Aukštaitijos naujienosUtena

Muziejų diena Rojuje

Adomo Hrebnickio muziejuje Rojaus kaime paminėta Tarptautinė muziejų diena, kurios tema „Muziejai kaip kultūros ašys: tradicijos ir ateitis“. Visus svetingai sutikusi muziejaus klėtelėje Ignalinos krašto muziejaus direktorė Renata Veličkienė kvietė pokalbiui apie Lietuvos muziejų ateitį, jų reikšmę, projekto “Muziejų kelias” veiklas. Smagu buvo pasibūti pavasariu alsuojančiame muziejaus parke, pasiklausyti Visagino moterų vokalinio ansamblio dainų. Renginyje dalyvavo savivaldybės mero pavaduotojas Manfredas Žymantas, Dūkšto seniūnas Vytautas Kazėnas, tarybos narys Vytautas Sakalauskas, grupė Dūkšto mokyklos mokinių ir direktorė Julija Griškienė, kiti svečiai.

Renginį pradėjusi poeto Česlovo Milošo žodžiais apie gimtąjį kraštą, muziejaus direktorė Renata Veličkienė priminė profesoriaus, žymaus pomologo  Adomo Hrebnickio gyvenimą ir nuopelnus bei sakė, kad jis yra viena ryškiausių Lietuvos šimtmečio asmenybių. Gimęs lenkiškoje šeimoje, jaunystės metus praleidęs baltarusių žemėje, studijavęs bei mokslinį darbą dirbęs Peterburge, daugiausia savo veiklos vaisių paliko Lietuvoje – Dūkšto apylinkėse, Rojuje.  1890-1905 m. čia buvo kuriamas didžiulis (14 ha) pomologinis sodas. Jame buvo surinkta gausi vaismedžių kolekcija – 1197 obelų, kriaušių, slyvų ir vyšnių veislės. Vertingiausia iki šiol žinoma – Beržininkų ananasas – paplito ne tik Lietuvoje, bet ir Latvijoje, Baltarusijoje, Lenkijoje. Profesoriaus palikimas apie 500 mokslinių straipsnių, labai vertingi jo selekcijos darbai, augalų žydėjimo tyrimai.

Renata Veličkienė pristatė projektą „Muziejų kelias“. Pirmojoje jo dalyje  (2012-2018 m.) daugiausia dėmesio buvo skiriama Lietuvos šimtmečiui ir su juo susijusiems renginiams, antroji dalis (2019-2021 m.) kviečia susitelkti į Tėvynės ieškojimo strategiją, Lietuvos kultūrinius kraštovaizdžius: parkų ir sodų meną, kalvų ir kalvų kultūrinius reginius, vandenų kultūrinę atmintį. Šiemet Ignalinos krašto muziejaus lankytojams siūloma speciali ekskursija. Joje pasakojama apie Ignalinos miesto atsiradimą, meilės legendą, lankoma Igno ir Linos skulptūra prie Paplovinio ežero kranto, ragaujamas Linos ašarų šaltinio vanduo. Adomo Hrebnickio muziejuje, susėdus prie tvenkinio, pasakojama Rojaus kaimo istorija,  profesoriaus pastangos čia sukurti nuostabų sodą.

Muziejaus direktorę šventės proga pasveikinęs savivaldybės mero pavaduotojas Manfredas Žymantas kalbėjo apie būtinybę išsaugoti šį ir kitus muziejus, nes jie yra mūsų kultūros pamatas, mūsų istorija ir ateities garantas. „Lankykimės muziejuose, domėkimės savo krašto ir šalies istorija, mūsų protėvių gyvenimu. Ką dar radę vertingo neškime, kaupkime ir turtinkime ekspozicijas…“,– sakė vicemeras. Dūkšto seniūnas Vytautas Kazėnas pasakojo, kad jo tėvelis gerai pažinojo A. Hrebnickį ir jo šeimą tik geru žodžiu minėjo. Seniūnas kvietė globoti, prižiūrėti muziejus. Jų vertę suvokiame vis labiau. Unikalia krašto vieta džiaugėsi Dūkšto mokyklos direktorė Julija Griškienė, žadėjusi, kad mokyklos bendruomenė ir toliau talkins, padės tvarkyti muziejaus aplinką, nes vaikams čia ir patinka, ir prasminga būti. Mažą obelaitę su geriausiais linkėjimais  dovanojo  geras muziejaus bičiulis, savivaldybės tarybos narys Vytautas Sakalauskas.

Prieš kelis metus šalia pagrindinio muziejaus pastato pradėtas kurti šių laikų mini sodas, kuriame įvairiomis progomis vis būdavo pasodinami medeliai. Stengtasi surasti profesoriaus A. Hrebnickio išvestas veisles – Beržininkų ananasą, Jono pepiną ir kitas,  kad mažasis sodelis būtų tarsi didžiojo simbolinis atspindys. Dabar jame auga 12 vaismedžių, kuriuos reikės prižiūrėti ir saugoti. Sodelyje vietą suras ir dovanota obelaitė.

Renginį ypač pagyvino ir papuošė klėtelėje koncertavęs Visagino kultūros centro moterų vokalinis ansamblis (vadovė Ilona Alėjūnienė, akomponiatorė Žana Jankevič). Nuoširdumu širdis palietusi Muziejų diena užbaigta pasivaikščiojimu, bendra nuotrauka ir bendravimu prie arbatos.

Parengė Lina Kovalevskienė


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!

Siūlome perskaityti

Panevėžio naujienos

Aukštaitijos naujienos

Komentarai

Lietuvos naujienos

Kultūros naujienos

Laisvalaikis

AINA TV

Istorijos puslapiai

Bendruomenės naujienos

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Back to top button
Close