Lietuvos naujienos - Verslas - 2021-09-13

Mokesčių susigrąžinimas po darbo užsienyje – pinigai, apie kuriuos dažnai pamirštama

Nesvarbu kokioje šalyje dirbote, nuo jūsų algos buvo atskaičiuojami privalomi tos šalies mokesčiai. Kiek mokesčių sumokėjote, žinote tik jūs ir užsienio mokesčių inspekcija, tačiau nepamirškite, kad dalį jų galite susigrąžinti. Nepasinaudojus šia galimybe, jums priklausantys pinigai nukeliaus į užsienio šalies biudžetą. Kad taip nenutiktų, toliau pateikiame svarbiausią informaciją apie mokesčių iš užsienio susigrąžinimo procesą.

Skirtingos šalys – skirtingos galimybės

Susigrąžinti mokesčius po darbo užsienyje galima tik tuo atveju, jeigu šalis, kurioje dirbote, su Lietuva yra pasirašiusi dvigubo apmokestinimo išvengimo sutartį. Į pasirašiusiųjų šalių sąrašą yra įtrauktos dauguma Europos valstybių. Tarp jų ir labiausiai lietuvių emigrantų pamėgtos užsienio kryptys – Vokietija, Norvegija, Jungtinė Karalystė ir Nyderlandai. Žinoti su kokiomis šalimis Lietuva yra pasirašiusi dvigubo apmokestinimo išvengimo sutartį naudinga, nes taip galite išsirinkti tą darbo šalį, iš kurios grįžus galėsite atgauti visus permokėtus mokesčius.

Kad šis procesas būtų aiškesnis, pažvelkime kaip vyksta mokesčių susigrąžinimas iš Olandijos. Tiesa, kiekvienoje valstybėje galioja skirtingi įstatymai, todėl tai, kokių dokumentų reikės Olandijoje, gali netikti Vokietijoje ar Norvegijoje.

Mokesčių susigrąžinimo procesas

Olandijoje įvesti progresiniai mokesčiai, kurie priklauso nuo gaunamų pajamų. Kuo daugiau uždirbsite, tuo daugiau mokesčių bus nuskaičiuota nuo jūsų algos. Žinoma, kartu su didesniais mokesčiais, proporcingai auga ir galima susigrąžinti mokesčių suma.

Reikalingi dokumentai

Mokesčių deklaracijos pildymas reikalauja svarbių duomenų pateikimo, todėl tam, kad viskas būtų užpildytą teisingai pirmiausia reikia pasirūpinti svarbiausiais dokumentais. Mokesčių susigrąžinimui iš Olandijos reikalingi šie dokumentai – paso arba asmens tapatybės kortelės kopija, socialinio draudimo numeris, dar vadinamas BSN/SoFi bei Jaaropgave forma, kurioje yra pateikti duomenys apie toje šalyje sumokėtus mokesčius ir uždirbtas pajamas. Jeigu šios formos neturite, galite pateikti visus paskutinius algalapius.

Papildomos išmokos

Tiesa, Olandijos įstatymai taip pat leidžia susigrąžinti pinigus už vaiko išmokas ir gauti socialinio draudimo kompensaciją. Norint atgauti šiuos pinigus, turite pakankamai gerai išmanyti valstybės įstatymus, nes išmokos priklauso tikrai ne kiekvienam. Pavyzdžiui, norint gauti vaiko išmoką, turite Olandijoje būti išdirbę ne mažiau nei 6 mėn. Be to, pretenduoti į vaiko pinigų gavimą galite tik už 1 metų laikotarpį. Jei pavėlavote, atgauti jums priklausančių vaiko pinigų nebegalite.

Norint gauti sveikatos draudimo kompensaciją, privalomąjį sveikatos draudimo polisą turėjote įsigyti patys. Jeigu už jus tai atliko darbdavys, į šią kompensaciją pretenduoti negalite. Svarbu: visi 2020 m. kompensacijai reikalingi dokumentai mokesčių inspekcijai turėjo būti pateikti iki 2021 m. rugsėjo 1 d. Tad jeigu to nepadarėte, kompensacijos atgauti už praėjusius metus nebegalite.

Asociatyvios nuotraukos šaltinis: pexels.com

Neturiu visų reikalingų dokumentų – ką daryti?

Jeigu pastebite, kad neturite visų mokesčių grąžinimui reikalingų dokumentų, nemeskite visko į šoną. Trūkstamais dokumentais vis dar galite pasirūpinti susisiekę su buvusiais darbdaviais arba šį darbą galite perduoti tarpininkaujančioms įmonėms. Mokesčių grąžinimo specialistai ne tik gaus visus trūkstamus dokumentus, užpildys mokesčių deklaraciją, bet ir pasirūpins, kad atgautumėte visą jums priklausančią pinigų sumą.

Visgi verta pastebėti, kad iš Olandijos mokesčius galima susigrąžinti tik už penkis praėjusius metus. Tad jeigu Olandijoje dirbote ankščiau nei 2016 m. ir iki šiol nepasinaudojote mokesčių susigrąžinimo galimybe, deja, jums priklausantys pinigai liko Olandijos valstybės biudžete. Jų sugrąžinti nebe padės net profesionalai.

Nepraleiskite progos papildyti savo piniginę

Mokesčių susigrąžinimas iš užsienio yra visiškai legalus ir teisėtas procesas, kuriuo gali pasinaudoti kiekvienas asmuo dirbęs užsienyje. Nesvarbu, ar kitoje valstybėje dirbote pora mėnesių, ar net kelis metus, pasinaudoję šia galimybe papildysite savo piniginę papildomais pinigais, kuriuos galėsite išleisti savo reikmėms. Jeigu manote, kad savo šansą jau praleidote – dar kartą patikrinkite senaties terminą. Galbūt jūsų darbo šalis taip pat kaip ir Olandija leidžia susigrąžinti permokėtus mokesčius už 5, o gal net 6 praėjusius metus.


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: