Neapykantos kalba viešojoje erdvėje – jau ne tik asmens, o ir valstybės problema

Vasario 18 d. Lietuvos Respublikos Seime vyko nuotolinė  diskusija „Efektyvus atsakas į neapykantos kalbą: tarp žodžio laisvės ir nusikaltimo“. Konferenciją inicijavo Seimo Savižudybių ir smurto prevencijos komisija. Diskutavo ir pranešimus skaitė Europos žmogaus teisių fondo, Lietuvos žmogaus teisių centro,  Žurnalistų etikos inspektoriaus ir Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybų, policijos bei nevyriausybinių organizacijų atstovai.

Diskusijoje akcentuota, kad vis dažniau  viešojoje erdvėje pastebimas niekinimas, tyčiojimasis, diskriminacija yra mūsų valstybės skaudulys, kuris ypač suaktyvėjo karantino sąlygomis. Bendraudami gyvai esame įpratę laikytis tam tikrų standartų, o interneto kuriamas anonimiškumo pojūtis dažnai tampa pretekstu šias ribas peržengti. Atliktos 18-45 metų gyventojų apklausos duomenys rodo, kad daugiau nei pusė apklaustųjų yra susidūrę su neapykantos kalba gatvėje ar internete, tačiau apie tai jie nelinkę pranešti. Dalis apklaustųjų niekinamus komentarus vertina kaip saviraiškos laisvę ir mano, kad tai neturėtų būti baudžiama.

Lietuvoje, kaip pastebėta, asmenys viešai lieja neapykantą internete ir vyrauja  nebaudžiamumo klimatas ir netgi fenomenas (atsakomybė už neapykantos kalbą nėra  numatyta baudžiamajame įstatyme, ją apima neapykantos kurstymas, aprašytas LP BK 170 str.).

Konferencijoje konstatuota, kad neapykantos kurstymas yra žmogaus teises pažeidžiantis reiškinys, turintis įtakos visos visuomenės gerovei. O pagrindinė problema yra ta, kad  bandoma kovoti su pasekmėmis, o ne su priežastimis. Užkardyti neapykantos nusikaltimus galima tik didinant visuomenės sąmoningumą ir ją šviečiant, pateikiant konkrečius pavyzdžius, realių žmonių istorijas.

Manoma, kad prie šviečiamosios  prisidės Žurnalistų etikos inspektoriaus ir Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybų bendras projektas, kuriame numatytos įvairios veiklos, institucijų ir organizacijų darbo sinchronizavimas. Prie Vidaus reikalų ministerijos šiemet įsteigta speciali darbo grupė atsakui į neapykantos nusikaltimus ir neapykantos kalbą.

Žmonės dažnai nenori kreiptis į teisėsaugą, galbūt jiems būna reikalinga ir kitokio pobūdžio pagalba ar parama, todėl buvo sukurta nauja pranešimų platforma: www.manoteises.lt/pranesk/. Ši platforma labai patogi, nes ja lengva naudotis, surenkama visa tikslinga informacija, yra pateikiamos nuorodos, patarimai. Pranešimą galima pateikti anonimiškai.

Nuo 2020 m. spalio pradėta socialinės reklamos kampanija www.daugiaumeiles.lt. Nurodytame interneto puslapyje taip pat galima pranešti apie neapykantos komentarą.

Parengė Lina Kovalevskienė,


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: