Laisvalaikis - Žiniasklaida - 2020-12-27

Nacionalinių mokslo apdovanojimų LIETUVOS ŠVIESA pristatymas – jau šiandien per LRT (video)

Jau šiandien, gruodžio 27 d., 19.30 val per LRT – ypatingas šventinis vakaras, kurio metu bus pristatyti Nacionaliniai mokslo apdovanojimai „Lietuvos šviesa“. Pirmą kartą Lietuvoje gegužės mėnesį vyksiantys mokslo apdovanojimai – tai iškilmingas pagerbimo renginys, kurio metu bus apdovanojami reikšmingiausi mokslo darbai bei jų autoriai. Renginio nominacijos apžvelgs daugelį mokslo sričių, praėjusių metų pergales bei mokslininkų gyvenimo patirtį ir laimėjimus ekonomikos, chemijos, fizikos, sveikatos mokslų, STEAM, humanitarinių mokslų srityse. Tarp nominacijų – ir specialūs apdovanojimai jauniesiems mokslininkams, mentoriams bei ypatingų pergalių per savo mokslinę karjerą pasiekusiems mokslininkams.

Iškilmingus apdovanojimus link finalo atlydės reikšmingo, tačiau kiekvienam suprantamo turinio apdovanojimus pristatanti laida, pasakojanti apie penkis jaunuosius mokslininkus ir jų pasiekimus. Laidą išvysti bus galima jau šiandien, gruodžio 27 d., 19:30 val. per LRT. Apie tai, kaip kilo nacionalinių mokslo apdovanojimų idėja ir kodėl ji prasminga bei reikalinga, pasakoja „Lietuvos šviesa” apdovanojimų bei juos pristatančios laidos idėjos autorės – Jolita Rudgalvienė ir Rovena Sankalienė.

Viena iš laidos iniciatorių – Lietuvos švietimo istorijos muziejaus direktorė – Jolita Rudgalvienė teigia, kad, nors muziejus intensyviai bendradarbiauja su mokslo įstaigomis, nuolat ieško būdų, kaip muziejaus erdves ir ekspozicijas paversti aktualesnėmis, vis dėlto norėjosi rasti būdą mokslininkų darbus įdomiai bei įtaigiai pristatyti visai Lietuvai. Idėjos bendraautorė Rovena Sankalienė pritaria, kad dažnai mokslas lieka už bibliotekų ir laboratorijų sienų, visuomenę pasiekia pavieniai pranešimai apie mokslo laimėjimus, tačiau bendrame žinių sraute jie nesulaukia reikiamo dėmesio ir fiksavimo. Kūrybos namų ELITAZ prodiuserė R. Sankalienė sako, jog mokslo, išradimų ir inovatyvių idėjų tema yra aktualesnė nei galima pamanyti – ji nepastebimai žmogų lydi beveik visose kasdienėse situacijose:

 „Žinios ir mokymasis visą gyvenimą yra viena iš laimingo žmogaus sąlygų, kuri virsta taip reikalingu visuomenei progresu. Dėl to mokslo tema įvairiais aspektais sėkmingai skleidžiasi visose medijose – nuolat gauname nemažai įvairių mokslo sričių impulsų, kurie žingeidžius protus gali nuvesti į papildomą domėjimąsi ir, galų gale, savęs atradimus bei suvokimus. Šie apdovanojimai nebus pirmoji kalba apie mokslą ypatingai tai vertinančioje LRT, tačiau pirmoji taip koncentruotai išryškinanti lietuviškus mokslo protus, ko pasekoje tikimės sukelti dar didesnį susidomėjimą mokslu ir ypač kalbant apie jaunąją kartą.”                   

Lietuvos švietimo istorijos muziejaus direktorė J. Rudgalvienė papildo mintį:  „Šioje laidoje bus kalbama apie mokslininkus ir jų darbus su pasididžiavimu ir pagarba, parodysime, koks įdomus ir įtraukiantis yra mokslo pasaulis, ką tai duoda Lietuvai”

Į problemą atkreipus mokslo bendruomenės dėmesį, atotrūkį tarp skirtingų požiūrio kampų ir mokslinės bei šnekamosios kalbos neatitikimo, laidos kūrėjai mažina atsigręždami į paprastumą:  „Laidoje žaismingai, suprantamai ir aiškiai, pasitelkdami tiek pačių mokslininkų, tiek jų sritį atstovaujančių ekspertų požiūrį, kalbėsime apie vienus įdomiausių pastarųjų metų jaunųjų mokslininkų darbų. Be to, turėsime galimybę išgirsti ir iš karto į juos reaguojantį visuomenės balsą, kurį atstovaus renginio vedėja Gerūta Griniūtė bei trijų asmenybių – verslininkės Mildos Mitkutės, stilistės Mildos Metlovaitės ir aktorės, komikės Mildos Noreikaitės – fokus grupė.” – pasakoja laidos idėjos bendraautorė R. Sankalienė.

„Turėdami nepaprastai reikšmingus Lietuvos švietimo istorijai fondus, norime skleisti žinią apie mokslo svarbą esamajame laike. Keliaujant laikmečiais per Lietuvos švietimo istoriją, labai gerai galima pajusti, kad išsilavinimas – tai didelė garbė ir privilegija” – mintimis dalinasi Lietuvos švietimo istorijos muziejaus direktorė, apdovanojimų idėjos bendradautorė J. Rudgalvienė.

 Kūrybos namų ELITAZ prodiuserė R. Sankalienė pamini, kad apdovanojimus pristatančios laidos bei pačių apdovanojimų vizija yra vedina tokių vertybių kaip skaidrumas ir autoritetingumas, tad tiki, kad „Lietuvos šviesa” ilgam įsikurs metų kalendoriuje kaip didelė mokslo šventė, tapsianti stipriu akseleratoriumi jaunimui rinktis mokslo kelią bei skatinanti visuomenę domėtis ir šviestis.

Nacionaliniai mokslo apdovanojimai „Lietuvos šviesa“ organizuojami 2021 m. gegužės mėnesį.

Kompetetinga komisija, sudaryta iš aukštųjų mokyklų deleguotų atstovų bei mokslo pasaulio autoritetų, darbų laukia jau dabar: https://www.lsim.lt/mokslo-apdovanojimai/

Registracijos formą gali pildyti tiek darbo autorius, tiek jį, kaip apdovanojimų kandidatą, norintis pasiūlyti asmuo.


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: