Miesto grimasos: gatves šluos vilniškiai, gėles sodins kėdainiškiai, o rokiškėnams – „kryželis“?

Balandžio 6 d. miesto tvarkytoju tapo ir paslaugų sutartį pasirašė sostinėje registruota UAB „Mano aplinka“, laimėjusi viešąjį paslaugų pirkimo konkursą. Po žinios, jog daug metų miesto tvarkdariu buvusi rajono savivaldybės valdoma įmonė AB „Rokiškio komunalininkas“ šių paslaugų neteko, prakalbta, jog konkurso sąlygas savivaldybės klerkai specialiai parengė taip, kad komunalininkai konkursą praloštų. Ir kad veiklos nuostolių patiriančią savo bendrovę savivaldybė sąmoningai stumia į bankrotą, kad nustekentą būtų galima pigiai privatizuoti. Apie „Rokiškio komunalininko“ situaciją ir perspektyvas bendrovės direktorių Gintautą REKERTĄ kalbina „Gimtojo…“ korespondentė Aldona MINKEVIČIENĖ.  

– „Rokiškio komunalininkas“ – savivaldybės valdoma įmonė. Bet nuo šiol miestą tvarkys ne sava, o svetima bendrovė. Jūs specialiai konkursui pateikėte aukštas paslaugų kainas, kad pralaimėtumėte? O gal savivaldybė specialiai parengė tokias konkurso sąlygas, kad savo įmonę „nugyventų“ ir būtų galima ją privatizuoti? Juk šalyje yra pavyzdžių, kai toks modelis buvo taikomas.

– Galiu atsakyti paprastai: konkursui pateikėme tokį pasiūlymą, kuris atitinka mūsų veiklos sąnaudas. Konkurse dalyvavo trys žaidėjai. Mūsų pasiūlymas buvo ne pats brangiausias, o nuo mažiausią kainą pateikusios bendrovės, kuri konkursą ir laimėjo, ne tiek daug skyrėmės. Konkuruoti su bendrove, kuri turi galingą bazę ir panašias paslaugas teikia didelėje šalies teritorijoje, nėra paprasta. Dėl konkurso sąlygų labai komentuoti negaliu, nes privaloma paisyti viešųjų pirkimų įstatymų. Kitaip konkursą būtų galima apskųsti. Sąlygas išnagrinėjau preciziškai ir manau, kad jokių piktų kėslų, kaip klausiate, nėra. Bent jau aš tokių kalbų, kad savivaldybė specialiai žlugdo savo įmonę, negirdėjau. Kita vertus, konkurso sąlygos turi būti tokios, kad jo baigtį lemtų ne vien mažiausia kaina, bet ir paslaugos atlikimo kokybė. Labai pigaus ir labai gero produkto nebūna…

– Ar tai reiškia, kad abejojate, jog konkursą laimėjusi įmonė tinkamai prižiūrės miestą: šluos ir valys gatves, rūpinsis tualetais, apšvietimu, laiku šienaus, tvarkys kapines?

– Jeigu atvirai, tai sunkiai įsivaizduoju, kaip vietoje bazės neturinti bendrovė galėtų šias paslaugas teikti labai operatyviai. Ypač šaltuoju metu laikotarpiu, kai bet kuriuo momentu būtina sniego valymo ar barstymo technikai išvykti į gatves. Arba užklupus stipriai vasaros liūčiai, kai lietaus vandens nutekėjimo šuliniai staiga apsemiami…

– Betgi sakėte, jog dėl dalies laimėtų paslaugų „Mano aplinka“ derasi su Jūsų vadovaujama bendrove. Tai sutiksite paslaugas perpirkti?

– Dėl pralaimėto miesto tvarkymo konkurso, grynai aritmetiškai paskaičiavus, neteksime apie 10 proc. metinių pajamų. Suma nemenka. Todėl teks daryti skubius sprendimus dėl bendrovės veiklų optimizavimo. Iki trečdalio prarastų paslaugų turėtume susigrąžinti. Tačiau tik tas, kurių konkursui pateikta kaina buvo kaip mūsų. „Mano aplinkai“ tinka mūsų turima technika, darbuotojai ir kai kurios paslaugos. Pavyzdžiui, mus žada persamdyti buities nuotekoms išgabenti į asenizacijos stotį. Bet miesto tvarkymo paslaugos mums nesiūlo. Juk ir nelogiška būtų mums mokėti brangiau nei „Mano aplinka“ pati pateikė konkursui. Kiek žinau, konkursą laimėjusi bendrovė ieško darbuotojų: šlavėjų, traktorininkų, sargų, dėl miesto kapinių tariasi su jų prižiūrėtojais. Dėl miesto tualetų paini situacija: viešasis neveikia, biotualetų nėra. Taigi nebeaišku, ką prižiūrėti.

Tai nuo šiol gyvensite ramiau, nes netekus miesto įvaizdžiui reikšmingų paslaugų ant Jūsų galvos nebekris gyventojų pretenzijos dėl žolėse skendinčių kiemų, nesugrėbtų lapų, slidžių gatvių ir kt. Bet ir piniginė bus gerokai tuštesnė? Ką Jums pasakys pagrindinis bendrovės akcininkas – savivaldybė, kai pamatys, kad auga nuostoliai?

– „Rokiškio komunalininkas“ per 2015 m. patyrė 10,2 tūkst. Eur nuostolio, bendrovės skola – 269,6 tūkst. Eur. Tačiau  skola bendrovei dvigubai didesnė – beveik 600 tūkst. Eur, iš jos  295 tūkst. Eur skolinga savivaldybė (savivaldybės įstaigos). Taigi situacija pakankamai paini, nes didžiausias mūsų skolininkas – savivaldybė. Jeigu nebūtų jos įsiskolinimo, praėję metai bendrovei nebūtų buvę nuostolingi. Taip susiklostė aplinkybės, kad pagrindinio akcininko skola mūsų finansiniams rodikliams davė minusą:  savivaldybė stokojo lėšų už paslaugas, nes turėjo skolintis, reikėjo finansiškai prisidėti prie vykdomų projektų, rajono infrastruktūros plėtros. Dabar jau esame aptarę skolos grąžinimo terminus ir grafikus.

– Grįžkime prie konkursų. Kodėl nesiimate duobių tvarkymo ir miesto gėlynų priežiūros darbų, kurie galėtų papildyti bendrovės sąskaitą? Gėlynus ir vėl prižiūrės svetimi?

– Gatvių duobių tvarkymo darbų niekada komunalininkai ir neturėjo. Ir šiųmečiame konkurse nedalyvavo, nes neturime tam būtinų sąlygų. Jeigu paprasčiau – neturime asfalto. Šia veikla užsiima „Panevėžio kelių“ įmonė, turinti bazę ir medžiagų. Tačiau daliai darbų, tikimės, mus samdys, kaip ir anksčiau. Konkurse dėl gėlynų dalyvavome, bet nelaimėjome. Nesame pajėgūs konkuruoti kainomis su šia veikla besispecializuojančia Kėdainių bendrove, turinčia nuosavą gėlių auginimo verslą. Jeigu nori konkursą laimėti, turiu omenyje, pateikti mažiausias paslaugų kainas, reikia patiems gėles užsiauginti… Tada gali kainas dempinguoti… Bet tokiuose konkursuose dalyvauti naudinga, kad žinotum, kokias kainas siūlo kiti, ir svarstyti, kokią veiklą planuoti ateičiai.

– Betgi turėsite pasukti galvą, kuo užpildyti atsiradusią tuščią paslaugų nišą? O gal mažinsite veiklos apsukas ir atleidinėsite darbuotojus?

– Galiu pasakyti tiek, kad bendrovės veikloje pokyčių bus: artimiausiu metu šauksime susirinkimą, tarsimės, kaip veiklą efektyvinti, kad kuo mažesnėmis sąnaudomis būtų galima atlikti daugiau darbų. Darbuotojus stengsimės išlaikyti, nes planuojame naujų veiklų. Mano vizija – orientuotis į smulkius gyventojų užsakymus, taip pat didesnė paslaugų specializacija tose veiklose, kurios nėra konkurencijos arba ji nedidelė. Todėl peržiūrime bendrovės turimą bazę, dalies technikos, įrenginių, kurie mūsų veiklai nebūtini, reikės atsisakyti, o kai ką – įsigyti. Pradėjome teikti daugiabučių laiptinių remonto paslaugas už įkainius, kaip ir dirbantys pagal verslo liudijimus. Statybos ir remonto paslaugų sferą planuojame išplėsti, bet šiai veiklai reikia investicijų. Tikimės, kad ši paslauga bus populiari, nes komunalininkai duoda garantijas ir „neišnyks“ nebaigęs darbų, kaip kad pasitaiko su privatininkais, dirbančiais pagal verslo liudijimą. Jeigu žiūrėtume grynai kapitalistiškai – kalbėtume tik apie pinigus, tai bendrovei didžiausia našta – socialinė funkcija, kurią mes, kaip savivaldybės įmonė, įpareigota atlikti. Tai – miesto pirtis, kasmet duodanti nuostolį. Ir šilumos ūkis…

–  Kai viešai paskelbėte, kad miesto pirties paslaugas planuojate teikti nebe dvi, o tik vieną dieną per savaitę, kilo gyventojų nepasitenkinimas. Žadėta net protestuoti, eiti su šakėmis prie savivaldybės ar komunalininko… Tai kaip bus?

– Labai kviečiu aktyviausių pirtininkų būrį ateiti pas mus ir tartis, kalbėtis. Įkainius nustatome ne mes, o rajono taryba. Dalis žmonių (vaikai, neįgalieji, socialinių darbuotojų nukreipimu šią paslaugą gaunantys) turi mokesčio lengvatų. Kiti moka visą kainą. Ar galima ją didinti ir taip sumažinti nuostolių? Galbūt… Bet kurio mokesčio didinimas piktina žmones. Dėl nuostolingo šilumos ūkio… Apie 25 tūkst. eurų nuostolį mums užaugino 4 katilinės, teikiančios šilumą Kamajų Antano Strazdo gimnazijai ir  gyvenamiesiems namas, Obelių gyvenamiesiems namams, gimnazijai, globos namams, Juodupės gimnazijai ir Pandėlio gimnazijai bei gyvenamiesiems namams. Šių katilinių gaminamos šilumos energijos poreikis mažas, o kiekvienoje jų privalu išlaikyti po 4 kūrikus. Norime katilines perduoti AB „Panevėžio energijai“, bet ar pavyks, nežinia.

–  Vieša paslaptis, kad stambūs monopoliai, didmiesčiuose užėmę atliekų tvarkymo rinką, aktyviai veržiasi ir į rajonus. Ar nebus taip, kad po metų kitų nebeteksite ir vienos pagrindinių veiklų – atliekų tvarkymo?

–  Niekas negali pasakyti, kaip bus… Šiai veiklai su savivaldybe sutartį turime iki 2020 metų.

–  Tai kalbos, kad „Rokiškio komunalininkas“ žengia ar sąmoningai stumiamas į bankrotą – visai nepagrįstos?

–  Atsakysiu vieno protingo žmogaus posakiu: „Kalbos apie mano mirtį gerokai per ankstyvos.“

–  Ačiū už pokalbį.

 

Aldona MINKEVIČIENĖ

Rokiskis


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: