Neišsemiami lietuvių kalbos lobiai

Lietuvių kalba yra neatsiejama mūsų gyvenimo dalis: kasdien bendraujame, skaitome, rašome lietuviškai, bet ar žinome, kiek daug įdomių dalykų yra mūsų kalboje? Juk kalba – tai ne tik gramatika ir skyryba. Tai gyvas, įdomus ir nuolat kintantis reiškinys. Kasmet vasario-kovo mėnesiais minint Lietuvių kalbos dienas organizuojama daugybė įvairiausių renginių.

Jau antrus metus Panevėžio Elenos Mezginaitės viešosios bibliotekos Smėlynės biblioteka organizavo Panevėžio miesto mokyklinio ugdymo įstaigų 4-tų klasių mokinių konkursą „Neatrasti lietuvių kalbos lobiai“. Pagrindinis konkurso tikslas – stiprinti mokinių lietuvių kalbos jausmą, suvokiant žodyno turtingumą bei kalbos grožį.

Kovo 22-osios popietę į biblioteką rinkosi gimtosios kalbos puoselėtojai iš įvairių Panevėžio miesto mokyklų: Panevėžio Vytauto Žemkalnio gimnazijos 4b klasės komanda, Panevėžio „Vyturio“ progimnazijos jungtinė ketvirtokų komanda, Panevėžio „Šaltinio“ 4b klasės komanda ir net dvi komandos iš Panevėžio „Vilties“ progimnazijos – 4b ir 4c klasių atstovai.

Komandos konkursui atsakingai ruošėsi, o į šį procesą buvo įtraukti ir klasių mokytojai bei meninio ugdymo pedagogai. Tiek organizatorius, tiek komisiją sužavėjo komandų prisistatymai, kurie virto meniniais pasirodymais: skambėjo ir lietuvių liaudies dainos, ir eilės, tautiniais kostiumais pasipuošę dalyviai grojo muzikinį kūrinį dūdele, primindami apie lietuvių kalbos įvairovę, vaikai prakalbo skirtingų Lietuvos regionų tarmėmis. Šios komandų pastangos neliko neįvertintos – komisija skyrė nominacijas už išskirtinius prisistatymus.

Dalyviai įveikė net 12 skirtingų užduočių. Jie prisiminė smulkiąją tautosaką, juk pasakos, lietuvių liaudies dainos, greitakalbės, mįslės bei patarlės – neatsiejama mūsų kultūros ir tautinio tapatumo dalis. Nedvejodami skubėjo saugoti gimtosios kalbos grožį ir lobyną, surasdami žodžius, puoselėjančius ir naikinančius lietuvių kalbą. Parodė savo išradingumą, ieškodami lietuviškų atitikmenų žargonams ir svetimybėms pakeisti. Viso konkurso metu dalyviai turėjo progą išgirsti ir nemažai naujų faktų bei įdomybių apie gimtąją kalbą. O Jūs ar žinote, kokiai lietuviškai raidei pastatytas paminklas? O kad lietuvių kalboje yra unikalių žodžių, kurių neįmanoma išversti į kitas kalbas?

Konkurse nuobodžiauti nebuvo kada, nes užduotys – pačios įvairiausios: teko ir galvą palaužyti atliekant testus, ir išlaisvinti fantaziją bei patreniruoti smegenis kūrybinėje užduotyje, ir ištempus ausis paklausyti garsinės užduoties, ir pirštelius pamiklinti surandant poras „Dviejų žodžių draugystės” užduotyje, o kapitonams – savo jėgas išbandyti „Sparnuotų posakių” rungtyje sukant laimės ratą. Koks gi konkursas be kryžiažodžio! Sėkmingai įveikę šią užduotį, dalyviai sužinojo dar vieną neįtikėtiną faktą. O gal Jums teko girdėti, kuris miestas pasaulyje yra unikalus tuo, kad jame pastatytas vienintelis paminklas kalbai? Atsakymas tikrai nustebino, nes pasirodo šio miesto nereikia taip toli ir ieškoti.

Kol konkurso vertinimo komisijos narės – pradinio ugdymo mokytoja ekspertė Vaida Ūsienė, Panevėžio Elenos Mezginaitės VB Šiaurinės bibliotekos vedėja Lina Dubauskienė, Šaltinėlio bibliotekos vedėja Rūta Šablinskienė bei vyresniosios bibliotekininkės Anžela Vasiliauskienė ir Vaida Žalienė – atsakingai skaičiavo taškus, dalyviai galėjo atsipalaiduoti ir sudalyvauti smagiame žaidime „Paslaptis po juodais gaubtais“. Po jais slėpėsi daiktai, tačiau visų nuostabai tie daiktai turėjo kad ir skambius, bet daugeliui pirmą kartą girdimus pavadinimus – žodžiai jiems apibūdinti dar nemirę, bet labai retai naudojami, tad iškilusi reali grėsmė jiems išnykti! Taip vaikai „susipažino“ su kuisiu, kuparu, veizolais ir kitais šiandieniniam žmogui dažnai nesuprantamais žodžiais. Žodis – kaip ir žmogus: gimsta, auga, kol yra vartojamas, ir numiršta, kai atsiranda kitas, patogesnis.

Dėkojame konkurso dalyviams ir jų mokytojoms už gražią pažintį, geras emocijas, Jūsų šypsenas ir, žinoma, kantrybę, laukiant konkurso rezultatų. Ir nėra taip svarbu, kas tapo laimėtojais, nes konkurso tikslas – sužinoti naujų, įdomių dalykų apie gimtąją kalbą ir jais papildyti savo žinių bagažą. Kaip sako mūsų senolių išmintis: „Ką išmoksi, ant pečių nenešiosi“.

Nominaciją „UŽ IŠRAIŠKINGĄ PRISISTATYMĄ“ komisija skyrė Panevėžio „Vilties“ progimnazijos 4c klasės komandai, o nominaciją „UŽ LIETUVIŲ KALBOS TARMIŲ PUOSELĖJIMĄ“ – Panevėžio „Vyturio“ progimnazijos komandai.

Už žinias ir puikų rezultatą trys komandos buvo apdovanotos diplomais. BRONZINIS diplomas

ir nominacija „UŽ KŪRYBINĮ ŽAISMINGUMĄ“ buvo skirta Panevėžio „Šaltinio“ progimnazijos 4b klasės komandai. SIDABRINIS diplomas ir nominacija „UŽ KŪRYBIŠKĄ IMPROVIZACIJĄ“ atiteko Panevėžio V. Žemkalnio gimnazijos 4b klasės komandai. AUKSINIU diplomu  ir nominacija už  „INTRIGOS SUKŪRIMĄ“ buvo apdovanoti Panevėžio „Vilties“ 4b kl. atstovai. Šios komandos nariui Dominykui Brilvicui už indėlį į komandos darbą buvo skirta nominacija „UŽ ARTISTIŠKUMĄ“.

Dar kartą sveikiname visas komandas ir dėkojame už dalyvavimą konkurse. Tikime, kad pastarasis, su jūsų visų pagalba, taps kasmetine lietuvių kalbos grožio švente. Iki naujų susitikimų.

Straipsnį parengė Smėlynės bibliotekos vyresnioji bibliotekininkė Monika Kazlauskė

Bibliotekos archyvo nuotraukos


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojame parsisiųsti:

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: