Molėtų rajone šalia žuvų fermos baigia sunykti ežeras

Lapkričio pabaiga, vandenų žydėjimo metas seniai baigėsi, bet Balčio ežero vanduo vis dar žydi ryškiausia žalia spalva! Dar vienas stebuklas – visoje Lietuvoje katastrofiškai kritęs vandens lygis, bet tik ne Balčio ežere. Keista spalva, dar keistesnis dvokas ir dingusi ežero gyvybė. Situaciją Molėtų rajone aiškinosi TV3 laida „Žalioji byla“.

Ežeras taip pasikeitė, kad vietiniai gyventojai jame nebesimaudo net per didžiausius karščius. „Neįmanoma maudytis, labai smarvė didelė. Mes tikrai nenorim, kad šitas ežeras virstų pelke“, – sako Guoda Butvilaitė, jau trylika metų gyvenanti prie Balčio ežero, Skudutiškyje, Molėtų rajone.

Net karščiausiomis vasaros dienomis, anot Skudutiškio gyventojų, anksčiau nežydėdavęs ir nedvokdavęs Balčio ežeras per kelerius metus pavirto dumblėjančia, leisgyve, keistos spalvos bala. Kadaise tamsus, skaidrus, žuvingas buvęs ežerų krašto ežeras ėmė sparčiai keistis, kai netoliese, pasinaudojusi ES parama, įsikūrė didžiulė įmonė – žuvų ferma.

Gavę skundų, įmonę ėmė tikrinti Molėtų aplinkosaugininkai. 2018-ųjų lapkritį, atlikus neplaninį patikrinimą, buvo aptikta nuotekų kaupykla ir vamzdis, nenumatyti taršos leidime. Paaiškėjo, kad įmonė net neskaičiuoja, kiek ir kaip išvalytų nuotekų išleidžia į aplinką. Dar vienas neplaninis patikrinimas atliktas pernai vasarą. Rastas artezinis gręžinys, kurį ferma naudojo be leidimo, nustatyta, kad dalį nuotekų bendrovė išleidžia papildomai per savavališkai įrengtą išleistuvą. Bet svarbiausia – užfiksuota, jog nuotekos viršijo taršos normas, kitaip tariant, įmonė tikrai teršė aplinką.

Verslininkai buvo įpareigoti per du mėnesius pašalinti visus nustatytus pažeidimus, tačiau nurodymo nepaisė.  

Skudutiškio gyventojai anaiptol nesiekia, kad gamtą teršusi įmonė būtų uždaryta. Jie nori turėti kaimyną, kuris pagaliau imtų paisyti įstatymų ir gerbtų jų prigimtinę teisę gyventi neužterštoje aplinkoje. Tačiau gražiuoju susikalbėti su kaimynu skudutiškiams sekasi sunkiai: įmonės atstovas gyventojams nedviprasmiškai užsimena apie teisinę atsakomybę. Keistų užuominų apie atsakomybes, aplinkosaugininkų akivaizdoje, gamybos vadovas pažeria ir žurnalistams, reikalauja kažką „suderinti“.

„Žalioji byla“, sekmadienį, 12.00 per žiūrimiausią televiziją – TV3!


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: