Moksleivių ir studentų darbo vasara. Kokia ji Biržuose?
Darbas vasarą mokiniams ir studentams suteikia ne tik progą užsidirbti, bet ir galimybę susipažinti su darbo aplinka, padeda formuotis asmenybei – ugdo atsakomybės jausmą ir, be abejo, neleidžia tuščiai dykinėti.
Įsibėgėjus moksleivių ir studentų vasaros atostogoms „Šiaurės rytai“ domėjosi, koks yra trumpalaikio darbo poreikis Biržuose ir kokios galimybės jauniems žmonėms įsidarbinti mūsų rajono įmonėse bei įstaigose.
Darbo pasiūla neatitinka paklausos
Panevėžio teritorinės darbo biržos Jaunimo darbo centro vyriausioji specialistė Lina Krauklytė „Šiaurės rytams“ pasakojo, kad gegužės – birželio mėnesiais buvo organizuoti trys susitikimai – atvirų durų dienos mokiniams. Vyko konsultacijos, kuriose dalyvavo Valstybinės darbo inspekcijos atstovai. Kalbėta apie trumpalaikių sutarčių sudarymą, jauno darbuotojo teises ir pareigas. Į susitikimus atvyko nemažas būrys moksleivių, potencialių darbininkų. Darbo biržos specialistai apklausė 68 rajono darbdavius dėl galimybės įdarbinti moksleivius ir studentus vasarai. Priimti jaunus žmones trumpalaikiam darbui sutiko tik 10 darbdavių, bet visi pageidavo pilnamečių moksleivių ar studentų. Tuo metu norinčių dirbti per vasaros atostogas moksleivių statistika truputį kitokia: iš 48 pas specialistę užsiregistravusių mokinių net 30 buvo jaunesni negu 18 metų.
Pasak L. Krauklytės, ūkininkai taip pat įdarbina moksleivius. Dažniausiai – pagal žemės ūkio paslaugų teikimo kvitą, vadinamąją oficialią talką. Bet į darbo biržą ūkininkai nesikreipė, nes paprastai įdarbina savo pažįstamų bei kaimynų vaikus.
Pasidomėjus, kodėl trumpalaikės sutartys vasaros darbams nesudaromos su jaunesniais, 14-16 metų moksleiviais, paaiškėja, kad nepilnamečių priėmimui ir atleidimui taikomi dideli reikalavimai, o darbui – nemaži apribojimai. Tokio pobūdžio darbo mūsų miesto įmonėse tiesiog nėra. O ir pareikalauti atsakomybės iš nepilnamečio sudėtinga.
Moksleiviai renka šiukšles
Biržų rajono savivaldybės seniūnijos keletą moksleivių ir studentų įdarbino pagal Viešųjų darbų programą. Biržų mieste darbuojasi 4 moksleiviai: renka šiukšles, prižiūri tvarką A. Dauguviečio parke, palei Apaščios upę, miesto centre.Visi įdarbinti vienam mėnesiui. Jaunuoliai fotografuotis nesutiko, sakė, kad jiems pikta rinkti alaus plastikinius butelius, šiukšles, kurias viešose vietose palieka biržiečiai, galbūt net jų bendraamžiai.
„Negi sunku paėjėti iki šiukšlių dėžės?“ – negalėjo atsistebėti žmonių nevalyvumu jauni žmonės. „Mums už darbą bus mokamas minimalus atlygis, turėsime šiek tiek pinigų savo reikmėms. Bet valstybė galėtų sutaupyti, jei visi būtume tvarkingi ir sąmoningi“, – sakė „Šiaurės rytų“ telefonu kalbintas Karolis.
Seniūnas Vytas Jareckas mokinių darbu patenkintas.
„Labai stropūs ir pareigingi jauni žmonės. Anksti ryte pradeda darbuotis, kad į darbą skubantys biržiečiai ar poilsiaujantys jų svečiai pamatytų tvarkingą ir švarų miestą“, – „Šiaurės rytams“ kalbėjo seniūnas. Ir prašė žmonių elgtis kultūringai, nemėtyti šiukšlių ir išgertų „bambalių“ kur pakliuvo.
„Siūlas“ įdarbino daugiausia
Daugiausia studentų ir moksleivių vasarai įdarbino AB „Siūlas“. Įmonės personalo specialistė Ksaverija Kubiliūnienė „Šiaurės rytams“ sakė, kad trumpalaikės iki 2 mėnesių darbo sutartys sudarytos su 17 asmenų. 4 iš jų – septyniolikmečiai moksleiviai, kiti – pilnamečiai. „Jokių problemų įdarbinant septyniolikmečius neiškilo. Vienintelis skirtumas tas, kad jie turėjo pasitikrinti sveikatą ir reikėjo nurodyti sąlygas, kuriomis jie gali dirbti“, – sakė K. Kubiliūnienė.
Dauguma jaunuolių dirba pagalbiniais darbininkais: valo darbo priemones, tvarko patalpas, prižiūri aplinką. Keli aštuoniolikmečiai pavaduoja atostogų išėjusius darbuotojus, kurių pareigybė priskiriama nekvalifikuotų darbų kategorijai. Visi priimti darbuotojai gauna minimalų atlyginimą, o tiems, kurie pavaduoja atostogų išėjusius, mokama šiek tiek daugiau.
„Viskas priklauso nuo žmogaus noro dirbti ir užsidirbti. Stengiamės įdarbinti jaunus žmones pirmiausia tam, kad jie nesišlaistytų gatvėmis. Kai kurie yra mūsų įmonės darbuotojų vaikai. Be to, darbo rankos įmonei visada reikalingos“, – sakė specialistė.
Amžių riboja darbo specifika
UAB „Biržų duona“ trumpalaikiam darbui priėmė 10 moksleivių ir studentų. Pasak personalo vadybininkės Aurelijos Duderytės, visiems įdarbintiems jaunuoliams jau yra 18 metų. „Jaunesnių priimti negalime, nes darbas pamaininis, reikia dirbti ir naktį, o nepilnamečiams toks darbas yra ribojamas. Jaunimas dirba gamyboje, bet daugiausia – gatavos produkcijos sandėlyje. Įmonei būdingas sezoniškumas, vasarą prisireikia papildomos darbo jėgos, be to, dalis darbuotojų išeina kasmetinių atostogų, todėl moksleiviai ir studentai labai praverčia“, – sakė A. Duderytė.
Prieš priimant į darbą, vyksta jaunų žmonių mokymai. Kiek jie truks, priklauso nuo kiekvieno gebėjimų, bet labiausiai – nuo motyvacijos.
„Fasavimo ceche, kad įsimintum, kiek vienetų produkcijos turi būti kiekvienoje dėžutėje, kad nesumaišytum lipdukų ir kad išmoktum sparčiai suktis, reikia 2-3 savaičių. O gatavos produkcijos sandėlyje gali ir 2 dienų užtekti, kad įsimintum maršrutus ir žinotum, ką ir kiek pakrauti“, – kalbėjo specialistė.
„Šiaip jau vienas jaunas žmogus nepaliekamas – kartu dirba patyrę darbininkai, kurie visada pasiruošę padėti ir patarti. Svarbu, kad jaunuolio noras būtų dirbti ir užsidirbti“, – sakė vadybininkė.
Specialistė džiaugėsi, kad kai kurie jauni žmonės lieka gamykloje ilgesniam laikui, mokosi nuotoliniu būdu, pasirenka specialybę, kuri reikalinga įmonei.
„Vasarai įsidarbino vienas dvylika klasių baigęs jaunuolis, nežinau, ką jis nuspręs toliau daryti. Džiaugsimės, jei nuspręs mokytis kurios nors mūsų įmonei reikalingos specialybės“, – sakė A. Duderytė.
Vadybininkė pasakojo, kad su atėjusiu įsidarbinti jaunu žmogumi kalbamasi, bandant išsiaiškinti jo motyvus, nusiteikimą darbui, poreikius, net charakterio ypatumus. Pasak specialistės, ilgiau pakalbėjus galima pasakyti, ar jaunas žmogus dirbs rimtai, ar tik atėjo laiką prastumti. Yra ir darbščių, tik nemokančių savęs pateikti jaunų žmonių, o tai šiandieninėje darbo rinkoje yra trūkumas. Kiti jaunuoliai drąsiai vardija savo pasiekimus, pasakoja apie darbo patirtį, nebijo pasakyti, kad jau yra dirbę: viešuosius darbus, savanoriais, pas ūkininkus, ir pan.
„Paprastai tie, kurie tikrai žino, ko siekia ir kodėl nori įsidarbinti, greitai pritampa naujam kolektyve ir per trumpą laiką įgyja darbo ir gyvenimiškos patirties“, – sakė A. Duderytė.
Stasė Eitavičienė
Nuotraukoje: UAB „Biržų duona“ trumpalaikiam darbui priėmė dešimt moksleivių ir studentų.
Pamatykite naujienas pirmi!
Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!