Metų knygos rinkimai Panevėžio „Vyturio“ progimnazijoje

Gestas „duoti žaibą“ yra ne tik populiarus, bet ir mėgstamas vaikų. Vaikai sako, kad „duodamas žaibą“ kitam, parodai, jog jis nėra vienišas. O kai priimi kito žmogaus „žaibą“ – sustiprėji. Panevėžio „Vyturio“ Mokinių taryba pakvietė visus mokyklos mokinius „duoti žaibą“ Metų knygos rinkimams. Septintokė Ieva ir mokinių prezidentas šeštokas Nojus apsilankė kiekvienoje klasėje ir pristatė vaikų ir paauglių knygų penketukus bei bibliotekoje planuojamus renginius, skirtus šioms knygoms.

Skaitykloje kiekvienai knygai suvėrėme po vardų vėrinį. Vėrinyje – vardai mokinių, kurie perskaitė tą knygą. Kas mėnesį buvo skaičiuojami vardai ir renkamos daugiausiai Metų knygų perskaičiusios klasės.

Lapkričio mėn. vyko Ramunės Savickytės knygos „Adelės dienoraštis. Ruduo“ pristatymai. Kiekviena klasė galėjo užsisakyti pamokėlę jiems patogiu laiku. Pamokėlių metu pradinukai klausėsi ištraukų iš knygos ir dalinosi mintimis apie išgirstą tekstą: Ar vardas gali apibūdinti žmogų? Kodėl pamokos metu negalima trukdyti draugams ir mokytojai? Kaip reikia elgtis, kai apima pyktis ir nepritari kito žmogaus nuomonei? Pasirodo, kai kurie mokiniai ir patys rašo dienoraštį, žino dienoraščio rašymo taisykles. Vaikai suprato, kaip svarbu negailėti gerų žodžių, pagirti draugą, nes tada „širdis šokinėja iš džiaugsmo“. Ketvirtokai – didieji kritikai. Vieniems patiko knygelės iliustracijos, o kiti sakė, kad knygoje trūksta spalvų. Vieni žavėjosi „Adelės dienoraščiu“, o kiti teigė, kad ši knygelė jiems per lengva. Tačiau visi buvo vieningi sakydami, kad nepritaria teiginiui „Žmogų pažįstame iš jo išvaizdos“. Žmogų galime pažinti tik tada, kai su juo susidraugauji, – taip teigė visi knygų pristatymo pamokų dalyviai. Ketvirtokas Klaudijus sakė, kad namie nebaigs skaityti šios knygos, nes, kai nežinai, kaip baigiasi, tada ilgai apie tą knygą galvoji ir tarsi nešiojiesi paslaptį, o paslaptį nešioti labai smagu…

Apie Metų knygos rinkimuose dalyvaujančią Tomo Dirgėlos knyga „Apie raganą Šiokiątokią” kalbėjomės gruodžio mėnesį. Skaitėme knygos ištraukas ir lyginome lietuvių liaudies pasakose vaizduojamas raganas su ragana Šiokiatokia. Savo pastebėjimus norėjo išsakyti kiekvienas, ypač apie šiuolaikinę raganaitę, kuri vaikšto į turgų, moka mokesčius už vandenį ir internetą, rašo eiles bei siekia dainininkės karjeros. 3b klasės mokiniai panoro ir patys pasigaminti po raganą Šiokątokią ir pasiūti jai rūbelius. O Melisos gausioje kolekcijoje puikavosi net visa raganų šeimynėlė. Mokiniai nusprendė, kad ragana Šiokiatokia yra visai kitokia, ji nepanaši į tas raganas, kurias pažįstame iš liaudies pasakų.

Sausio mėnesį vieną langą pasipuošėme gėlėmis, nes norėjome labiau pajusti Birutės Mar knygos „Gėlininkė“ nuotaiką. Mokiniai klausėsi pasakojimo apie rašytoją ir knygos ištraukų, žiūrėjo iliustracijas, atsakinėjo į klausimus ir net patys galėjo sugalvoti ir Saulėlydžio aikštėje pasakyti šventinę kalbą visiems Gėlių miesto gyventojams. Sugalvojome žaidimą „Gėlininkė“, kurio metu prisiminėme net 24 gėlių pavadinimus paminėtus knygoje. Nekantraujantys sužinoti pabaigą galėjo užduoti klausimus jau knygą perskaičiusiems klasės draugams. Kiekvienas pamokėlėse dalyvaujantis mokinys turėjo gėlės žiedą, o atsakęs į klausimą juo puošė Gėlininkės langą. Knygos autorė Birutė Mar sako, kad “Knygos kaip ir gėlės – turi savo kvapą”. Tą pajutome ir mes, susidraugavę su „Gėlininke“.

Vasario antrąją savaitę pradinių klasių mokiniai buvo pasiruošę rinkti mūsų mokyklos mokinių Metų knygą. Visi balsavome „medinukais“, kurie pavirto Knygos vėriniu. Daugiausiai, 52 medinukus, suvėrėme R. Savickytės knygai „Adelės dienoraštis“. Nedaug nuo jos atsiliko B.Mar „Gėlininkė“ ir T.Dirgėlos „Apie raganą Šiokiątokią“. Išgirdę šalies Metų knygos rinkimų rezultatus, supratome, kad mums patinka tokios pat knygos, kaip ir visiems Lietuvos vaikams, nes vaikų Metų knyga taip pat išrinkta knyga „Adelės dienoraštis“.

Suskaičiavome, kaip mums sekėsi dalyvauti Metų knygos rinkimų akcijoje. Pasirodo, pradinukai buvo aktyvūs skaitytojai ir perskaitė net po keletą vaikų kategorijos knygų. Rokas Kecorius (2c kl.), Vytautė Gaurytė (4b kl.) ir Ieva Ramanauskaitė (7b kl.) perskaitė visas penkias rinkimuose dalyvaujančias knygas. Aktyviausiems pradinukams buvo įteikti medaliai, o tokių pradinukų yra 17.

„Valanda iki vidurnakčio“ – taip pavadinome vakarą bibliotekoje, į kurį vėlų vasario 26-osios vakarą kalbėtis apie perskaitytą knygą susirinko mokiniai iš 7-8 klasių. Pokalbiui pasirinkome Dainos Opolskaitės knygą „Eksperimentas gyventi“, nes ši knyga aštri, provokuojanti. Vaikų namai, smurtas, baimė, noras ištrūkti, vienatvė, nusikaltimai, nelaiminga pirmoji meilė, skurdas, susvetimėjimas –¬ tikrai yra apie ką diskutuoti. Vakaro metu skaitėme knygos ištraukas, išsakėme savo mintis apie veikėjus ir atskleidžiamus įvykius, svarstėme, kaip galėtų būti, jei…, peržiūrėjome reportažus, kuriuose autorė pasakoja apie savo knygą, piešėme fraktalus ir kepėme bandeles. Po renginio sulaukėme mokinių mamų atsiliepimų. Džiaugiamės Medos mamos laišku: „Labai noriu Jums padėkoti už praleistą laiką su vaikais ir už prasmingai organizuotą veiklą…, vakar klausiausi net po vidurnakčio, kokių norų, susijusių su knygomis, turi mano dukra, tai supratau, kad dar ne taip ir gerai pažįstu savo vaiką.“ Vykusioje „Valandoje iki vidurnakčio“ dalyvavo trijų mokinių mamos, bet tikimės, kad kitą kartą į diskusijas apie knygas įsijungs ir daugiau tėvelių. Gajos – Marijos mama parašė: „Labai smagu buvo klausytis dukros pasakojimo, net mane užkrėtė sudalyvauti Jūsų kitame knygos aptarime.“ Skaitysime, kalbėsimės ir taip mokysimės pažinti save ir būti jautresni šalia esančiam.


Panevėžio „Vyturio“ progimnazijos bibliotekininkės
Raimonda Budnikienė ir Daina Morkuvienė

AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: