Naujajame Panevėžio STEAM centre moksleiviai augalus augins inovatyviu būdu

Jau šį rudenį Panevėžyje duris atversiančiame STEAM centre bus įrengtos keturios modernios laboratorijos, kuriose regiono moksleiviai galės atlikti tyrimus, eksperimentus ir per patirtinį mokymąsi susipažinti su inžinerijos, technologijų ir gamtos mokslais. STEAM centre moksleivių lauks ir dar viena moderni mokymosi priemonė – inovatyvus hidroponinis šiltnamis, kuriame moksleiviai patys galės auginti augalus ir stebėti jų vystymosi procesus.

Inovatyvus auginimo būdas

Nuo paprasto hidroponinis šiltnamis skiriasi tuo, kad jame auginamiems augalams nereikia dirvožemio ir saulės šviesos. Šis auginimo būdas yra laikomas vienu perspektyviausių ūkininkystės ir daržininkystės metodų. Augalai visas medžiagas gauna iš vandens, praturtinto mineralinėmis medžiagomis.

Tokius šiltnamius galima įrengti tiek lauke, tiek vidaus patalpose, augalai juose žaliuoja visais metų laikais. Pasaulyje keičiantis ūkininkavimo tendencijoms, hidroponika, kaip inovatyvus ir tvarus augalų auginimo būdas, vis dažniau naudojama pažangiausiuose žemės ūkiuose.

„Pasitelkiant hidroponinį šiltnamį STEAM centre regiono moksleiviai galės iš arčiau susipažinti su moderniais augalų auginimo būdais ir sužinoti, kaip šiuolaikines technologijas galima pritaikyti efektyvesniam augalų auginimui“, – sako Panevėžio miesto savivaldybės Miesto plėtros skyriaus projektų vadovas Vytautas Kalinauskas.

Pritaikymas mokymo procese

Robotikos mokyklos įkūrėjo Pauliaus Briedžio komandos sukonstruotas inovatyvus hidroponinis šiltnamis turi stebėjimo kamerą, kuri į socialinius tinklus automatiškai kelia per parą nufilmuotus, į vienos minutės filmukus sutrauktus, augalų augimo vaizdo įrašus. Galima matyti, kaip augalas juda, reaguoja, yra tikrai gyvas. Šiltnamyje taip pat yra įmontuoti vandens lygio jutikliai, vandens pompos, peristaltinės pompos dozuojančios trąšų kiekį, anglies dvideginio, temperatūros rūgštingumo ir šarmingumo bei drėgmės jutikliai.

„Naudojantis tokiu šiltnamiu, STEAM centre moksleiviai galės ne tik stebėti ir suprasti, kaip augalas auga nuo mažos sėklytės iki vaisius duodančio augalo, bet ir susipažinti su visa hidroponinio šiltamio veikimo sistema, jame esančiais mikrovaldikliais, jutikliais ir kitais mechanizmais. Šiltnamyje palikome laisvos vietos, nes tikimės, kad atsiras norinčių ir jį tobulinti, pridėti naujų funkcijų ir egzotiškų augalų“, – apie modernaus šiltnamio ypatumus pasakoja P. Briedis.

Jungiasi ir Panevėžio verslas

Prie Panevėžio STEAM centro įkūrimo prisideda ir miesto verslas. Hidroponinio šiltnamio sukūrimą finansavo gamybos įmonė „Roquette Amilina“, taip palaikydama sėkmingą mokslų centro įrenginėjimo procesą.

„Išgirdę, kad viso Panevėžio regiono moksleiviams bus kuriamas STEAM centras, nė kiek nesuabejojome, jog verta prisidėti prie šios iniciatyvos, kuri jaunajai kartai leis geriau praktikoje susipažinti su naujausiomis augalų auginimo technologijomis. Šių dienų realijos ir ateities tendencijos aiškiai rodo, jog jau mokyklos suole be galo svarbu praktiškai išbandyti, kaip teoriškai aprašomos technologijos veikia realybėje“, – sako „Roquette Amilina“ vadovas Edvinas Bernotas.

„Roquette“ įmonių grupė reikšmingai prisideda prie augalinės kilmės ingredientų ir naujų augalinių baltymų tiekimo visame pasaulyje įvairioms industrinėms rinkoms. Įmonės socialinės atsakomybės politikoje didelis dėmesys skiriamas vietinių bendruomenių švietimo projektams, siekiant pristatyti naujausias tvarias technologijas mitybos, aplinkosaugos ir sveikatinimo srityse.

Tikimasi, kad hidroponinio šiltnamio galimybės ir moderni augalų auginimo kelionė sužavės ne vieną jaunąjį panevėžietį ir paskatins dar daugiau domėtis gamtos mokslais, o ši edukacinė erdvė padės atlikti tiriamuosius darbus, dalytis tyrinėjimo patirtimi bei ženkliai prisidės prie gamtamokslinio ugdymo iššūkių pažinimo mokykloms.


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: