Lietuvos naujienos - Sveikata - 2021-06-07

Nėštumo planavimas ir kontracepcija: ką reikia žinoti?

Kalbant apie lytinius santykius ir nepageidaujamą nėštumą, džiugina tai, kad šiandien gausu visiems lengvai prieinamų kontracepcijos priemonių. Žinoma, tai dar ne viskas. Ne mažiau svarbu turėti ir tam tikrų žinių. 

Kontraceptikai vaistinėse stebina įvairove, tačiau bene dažniausiais ir efektyviais pasirinkimais laikomi prezervatyvai bei hormoninės kontraceptinės tabletės. Tiesa, dėl pastarųjų naudojimo geriausia pasitarti su gydytoju ginekologu, kuris konkrečiu atveju parinks tinkamiausias. Kontraceptinių tablečių parinkimą gali įtakoti moters sveikatos būklė, turimos ligos, naudojami vaistai ir kiti aspektai, todėl svarbu jas rinktis ir vartoti atsakingai. 

Ne visos priemonės yra tinkamos, jei nepageidaujate nėštumo

Yra ir tokių kontracepcijos būdų, apie kuriuos sklando daugybė mitų. Tarkime, nutrauktas lytinis aktas ar saugojimasis atsižvelgiant į kalendorinį metodą – nėra tie būdai, kuriuos saugu naudoti, jei nenorite neplanuoto nėštumo, kadangi tokie būdai nėra patikimi. Tai tinka tik toms poroms, kurios ketina prisiimti atsakomybę už galimą nėštumą ir jaučiasi tam emociškai pasiruošę. Šie principai ypač nesaugūs jauniems žmonėms. Be viso to, jaunoms merginoms, kurių ciklas dar nėra reguliarus, dažniausiais atvejais nerekomenduojamos ir spiralės. Svarbiausia mesti šalin visus mitus ir suprasti, kad lytiniai santykiai ir apsisaugojimo nuo neplanuoto nėštumo priemonės – atsakingas sprendimas ir svarbu priimti teisingus veiksmus. 

Ką svarbu žinoti, jeigu planuojate pastoti?

Pirmiausia, jeigu vartojate hormonines kontraceptines priemones, pavyzdžiui, tokias kaip tabletės ar spiralė, prieš planuojant nėštumą pasikonsultuokite su gydytoju ginekologu. Skirtingos kontraceptinės alternatyvos skirtingai veikia ir organizmą, tad svarbu pasidomėti dėl teisingo kontraceptikų nutraukimo ir trukmės, po kurios galima pastoti. Be abejo, prieš pastojant geriausia apsilankyti ir pas kitus gydytojus, įvertinti sveikatą, pasitikrinti dantis ir pan. 

Rekomenduoja jau prieš pastojant vartoti folio rūgštį, o pastojus tęsti vartojimą 3 pirmuosius nėštumo mėnesius. Šis vitaminas daro įtaką vaisiaus nervų sistemos vystymosi etape. 

Prieš planuojant šeimos pagausėjimą visuomet svarbu atsisakyti žalingų įpročių, rūkymo, alkoholio. Taip pat būtina rūpintis subalansuota mityba bei judėjimu. Fizinė savijauta šiuo atveju yra ne mažiau svarbi.


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: