Nacionalinis šienpjovių čempionatas – rekordas Kozmas Auškalnis (Organizatorių nuotr.)

Nacionaliniame šienpjovių čempionate bus siekiama dviejų Lietuvos rekordų

Rugpjūčio 6 d. Rupkalvių kaime vyksiančiame Nacionaliniame šienpjovių čempionate bus siekiama dviejų Lietuvos rekordų – masiškiausios šienapjūtės ir greičiausiai šienpjovių (moters, vyro) nušienauto ruožo.

Pasak renginio organizatorių, šiemet ketinama pagerinti praėjusiais metais pasiektus metų šienpjovio ir šienpjovės greičio rekordus bei pirmą kartą registruoti masiškiausios šienapjūtės rekordą – kai vienu metu šienaus daugiausiai šienpjovių.

Prie rekordo gali prisidėti kiekvienas

„Praėjusiais metais 1,5 metrų pločio ir 30 metrų ilgio ruožą greičiausiai nušienavo Metų šienpjove tapusi Dovilė Staponkienė (5 min. 42,8 sek.) ir Metų šienpjovys Kozmas Auškalnis (2 min. 54,1 sek).  Šie rekordai buvo įtraukti į neseniai išleistą Lietuvos rekordų knygą „Įdomiausi Lietuvos rekordai“. Šiemet patyrę šienpjoviai stengsis juos pagerinti. Na, o masiškiausios šienapjūtės rekordo, kai vienu metu 20 sekundžių šienaus daugiausia šienpjovių, bus siekiama pirmą kartą,“ – sako Lietuvos rekordus fiksuojančios „Rekordų akademijos“ vadovas Gintaras Pocius.

Jį papildo čempionatą organizuojančio Baltijos aplinkos forumo vadovas, gamtininkas Žymantas Morkvėnas: „Šviesios atminties gretimo Žalgirių kaimo senolis Valteris Valentis man pasakojo, jog pievose, kuriose vyks čempionatas, susirinkdavo per šimtą šienpjovių, kurie įsirengdavo stovyklas ir porą savaičių mosuodavo dalgiais. Norisi atgaivinti dalelę šio prisiminimo, pajusti į pradalgę sustojusių šienpjovių bendrystę ir parodyti susirinkusiems senosios šienapjūtės fragmentą“.

Gamtininko teigimu, net ir tie, kurie iki šiol dalgio rankose nėra laikę, čempionate turės ką veikti – galės pasimokyti juo naudotis, prisidėti prie rekordo ir netgi – dalyvauti pradedantiesiems skirtose varžybose „Dalgio debiutas“.

Varžybos ir veiklos ne tik įgudusiems, bet ir pradedantiesiems

Nacionaliniame šienpjovių čempionate vyks 4 varžybos – pagrindinės komandinės (dviejų narių), minėtos individualios „Metų šienpjovio“ ir „Metų šienpjovės“, dailiojo šienavimo ir pradedančiųjų varžybos „Dalgio debiutas“ specialiam Nacionalinio šienpjovių čempionato rėmėjo „SBA Urban“ prizui laimėti.

„Pirmosios trys varžybos skirtos įgudusiems šienpjoviams. Komandinėse ir individualiose varžybose dėmesys bus telkiamas į šienavimo greitį ir kokybę – už nekokybišką šienavimą skiriamos baudos sekundės, tuo tarpu dailiojo šienavimo varžybose greitis ne toks svarbus – čia laimės tikslumas ir estetika – per ribotą laiką reikės kruopščiai apšienauti paskirtą plotą ir kliūtis. Visai kaip šienaujant sodybos pievelę. Na, o ketvirtoji rungtis skirta pradinukams,“ – plačiau apie varžybas pasakoja Ž. Morkvėnas.

Jo teigimu, specialiai pradedantiesiems šiemet bus daug dėmesio. Pirmiausia, bus organizuojami grupiniai ir individualūs šienavimo dalgiu mokymai. Baigę juos gaus specialius pažymėjimus, suteikiančius teisę dalyvauti varžybose „Dalgio debiutas“. Čia taip pat bus vertinamas tiek greitis, tiek kokybė.

„Tikriausiai ne vienam mūsų dalgis yra tik dar vienas senelių laikų atributas – ypač, kai dabar savo pieveles prižiūrime net ne žoliapjovėmis, o robotais. Vis dėlto, miestas nėra tiek toli nuo kaimų – tikime, kad galimybės atgaivinti šį amatą ir parodyti savo vaikams, kaip gyvenimas vyko vos prieš kelis dešimtmečius – puiki galimybė grįžti prie mūsų šaknų. O ypač tai svarbu ir gamtos bei žmogaus dermei, kai, pavyzdžiui, šienaujamos pievos yra ir patraukli vieta perėti retiems ir net nykstantiems paukščiams. Tokiems, kaip meldinė nendrinukė, kuriai šiame renginyje taip pat bus skiriamas didelis dėmesys“– į čempionatą kviečia renginį remiančios įmonės „SBA Urban“ NT plėtros vadovas Arnas Bušmanas.

Norintys dalyvauti varžytuvėse kviečiami registruotis užpildant registracijos anketą meldine.lt arba paskambinus telefonu Nr. 8 629 17 208.

Čempionatas tradicijoms palaikyti ir gamtosauginei žiniai skleisti

„Šis šiuolaikiniam žmogui egzotiškas renginys neatsitiktinai vyksta Nemuno deltoje. Viena vertus, Nemuno deltos ir Pamario kraštas garsus savita pievininkų kultūra, garsinusia Mažąją Lietuvą ruošiant šieną kaip strateginės reikšmės kurą. Juk tuomet paštas ir kariuomenė tuomet buvo „varomi” tik arkliais. Antra vertus, šiose pievose klestėjo ir tebeklesti gausybė paukščių – jų gausa neatsiejama nuo regione praktikuojamos šienavimo tradicijos, išsaugančios paukščių įvairovę. Nemuno deltos pievos yra rečiausio Europos giesmininko – meldinės nendrinukės – perimvietės“, – sako Ž. Morkvėnas.

Gamtininko teigimu, šienpjovių čempionatas ne tik prikelia užmarštin išeinantį kultūrinį paveldą. Tuo pačiu jis informuoja ūkininkus ir visuomenę apie ūkininkavimą santarvėje su gamta bei nykstančių rūšių apsaugos būtinybę. Čempionato metu organizatoriai dalinsis žiniomis apie tai, kaip užtikrinti pievų biologinei įvairovei draugišką šienapjūtę. Juk, mokslininkų vertinimu, ji šiuo metu yra viena labiausiai nykstančių ir jos išsaugojimas yra svarbus mūsų visų gerovei.


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: