Mikrobiologijos laboratorija: visuomenei nematoma, tačiau labai svarbi medicinos sritis

Nėra operacijų ar diagnostinių procedūrų, kurios būtų atliekamos be medicininių tyrimų. Šiandien jau nebekalbame vien tik apie tai, kad laboratorija – tai tik mėgintuvėliai, stiklinės plokštelės, mikroskopai. Šiuolaikinėje mikrobiologijos laboratorijoje didelę dalį tyrimų atlieka laboratorinė technika, tyrimų duomenys yra siunčiami į kompiuterizuotą sistemą, kurioje juos turi įvertinti ir patvirtinti specialistas, todėl ne vien tik apie moderniąsias technologijas turime kalbėti – labai svarbus yra ir žmogiškasis faktorius – specialistas – kuris atsako už viso tyrimo proceso eigą ir įvertinimą.

„Pandemijos pradžioje mums buvo žinoma, kad šios ligos užkrečiamumas yra didelis, perdavimas – oro lašeliniu būdu ir reliatyviai ilgas inkubacinis laikotarpis (2-14 d.) Dažniausi simptomai: karščiavimas, kosulys, gerklės skausmas, dusulys, nuovargis. Liga daugelio žmonių buvo persergama lengvai, tačiau mažajai daliai (2-3 proc.) virusas sukeldavo komplikacijas – plaučių uždegimą, ūminį kvėpavimo sindromą ar daugelio organų disfunkciją“, – apie koronaviruso plitimo pradžią pasakojo Respublikinės Panevėžio ligoninės Mikrobiologijos laboratorijos vedėja medicinos mikrobiologė Diana Žilytė.

Kaip parodė netolima ateitis, greitas viruso plitimas ir nuolatinis vystymasis žmonių populiacijoje kėlė problemą sveikatos apsaugos sistemos perkrovai. Pradėtos taikyti strateginės ribojančios priemonės, tokios, kaip socialinis atsiribojimas, izoliacija, karantinas, nuotolinio darbo prioritetizavimas, atsiskleidė kaip efektyviausi veiksniai, leidžiantys kontroliuoti viruso plitimą ir palengvinantys svarbų medikų darbą visuose gydymo aspektuose – slaugoje, diagnostikoje, tyrimuose.

Respublikinės Panevėžio ligoninės administracijai teko įveikti didžiulį iššūkį – koordinuoti veiklą, perorganizuoti ligoninės personalo darbą skyriuose taip, kad Šiaurės Lietuvos gyventojai jaustųsi saugūs ir garantuoti, jog būtina medicinos pagalba jiems bus suteikta laiku ir kvalifikuotai.

„Šiuo sunkiu ir atsakingu metu ligoninės Mikrobiologijos laboratorijai buvo skirtos reikalingo dydžio patalpos, jos buvo operatyviai rekonstruotos taip, kad pilnai atitiktų šiuolaikinius Molekulinei laboratorijai keliamus reikalavimus. Laboratorijai buvo įsigyta ir instaliuota įranga – Applied Biosistems QantStudio 5. realaus laiko PGR sistema,  leidžianti nustatyti koronavirusinę infekciją, buvo pastatytas robotas Freedom EVO 150 nukleorugščių gryninimui magnetinių dalelių principu. Mikrobiologijos laboratorijos personalas šiuo metu atlieka ne tik įprastus mikrobiologinius tyrimus, bet vykdo ir koronavirusinės infekcijos diagnostiką. Realus testavimo poreikis, greitis ir tikslumas nuolat auga, tad laboratorijos darbuotojai dirba dviem pamainomis ir deda visas pastangas, kad laiku ir kokybiškai atliktų visus jiems pavestus darbus.  Šiuo metu Mikrobiologijos laboratorija yra pajėgi atlikti SARS CoV – 2 nukleorugščių nustatymą visiems Respublikinės Panevėžio ligoninės pacientams ir, esant reikalui, yra pasiruošusi atlikti kaupinių ištyrimą. Taip pat turime galimybę nustatyti SARS CoV – 2 viruso mutacijas: E484K (PAR aptikta atmaina), A570D (JK aptikta atmaina)“. Mūsų laboratorija nuo jos įkūrimo pradžios iki š. m. balandžio 1 d. yra atlikusi 26 tūkst. 680 PGR tyrimų, iš kurių 2009 atvejais tyrimų rezultatas buvo teigiamas. Mikrobiologijos laboratorijoje taip pat galime atlikti antikūnų prieš COVID – 19 infekciją ir antigenų testus“, – apie Mikrobiologijos laboratorijos darbo subtilybes kalbėjo D. Žilytė.

Respublikinės Panevėžio ligoninės Mikrobiologijos laboratorija teikia laboratorinės diagnostikos paslaugas, jos veiklą reglamentuojama LR SAM ir ligoninės direktoriaus įsakymais. Laboratorija yra licencijuota Valstybinės akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnybos prie SAM, o atliekamų tyrimų kokybę užtikrina kasdieninė vidaus kokybės kontrolė ir dalyvavimas išorės laboratorijų kokybės vertinimo programose.

„Tokia Mikrobiologijos laboratorija, kokią dabar turi mūsų ligoninė, buvo pradėta kurti praktiškai nuo nulio ir per rekordiškai trumpą laiką – du mėnesius – mums pavyko įgyvendinti užsibrėžtus tikslus. Tai, išties, buvo didžiulis iššūkis visam ligoninės kolektyvui, kurį pavyko įveikti ir tuo labai didžiuojamės. Mums yra labai svarbu užtikrinti kvalifikuotą, kokybišką, atitinkantį gydytojų ir pacientų lūkesčius, kliniškai ir ekonomiškai efektyvų laboratorinių tyrimų atlikimą, diegiant naujas technologijas, vykdyti ir nuolat gerinti integruotos kokybės vadybos sistemos procesus, atitinkančius laboratorinės medicinos normas, teisės aktus ir tarptautinius standartus“, – apie Mikrobiologijos laboratorijos darbo kryptis ir siekiamybes pasakojo Respublikinės Panevėžio ligoninės direktorius Arvydas Skorupskas.

Linkime darniam Respublikinės Panevėžio ligoninės Mikrobiologijos laboratorijos kolektyvui būti progresyvia pacientų, gydytojų, praktikos specialistų bei institucijų lūkesčius atitinkančia laboratorinės medicinos tarnyba, dalyvaujančia įvairiose šalies ir tarptautiniu mastu vykdomose programose ir nuolat pildančia naujausių informatyvių mikrobiologinių tyrimų ir laboratorijos galimybių sąrašą.

VšĮ Respublikinės Panevėžio ligoninės informacija


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: