Naujas vertingas bibliotekos leidinys

Minint Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmetį ir siekiant visuomenę supažindinti su bibliotekos rankraštyne saugomais mažos apimties atsiminimais, Panevėžio apskrities G.Petkevičaitės- Bitės viešoji biblioteka išleido vertingą leidinį „Tarpukario Panevėžys ir panevėžiečiai amžininkų akimis ( sudarytojas, bibliotekos  krašto kultūros paveldo sklaidos skyriaus tyrėjas, istorikas Ramondas Klimavičius). Knygos kalbos redaktorė Virginija Januševičienė, dailininkė Asta Radvenskienė.Knygos  leidybą parėmė Lietuvos kultūros taryba, Panevėžio miesto savivaldybė. Tai viltingas reiškinys bibliotekos ir miesto kultūrinėje leidybinėje veikloje.

     Kukliame įvade pažymima, kad „ bibliotekos rankraštyne, įkurtame 1991 metais, susikaupė nemaža įvairių žmonių atsiminimų apie Panevėžį ir jame gyvenusius bei dirbusius žmones“.Tai iš tiesų vienas turtingiausių rankraštynų šalies bibliotekose. Bandymas  išleisti atsiminimų rinkinį apie Panevėžį ir panevėžiečius yra sveikintinas ir prašosi darbų tęsimo.

       Gražiai iliustruotas leidinys gali tapti vertinga parankine knyga krašto ir miesto istorijos, kultūros tyrinėtojams. Leidinį papuošia vertingos, net per du knygos puslapius įdėtos nuotraukos.Gausūs ( 276), vietomis gan lakoniški komentarai, asmenvardžių rodyklė didina leidinio vertę.

      Žinau, kad sudarytojui svarbūs ne tik pagiriamieji žodžiai, bet ir kritiniai pastebėjimai. Įvade pasigedau nuorodų į kitas panašaus pobūdžio paskutiniais metais išleistas knygas. Verta buvo paminėti ir kitus leidinius Šiose knygelėse taip pat gausu prisiminimų, biografinių duomenų apie panevėžiečius.Taip buvo galima buvo  paskatinti skaitytojus plėsti žinių akiratį apie panevėžiečius, gyvenusius ir dirbusius tarpukario metais.

      Turinyje  pateikiamas žiupsnelis prisiminimų apie tarpukario Panevėžyje  gyvenusius žydus, bet lieka užmiršti lenkai. Šiemet lenkų gimnazija mini įkūrimo šimtmetį ( veikė 1919-1940m.).Nuo 1930 m. gimnazija veikė pastate Kranto g. 18.Tai buvo viena stipriausių tautinių mažumų gimnazija,

o mieste gyvenę lenkai buvo aktyvūs miesto bendruomenės nariai.

      Turėčiau pastabų dėl komentarų turinio. Kai kurie komentarai parengti iš tiesų  kvalifikuotai.Taip sužinome, kad Respublikos gatvėje gyveno Leonas Vabalas, tautininkų sąjungos Panevėžio apskrities pirmininkas, Panevėžio apygardos teismo teisėjas, Zinaida Fominienė, aktoriaus, režisieriaus B. Dauguviečio sesuo. Bet B. Dauguvietis nebuvo dramaturgas, labiau mėgėjas rašyti, tenkinosi Petro Vaičiūno ir kitų dramaturgų kūriniais…Tačiau Julijonas Lindė- Dobilas pirmiausia buvo katalikų kunigas, pedagogas, literatūros kritikas ir pagaliau rašytojas. Panevėžyje veikė realinė mokykla, vėliau pirmoji lietuviška gimnazija,Vyrų, o ne berniukų gimnazija, dabar Juozo Balčikonio gimnazija. Apie Konstantiną Šakenį verta pridėti, kad  dar buvo Švietimo ministru 1927-1934 m., valstybės kontrolieriumi (1934-1940). Tai tik kelios pastabos, verčiančios atidžiai rengti panašaus pobūdžio komentarus.

    Panevėžio apskrities G.Petkevičaitės viešoji  biblioteka neseniai pasitiko veiklos 95-ąsias metines. Yra bibliotekos struktūroje sukurtas kultūrinės veiklos ir leidybos skyrius. Reikėtų stiprinti leidybos darbą. Tam reikėtų skyrių papildyti kitais bibliotekos darbuotojai. Lauksime naujų leidinių iš bibliotekos iš tiesų vertingos rankraštyno medžiagos.

Juozas Brazauskas, istorikas, publicistas      


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Sponsored video


Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: