Mindaugas Jonušas: Kas svarbiau išbūti namie ar tapti potencialiu žudiku?

Gyvename sunumeruoti, pažymėti įvairiais kodais, identifikavimo ženklais, reguliuojami įvairiomis taisyklėmis, nuostatais, įstatais rekomendacijomis. Kai iškyla kokia nors bėda, į ją reikia reaguoti. Jei reikalas painus, imituojamas išeities ieškojimas – pasirodo taisyklės ir rekomendacijos, kurių įgyvendinimu ir kontrole niekas nė nemano rūpintis.

Reglamentuojančių raštų tiek daug, kad visuomenė įgyja imunitetą.
Kita vertus, nurodymai taikomi selektyviai. Įsidarbinęs pagal darbo skelbimą asmuo tiesiog skęsta gausybėje taisyklių, kažkurios grandies vadybininko giminaitis, favoritas tų reglamentų net nežino. Taip pat matome daugybę pavyzdžių, kai išdygsta pastatai gamtos draustinyje ir labai vangiai bandoma kovoti su pažeidimu.

Taip suformuojamas mentalitetas, jog įstatymas, taisyklės, rekomendacijos, nuostatai įstatai, standartai kažkam, bet ne solidaus statuso žmogui. Esame įpratę nesilaikyti taisyklių, kurios saugo mūsų gyvybę: vairuojame automobilius, viršydami leistiną greitį, gerai pasivaišinę, pereiname gatvę ne pėsčiųjų perėjoje, tamsiu paros metu numojame ranka, prisiminę atšvaitus. Kartais viskas baigiasi laimingai, dažnai atsiperkame tik bauda.
Su COVID-19 nepajuokausi. Lengvabūdiškas elgesys užtraukia bėdą pačiam nerūpestingąjam, jo artimiesiems ir atsitiktinai su juo pabendravusiems žmonėms.

Čia negalima galvoti – visi laikosi taisyklių, jei aš vienas pažeisiu –nieko neatsitiks. Greitai plintantis virusas ne tik kenkia sveikatai, bet ir turi įtakos gyvenimo būdui, atsiranda prastovos darbe, nedarbas,ekonominės pasekmės. Kai viruso plitimas greitas, reikalingas karantinas, stabdoma mažojo verslo veikla. Daugybė žmonių, kuriuos maitino amatas, kurie kūrė darbo vietas kitiems – lieka be lėšų.

Pagaliau, kuo daugiau užsikrėtusių žmonių, tuo didesnė tikimybė užsikrėsti kitiems asmenims. Nemalonūs karantino sąlygų pokyčiai. Bet tai neišvengiama ir vienintelis kelias greičiau išsivaduoti nuo „koronės”.

Taigi, kuo protingiau elgsis žmonės, tuo greičiau baigsime murdytis po pandemijos realybę. Kuo trumpiau tęsis užklupusi neganda, tuo mažiau bus prastovų, bankrotų, bedarbių, nesurinktų mokesčių, savižudybių.

Po nerimo dėl ateities vos atsidarė mažos parduotuvėlės, klientai ne dėl būtinumo, o dėl nuobodulio plūsta į jas, vedini vaikais. Stovi eilėse, nepaisydami saugaus atstumo. Supermenai ignoruoja higienos taisykles. Infekcija nėra privatus reikalas. Tokie nerūpestingi žmonės ne tik gali patys susirgti, bet susargdina vaikus, senelius, savo pažįstamus. Štai ir nauja pandemijos banga, griežtesnis karantinas, žlugusios viltys vėl pradėti darbą, išsikapstyti iš prastovų, išvengti verslo žlugimo, perkamosios galios sumažėjimo, surinktų į biudžetą mokesčių menkėjimo, socialinių programų įšaldymo.

Rinka siūlo įvairių apsauginių veido kaukių modelių, spalvų. Galima susikurti šaunų įvaizdį su jomis. Plaukime rankas, dezinfekuokime aplinkos daiktų paviršius, apsieikime be nebūtino bendravimo. Labai klysta tie, kurie bando apgauti virusą, pasiryžta paslapčia kviesti renginių organizatorius ir atlikėjus į šeimos šventes.

Pagalvokite, kad linksmai prasidėjusi šventė gali blogai baigtis. Jūsų mylimi seneliai ir močiutės gali atsidurti ligoninėje, jų negalėsite lankyti, išgirsti paskutinės valios. Atsitokėsite,pamatę pasekmes, deja, laikas negrįžta atgal. Teks gyventi su sąžinės priekaištais. Drąsa gera savybė tinkamu laiku ir tinkamoje vietoje, tačiau nuo drąsos iki lengvabūdiškumo vienas žingsnis. Nereikia tampyti bėdos už ūsų.


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: