Naujas bibliotekos vaidmuo iš DOKK1

Įkvepianti, atvira, skatinanti kultūrinį tobulėjimą, teikianti informacinį raštingumą, inovacijų centras. Visa tai nebūtinai knygų dėka. Tai – Danijos Aarhus miesto viešoji biblioteka DOKK1, kurią š.m. gegužės mėn. lankė Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės bibliotekos darbuotojų komanda.

2015–2016 m. Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešoji biblioteka įgyvendina „ERASMUS+“ programos finansuojamas projektą „TARPTAUTINĖ KVALIFIKACIJA NOVATORIŠKOMS BIBLIOTEKŲ IDĖJOMS“. 2016 m. projekto partneris – Danijos Aarhus miesto viešoji biblioteka DOKK1, gegužės 1–5 d. semtis inovatyvios patirties į šią biblioteką vyko dešimties Gabrielės Petkevičaitės-Bitės bibliotekos darbuotojų komanda.

Vizito dalyviai susitiko su DOOK1 ir filialų skirtingų sričių darbuotojais, susipažino su naujausiais projektais, domėjosi inovatyviomis bendradarbiavimo su bendruomenėmis, vaikams, jaunimui ir šeimoms skirtomis, skaitmeninėmis paslaugomis.

Į šį vizitą rasta galimybių išvykti dešimčiai darbuotojų (į pirmąjį, Suomijos Helsinkio miesto biblioteką – aštuoniems), prieš vizitą dalyviai turėjo galimybę 2 mėn. gilinti anglų kalbos žinias, įgijo tarptautinės kvalifikacijos, kurią liudija ir „Europass“ mobilumo dokumentai. Po vizito surengtame patirties sklaidos seminare dalyviai patirtį perteikė kolegoms ir Panevėžio regiono bibliotekininkų bendruomenei.

DOKK1 vizija, biblioteka kuriama iš naujo

Pasak Virginijos Švedienės, „ERASMUS+“ projekte atsakingos už ryšius su priimančiomis bibliotekomis, DOKK1 bibliotekos viziją įtakojo tai, kad praėjusiame amžiuje Aarhus savivaldybėje akivaizdžiai sumažėjo bibliotekų, iš kaimų žmonės keliasi į miestus, taip pat kad Danijos piliečių įtrauktis savo miesto labui svarbi, į jų norus atsižvelgiama.

Biblioteka siekia teikti piliečiams informacinį raštingumą, būti įkvepianti, atvira, lengvai pasiekiama, skatinanti kultūrinį tobulėjimą. Visa tai nebūtinai knygų dėka, bet ir knygų dėka.

DOKK1 atvira: žmonės lankosi bibliotekininkų nedarbo metu, apsitarnauja patys (apsilankymų skaičius išaugo dešimteriopai). Įkvepianti: lankytojai čia mokosi, užsiima saviraiška, susitinka, patys rengia susitikimus, kūrybines dirbtuves, kuria bendrus produktus, įneša savo indėlį. Inovacijų centras, skatinantis išmanumą.

Bibliotekos strategijoje svarbi partnerystė ir savanorystė. Vienijasi biblioteka, miestas ir bendruomenė: kartu su partneriais, viešosiomis ir švietimo įstaigomis, įgyvendinami 6 europiniai projektai. Žmoniškieji resursai – svarbiausias kapitalas.

„Yra teorijų, kad link 2030 m. pasaulyje bibliotekos pradės nykti, jei nekeisime mąstymo, nekursime bibliotekų iš naujo. Kiekvienas, dirbantis bibliotekoje, turėtų atsakyti į klausimą, koks yra šiuolaikinės bibliotekos vaidmuo, kokius visuomenės iššūkius biblioteka pasiruošusi spręsti. Bibliotekos nebėra tik pasidalinimo informacija, knygų skolinimo vieta, tai vieta, kur skatinamas mokymasis, kultūrinės patirties įgijimas, sprendžiamos socialinės problemos“, mintimis dalinasi Virginija.

DOKK1 bibliotekos – bendruomenių, jaunimo ir šeimų traukos centrai, šioje srityje vykdoma daug projektų. Patys gyventojai kuria ir teikia paslaugų idėjas. Filialuose siūlomos paslaugos, orientuotos į gyvenančią bendruomenę. Lankytojai pritraukiami burtis, bendrauti, užsiimti bendra veikla. Sudarytos sąlygos šeimoms leisti laiką kartu su visų amžiaus grupių vaikais, sugalvojama, kaip pritraukti vieną aktyvių lankytojų auditorijų studentus.

Biblioteka teikia kitų institucijų paslaugas, integruoja piliečiams su savivaldybe teikiamas paslaugas, visą būtiną informaciją teikia atvykusiems (dokumentų vertimas, įsidarbinimo programos, vadovų gidai, mokesčių sistema, danų kalbos kursai).

DOKK1 prioritetą teikia skaitmeninei veiklai, medijai, taip skatinamas bendravimas, demokratija, žingeidumas. Vykstantys pokyčiai, kai auga skaitmeninio turinio naudojimas ir mažėja knygų naudojimas, reikalauja specialių sprendimų. Kaip veiklos sritį DOKK1 renkasi kultūrą ir žiniją, kuria erdvę, skatinančią asmeninį tobulėjimą, kur kiekvienas randa savo nišą, jaučiasi laisvai.

Idėjos naujai bibliotekai

Apibendrindami patirtį pažangioje Aarhus miesto bibliotekoje, naujam bibliotekų vaidmeniui visuomenėje kurti vizito dalyviai siūlo į įvairias veiklas aktyviai įtraukti bendruomenę, vystyti įvairiapusę partnerystę, naujas paslaugas kurti pasitelkiant kūrybinio mąstymo modelį, aiškintis, įsiklausyti, išgeneruoti gyventojų poreikius, į bibliotekų veiklą aktyviai įtraukti savanorius, kurti asmeninį darbuotojo ir lankytojo ryšį.

Pažangu būtų stiprinti bibliotekų informacinių technologijų sritį (darbuotojų skaičių, jų kvalifikaciją, aprūpinimą), vystyti bibliotekos inovatyviomis informacinėmis technologijomis paremtas paslaugas. Tobulinti reklamos formas. Kurti daugiau poilsio, laisvalaikio, saviveiklos zonų, skaitymo, studijų erdvių, atverti kuo daugiau fondų. Įkurti vaikų erdvę atėjusiems kartu su tėvais, pramogų erdvių (video peržiūrų, muzikos, žaidimų, naujausių technologijų), vaikų ir jaunimo erdves pritaikyti nuolatiniam žaidimui, plėsti neformalų ugdymą (siūlyti patrauklių programų mokykloms).

Pirmuoju programos „ERASMUS+“ projekto etapu 2015 m. grupė G. Petkevičaitės-Bitės viešosios bibliotekos darbuotojų vyko darbo stebėjimo vizito į Suomijos Helsinkio miesto biblioteką. „Erasmus+“ programos finansuojamą projektą „Tarptautinė kvalifikacija novatoriškoms bibliotekų idėjoms“ remia Švietimo mainų paramos fondas.

Malvinos Blauzdienės, Malvinos Zimblienės, Rūtos Juzėnienės nuotraukos


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: