Nuotr. aut. Martynas Žala

Molėtai švenčia 634-ąjį gimtadienį

Vasario 17 d. Molėtams ypatinga – minimas 634-asis Molėtų gimtadienis. Šventinę savaitę – Lietuvos valstybės atkūrimo dieną, Užgavėnes tęsė gimtadieniniai sveikinimai, skirti Molėtams ir molėtiškiams.

Kraštiečius sveikinęs Molėtų rajono meras Saulius Jauneika ir rajono savivaldybė kvietė džiaugtis savo miestu ir rajonu, kaip vietovė užaugo ir kiek pozityvių pokyčių dar laukia. Prie sveikinimų prisidėjo ir būrys molėtiškių, rajono įstaigos. Sveikinimas visiems Molėtų, Lietuvos ir pasaulio Molėtiškiams gimtadienio išvakarėse pasklido iš miesto centro, Jaunimo aikštės. Čia nušvito sukaktį įamžinusios raidės. Būtent raidinei ir skaitinei šventės reikšmei šiemet skirtas ypatingas dėmesys – įsiklausyti ir įsiskaityti į tai, kas įprasmina šią dieną..

Pirmą kartą istoriniuose šaltiniuose Molėtų vardas paminėtas 1387 m. vasario 17 d. Lenkijos karaliaus ir Lietuvos didžiojo kunigaikščio Jogailos dovanojimo rašte, kuris laikomas krikščionybės įvedimo Lietuvoje aktu. Tai ankstyviausias Lietuvos Respublikoje saugomas Lietuvoje surašytas pergamentas. Gimtadienio dieną Molėtų krašto muziejus su rajono savivaldybe visus pakvietė į virtualią istoriko, humanitarinių mokslų daktaro Dariaus Barono paskaitą „Krikščionybės pradžia Lietuvoje“. Paskaitos įrašą galima peržiūrėti: https://bit.ly/2M4m66I .

Molėtų krašto muziejaus direktorė Viktorija Kazlienė ir dr. Darius Baronas kalbėjo apie krikščionybės pradžią Lietuvoje – istorinį momentą, kuris lėmė ir Molėtų vardo paminėjimą. Virtualaus susitikimo metu pastebėta, kad kartu su Molėtais buvo paminėti ir Tauragnų bei Labanoro vardai. Tuo metu Molėtai ir Labanoras buvo kaimai priklausantys Tauragnų pilies apygardai. Aptariant anų laikų gyvenimą, istorikas pastebi, kad XIV a. žmonės gyveno nedidelėse, lokaliose bendruomenėse, taip siekdami išvengti praeivių. Pagrindinis kelias į Vilnių pirklius ir keliautojus vedė per Balninkus, Giedraičius, todėl Molėtų gyvenimas buvo ramiai likę nuošalyje.

Molėtiškius galima laikyti vienus pirmųjų Lietuvos krikščionių katalikų. Simboliška, kad iš čia kilo ir vienas Lietuvos palaimintųjų Mykolas Giedraitis. Per šimtus metų Molėtų veidas stipriai pasikeitė. Anksčiau, Molėtai buvę nustelbti greta buvusių Giedraičių giminės rezidencijų. Šiandien miestas ir rajonas iškilo, gali pasigirti žinomu vardu bei unikaliu ežerų krašto veidu.


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: