Naujajame Daugėliškyje atvertos meniškos langinės

,,Atverkim langines, /Tegul visi pamato/Močiutę, geriančią arbatą…“,– tai eilutės iš eilėraščio, kurį dailės plenero ,,Atverkime langines“ pabaigtuvių proga  parašė ir visiems susirinkusiems perskaitė Daugėliškio krašto bendruomenės vadovė, šio plenero organizatorė  Indrė Gruodienė. Ji sakė, kad viskas prasidėjo nuo nedrąsios minties,  paskui buvo pokalbis su ignaliniete dailininke Nijole Trinkūnienė, paskui  prasidėjo veiksmas. ,,Norėjosi, kad šis senas, prieš 121-erius metus statytas pastatas, kuriame būta mokyklos, nesunyktų, o puoštų miestelį, kad čia lankytųsi bendruomenės nariai ir svečiai, vyktų renginiai. Juk jis stovi pačiame centre, priešais pačią didžiausią Vilniaus arkivyskupijoje medinę bažnyčią…“,– sakė Indrė.

Liepos 20-24 dienomis septyni plenere dalyvaujantys dailininkai tapė Daugėliškio bendruomenės pastato langines. Ne tik tapė, bet ir bendravo, keliavo, stengėsi pažinti miestelį ir kraštą. Ilgą laiką stovėjusį apleistą, dabar gražiai renovuotą namelį savo kūrybos vaizdais papuošė Tverečiaus krašto menininkė Dalia Pajėdienė,  ignalinietė Nijolė Trinkūnienė, taip pat jos suburti dailininkai: Sigita Klemkaitė iš Rokiškio, Rima Baukaitė iš Klaipėdos, Valdonija Karaliūnienė iš Veiviržėnų (Klaipėdos r.), Algirdas Gaižauskas iš Dusetų (Zarasų rajonas) ir net iš tolimosios Portugalijos mamos Indrės aplankyti atvykusi dailininkė Elena Gruodytė. Kiekvienas gavo po langą, lange – po dvi langines, kurių abi puses turėjo išdailinti. Plenero uždaryme kiekvienas dailininkas stojo prie savo lango ir papasakojo, ką vaizdavo, kaip jam sekėsi, kokių įspūdžių patyrė. Tai ir įdomiausia, kad visos langinės skirtingos. Vienos – labai tradicinės, atspindinčios liaudies meno vaizdus ir simbolius, kitos – meniškai įprasminančios dailininkų mintį, dar kitos  – labiau abstrakčios.

Dalios Pajėdienės ir Nijolė Trinkūnienės langinėse ant gyvybės medžio žydi gėlės ir gieda paukščiai, matomi baltiški ženklai. Na, o Dovydo žvaigždė, kaip sakė, Nijolė primena, kad šiame name gyveno žydų šeima. Rima Baukaitė iš Klaipėdos nutapė mėlynus paukščius, obuoliukus, kurie reiškia būsimą miestelio augimą ir klestėjimą. Sigitos Klemkaitės langinėse nutapyti geri ir išmintingi kaimo senoliai bei šv. Ona su duona ir šv. Joakimas su grietinės ąsočiu ir balandžiu rankose. Šios langinės įamžino bažnyčios pavadinimo šventuosius, jos ir žvelgs į bažnyčią. Valdonija Karaliūnaitė langines paskyrė šv. Onos atlaidams ir duonai pagerbti, panaudojo ir bažnyčios ornamentų fragmentus. Elena Gruodytė gražiai susuko žalčių ratus ir išmargino jų raštus, nutapė saulę ir mėnulį. Na, o Algirdas Gaižauskas buvo bene pats abstrakčiausias. Jo langinėse – visareginčių akių ir sargybinių motyvai.

Kiekvienam dailininkui asmeniškai padėkota, įteiktos atminimo dovanėlės. Langinėmis ir Daugėliškio svečiais labai džiaugėsi ir kaimo senolės, dar lankiusios čia buvusią mokyklą. Jos ir visa bendruomenė rūpinosi, kad dailininkams nieko netrūktų, kad būtų skaniai pamaitinti. Bendruomenės narė Veronika visus apdovanojo savo megztomis kojinėmis, kitos moterys nešė savo daržuose užaugintų gėrybių, pieno. Dailininkus nuolat lankė ir globojo klebonas Bernardas Augaitis. Liepos 22 dieną svečiams organizuotos ekskursijos Paliesiaus dvare, Mielagėnuose, Ceikiniuose. Aplankytas ir  Šventos mitologinis takas Švenčionių rajone.

Indrė Gruodienė dėkojo visoms šeimininkėms, vyrams paruošusiems langines, Raimondui Žieviui, nukalusiam kabliukus langinių uždarymui, taip pat savivaldybei – už skirtas patalpas globos namuose, kur svečiai buvo apgyvendinti. Dailininkams taip pat perduotos ir savivaldybės dovanos. Smagios pabaigtuvės užbaigtos vaišėmis. Puikų plovą visiems išvirė Sergejus Boguško. Dar ilgai žmonės nesiskirstė, bendravo, kas eiles deklamavo ar dainą užtraukė… Gražus ir šiltas vakaras buvo. Langinės papuošė Daugėliškį. Jei pro šalį važiuosite, užsukite pasigrožėti.

Lina Kovalevskienė


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: