Neeilinė proga įdomiai praleisti šeštadienį gamtoje – stebint žirgų varžybas

Kurtuvėnų regioninio parko teritorijoje, vienoje iš gražiausių ir lankomiausių Lietuvos vietovių, vyksiančiose nacionalinėse ištvermės jojimo varžybose „Kurtuvos taurė 2020“ jau šį šeštadienį varžysis patyrę žirgai ir raiteliai. Renginyje, kuris prasidės rugsėjo 12 d. 9 val. ryto, laukiama visų, kurie nori turiningai praleisti laiką stebėdami neeilinį reginįpkitės.

„Varžybose rungsis nuo 15 iki 30 dalyvių – raitelių su žirgais. Įdomu tai, kad jauniausia šių varžybų raitelė, dešimtmetė Gustė Kisieliūtė, jos su vyriausia šių varžybų Mecklenburg veislės kumelaite Ashley, kuriai 21-eri metai. Gustė varžybose jos pirmą kartą ir bus dviračiu lydima mūsų komandos nario“, – pasakoja varžybas organizuojančio jojimo klubo „Kurtuva“ direktorė Monika Gorytė.

Turtingos gamtos apsuptyje ir dvaro atmosferoje vyksiančiose varžybose galima ne tik sveikai  praleisti laisvalaikį, bet ir pajusti praeities artumą. M. Gorytė pabrėžia, kad būtent Kurtuvėnuose prasidėjo ištvermės jojimo varžybų istorija – čia buvo suorganizuotos pirmosios Lietuvos ištvermės jojimo varžybos ir daug metų vyko tarptautinio lygio varžybos. Be to, varžybų pagrindinei 80 km taurei laimėti suteikiamas Stanislovo Pliaterio-Zyberk taurės vardas.

„Šis žmogus yra vienas ryškiausių Kurtuvėnų dvarą valdžiusių savininkų. Stanislovo tėvo arklidėse XIX a. pradžioje buvo 30 žirgų ir 70 darbinių arklių. Kiek žinoma, vienintelis Stanislovas dalyvaudavo varžybose. Pasakojama, jog kai grafas buvo jaunas, turėjo jauną baltą eržilą. Ponas apsirengdavo balta uniforma ir šokdavo per 2 metrų griovį bei laimėdavo aukso medalį“, – sako M. Gorytė.

Kaip kasmet, varžybų dalyviai bus vaišinami Kurtuvėnų senjoro Josifo Popovo ant laužo verdama sriuba, vadinama šiurpa.

Varžybų dalyviai rungsis keturiose distancijose: 18 km, 32 km, 48 km ir 80 km ilgio distancijoje, o  laimėtojai bus apdovanoti daiktiniai bei piniginiais prizais.

Ištvermės jojimas pagal savo pobūdį yra žirgo prigimčiai artimiausias sportas. Tai  varžybos, kuriose yra patikrinamas žirgo greitis ir ištvermė, išbandoma raitelio orientacija bei gebėjimas jausti savo žirgo galimybes. Ištvermės jojime gali dalyvauti ne jaunesni nei 4 m. žirgai. Šiam sportui jie kruopščiai ruošiami kelerius metus, tam pasitelkiant labai daug žinių. Varžybose prioritetas teikiamas ne pergalei, o gerai žirgo savijautai.

80 km distancijoje laimi raitelis ir sveikas žirgas, kurie greičiausiai įveikia atstumą. Kitose distancijose laimi raitelis ir sveikas žirgas, baigę distanciją ir surinkę daugiausiai teigiamų taškų. Esant vienodam taškų skaičiui, laimi duetas, kurio žirgo pulsas atsistatė greičiau, jei atsistatymo laikas vienodas – kurio žirgo pulsas žemesnis.

Žirgų sveikatos būklė tikrinama prieš startuojant, finišavus ir tarpiniuose finišuose, privalomuose poilsio ir veterinarinio patikrinimo punktuose. Draudžiama varžybose dalyvauti su kumelingomis kumelėmis, netoleruojamas bet koks žiaurus elgesys su žirgu, taip pat negalima žirgų šerti draudžiamais preparatais, pašarų priedais arba vaistais. Žirgų sveikatos būklę tikrina veterinarijos gydytojas, vadovaudamasis Tarptautinės žirgų sporto federacijos nustatytu reglamentu.

Seniau nelabai žinomas, tapęs Tarptautinės žirginio sporto federacijos disciplina ištvermės jojimas ėmė sparčiai populiarėti, ir dabar šią discipliną tarptautinių varžybų skaičiumi lenkia tik konkūrai. Lietuvai ištvermės jojikai atstovauja ir Europos, ir pasaulinėse varžybose.

Lietuvos ištvermės jojimo čempionatas pirmą kartą organizuotas 2000 m. Kurtuvėnuose. Taip pat Kurtuvėnuose 2009-2017 m. buvo vykdomos tarptautinės ištvermės jojimo varžybos. 2017 m. įvyko Šiaurės Baltijos šalių ištvermės jojimo čempionatas, kuris vėl Lietuvoje planuojamas 2023 m. Lietuvoje kasmet suorganizuojama nuo 7 iki 12 nacionalinių ištvermės jojimų varžybų, taip pat kasmet vyksta čempionatas. 


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Sponsored video


Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: