Nelegalūs migrantai tapo rimtesne nei COVID-as problema

Jei anksčiau Lietuvoje Dievo buvo prašoma ginti nuo maro, bado ir karo, dabar maldose jau reikėtų prašyti gelbėti nuo COVID-o, sausros ir nelegalių migrantų, kurie vis gausiau Baltarusijos pasienyje dygsta kaip grybai po lietaus. Didžiausia bėda tame, kad valdžia tik skėsčioja rankomis ir jokių sprendimų, nors iš dalies sušvelninti situaciją, nesugalvoja ir migrantų kaimynystę nori primesti vietiniams gyventojams.

Verta paminėti, jog prieš kelerius metus Panevėžio rajone Vadokliuose rajono valdžia socialinį būstą – gyvenamąjį namą buvo nusprendusi skirti romų tautybės moteriai, tačiau sukilę vietos gyventojai nors ir ne migrantės į savo kraštą neįsileido. Gal tai ir buvo demokratija?..

Visuomenės informavimo priemonės kasdien praneša, jog iš Baltarusijos į Lietuvą perėjo kaskart vis daugiau nelegalių migrantų, kuriuos privalu apgyvendinti, pamaitinti, pasirūpinti sveikatos apsauga, saviizoliacija, ir viskuo kitu. Tačiau pastariesiems dar neįtinka maistas, kuriam skiriama bene dešimt kartų daugiau nei šalies ligoninėse, gyvenimo sąlygos, draudimas laisvai judėti. Visi supranta, kad Lietuva migrantams yra neįdomi ir ji yra tik kaip tarpinė stotelė į Vakarų Europą, tačiau tarptautiniai įsipareigojimai neleidžia jais atsikratyti.

Seimo narė Guoda Burokienė sakė, jog migrantų problemą galėtų išspręsti tik tarpininko paieška, kuris palaiko gerus santykius tiek su Europos Sąjunga, tiek su Baltarusija. Anot jos, Užsienio reikalų ministro Gabrieliaus Landsbergio vizitas į Iraką ne tik nedavė jokio rezultato, bet tik padidino migrantų trauką.

„Fizinė siena galbūt ir būtų gerai, tačiau jai pastatyti reikia laiko. Be to, turime Vengrijos pavyzdį: ji per porą mėnesių pasistatė didelę tvorą, tačiau gavo didžiulę Europos Sąjungos baudą. Dabar skylėta siena ar tvora, kuri kažkodėl per daugiau kaip trisdešimt Nepriklausomybės metų nebuvo pastatyta, problemos neišspręs. Turime ieškoti tarpininko, nes tiesiogiai su Baltarusija Lietuva derėtis nebegali“,- sakė G.Burokienė.

Buvęs Panevėžio miesto vicemeras Seimo narys Deividas Labanavičius sakė, jog praėjusią savaitę vyko šešėlinės vyriausybės posėdis, į kurį buvo kviečiamos premjerė Ingrida Šimonytė ir Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė, tačiau abi politikės kvietimą ignoravo.

„Kalbant su merais matosi, kad Vyriausybė neturi jokio plano migrantų problemai spręsti ir nors signalų apie tai buvo anksčiau, tačiau tam nepasiruošta. Vienintelis – diplomatinis kelias kreiptis į Europos komisiją arba ieškoti trečiosios šalies, kuria galėtų būti tarkim Jungtiniai Arabų Emiratai, kaip tarpininko palaikančios gerus santykius tiek su Europos Sąjunga, tiek Baltarusija“,- sakė D.Labanavičius.

Politikas iš Panevėžio patikino, kad susiklosčius tokiai situacijai LVŽS frakcija neketina politikuoti ir iš to rinktis dividendų, todėl kviečia valdančiąją daugumą sėsti prie bendro stalo ir spęsti bene didžiausią šio meto problemą. D.Labanavičiaus žodžiais, koncertinos tvoros ir spygliuoto užtvaro statybai dėl viešųjų pirkimų prireiks nemažai laiko ir pinigų, todėl dabar būtina kalbėtis diplomatinėmis priemonėmis.

Panevėžio rajono vicemeras Antanas Pocius, anksčiau minėjęs, jog rajonas migrantų apgyvendinimui galėtų pasiūlyti Linkaučių, Katinų ar Geležių mokyklas, sakė neįsivaizduojantis, kaip galima būtų išspręsti migrantų problemą.

„Žinau viena, kad jų iš Lietuvos neišvysim. Galima pateikti įvairių, kad ir kosminių siūlymų, tačiau jei jie bus neįgyvendinami net neverta kalbėti. Kito kelio nematau, kaip juos apgyvendinti ir problemą spręsti tarptautiniu mastu. Galbūt turės atsirasti kažkokios jų apgyvendinimo stovyklos, bet kur jos turėtų būti, neįsivaizduoju, nes viską apsprendžia įvairios konvencijos“- sakė A.Pocius ir pridūrė nuolat girdintis, jog lietuviai irgi yra po visą pasaulį išsibarsčiusi tauta, tačiau politikas konstatavo, kad lietuviai – emigrantai niekur svetur apgyvendinti ir pavalgyti neprašė, o viską užsidirbdavo patys.

„Jei dabar Lietuvoje yra trys tūkstančiai pabėgėlių ir juos tolygiai paskirsčius šešiasdešimčiai savivaldybių gautume pusšimti migrantų. Tai Panevėžio rajonui būtų didžiulė našta“,- akcentavo A.Pocius.

Gintautas SUBAČIUS


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: