Maxima nuotr.

Nesuklyskite rinkdamiesi ekologiškas švaros priemones: etikėje svarbiausi du dalykai

Ekologiškos švaros ir valymo priemonės – jau ne tik mada, bet ir būtinybė rūpinantis savo sveikata bei aplinka. Vis dėlto specialistai pastebi, kad ekologiškų produktų ieškantys žmonės ne visada žino, kaip juos atskirti, o ėmęsi valymo priemonių gamybos namuose, pamiršta kelias rizikas.

„Susidomėjimas tokiomis prekėmis iš dalies auga dėl ekologijos, tvarumo populiarėjimo, bet yra ir ne tokia pozityvi priežastis – daugėja alergiškų vaikų, suaugusiųjų, o tai priverčia žmones gilinti žinias ir ieškoti produktų, kurių sudėtyje nebūtų alergenų“, – pastebi jau daugiau nei 100 metų ekologišką muilą ir kitas švaros priemones Lietuvoje gaminančios bendrovės „Naujoji Ringuva“ generalinė direktorė Jurgita Žilvinskaitė.

Ši Panevėžyje veikianti viena seniausių Lietuvos įmonių yra vienintelė Baltijos šalyse kietojo, skalbiamojo ir kosmetinio muilo gamintoja, siūlanti ir itin platų skystų ekologiškų sertifikuotų produktų asortimentą. Kokybiška, draugiška žmogui ir aplinkai „Naujosios Ringuvos“ produkcija mėgiama tiek Lietuvoje, tiek eksporto rinkose.

Apie tai, kaip vyksta net 7 dienas trunkantis ekologiško muilo gamybos procesas, žiūrėkite reportaže [(10) Naujoji Ringuva – istorinė Lietuvos įmonė, gaminanti ekologiškas švaros priemones – YouTube].

Kaip išsirinkti tikrai ekologiškus produktus?

Visgi renkantis ekologiškas prekes, reikia būti atidiems, įspėja „Naujosios Ringuvos“ direktorė J. Žilvinskaitė. „Visų pirma, raginčiau įsitikinti, ar produktas yra sertifikuotas kaip ekologiškas. Gamintojas ant etiketės gali užrašyti įvairių dalykų, bet norėdamas gauti ženklinimą privalo atitikti tam tikrus standartus“, – aiškina įmonės vadovė.

Pavyzdžiui, „Naujosios Ringuvos“ ekologiškos „Balance“ linijos produktai žymimi europine gėle – tai yra Europinis ženklas, reiškiantis, kad jie atitinka ES reglamentus. Toks ženklas suteikiamas tik produkcijai, kurios sudėtis, gamybos procesas, net supakavimas yra draugiški ir žmogui, ir aplinkai.

„Antra, reikėtų pažiūrėti, ar produkto sudėtyje apskritai yra dažiklių ir kvapiklių. Jeigu nėra nei sintetinių, nei natūralių, tuomet tai labai aiškus signalas, kad kvėpavimo takų ar odos sudirginimo rizika yra minimali“, – pataria J. Žilvinskaitė.

Net su actu ir soda reikia būti atsargiems

Populiarėjant ekologijai ir sąmoningam vartojimui, nemažai žmonių nusprendžia švaros ir valymo priemones patys gamintis namuose.

„Jeigu žmogui jos atrodo pakankamos – tai tikrai tegu gamina pats, neturime nieko „prieš“. Tačiau su namų gamyba yra ir tam tikrų rizikų“, – atkreipia dėmesį „Naujosios Ringuvos“ direktorė J. Žilvinskaitė.

Viena jų – namuose sunku įvertinti pasigamintos valymo priemonės poveikį ne tik žmogui, bet ir valomam paviršiui. Pasak J. Žilvinskaitės, pačiam gaminantis produktą sudėtinga apskaičiuoti tinkamą koncentraciją (pavyzdžiui, acto rūgšties), todėl net ir natūralios, pačių pasigamintos priemonės gali padaryti žalos.

„Pavyzdžiui, maistinė soda yra tikrai gera priemonė, bet tam tikriems jautriems paviršiams ji yra pakankamai stiprus abrazyvas, tad ja valant gali atsirasti mikroįbrėžimų. O tai reiškia, kad stalviršis, spintelių paviršius jau niekada taip nebeblizgės“, – perspėja J. Žilvinskaitė.

Tualetinį muilą galima pasigaminti namuose

Kai kurių švaros ar valymo produktų pasigaminti namuose, kad šie būtų išties veiksmingi, neįmanoma. Pavyzdžiui, „Naujosios Ringuvos“ skalbikliuose vidutiniškai yra apie 15 ingredientų, kurie užtikrina kompleksinį poveikį – ne tik skalbia, bet ir minkština audinį, skaido tam tikras specifines dėmes, padeda išlaikyti spalvą ir t.t. Namų sąlygomis parinkti tiek tarpusavyje derančių medžiagų nėra galimybių, pastebi specialistė.

Tačiau namuose visai nesudėtinga pasigaminti, tarkim, tualetinį, kosmetinį muilą. J. Žilvinskaitė dalijasi pačiu saugiausiu ir paprasčiausiu būdu:

  • įsigijus kosmetinio muilo drožlių, jas pasišildyti ir ištirpinti
  • į išlydytą masę galima įdėti pageidaujamų priedų: natūralių dažiklių, eterinių aliejų ir kt.
  • galiausiai – muilą išpilstyti į pageidaujamas formeles, išsidžiovinti ir mėgautis.

Visgi toks muilas savo savybėmis neprilygs ūkiniam, kuris pasižymi puikiomis dezinfekcinėmis ir antiseptinėmis charakteristikomis, todėl nuo seno naudojamas palaikant švarą.

Sklaido mitą apie ekologiškas priemones

Tai, kad žmonės vis dažniau renkasi ekologiškas švaros priemones, rodo auganti tokių prekių paklausa. Pavyzdžiui, ekologiškų skalbinių priežiūros priemonių pardavimai lietuviškame prekybos tinkle „Maxima“ per pastaruosius dvejus metus išaugo 25 proc., o ekologiškų namų ūkio valymo priemonių pardavimai – net trečdaliu.

„Augantis pirkėjų ekologinis sąmoningumas skatina mus nuolat peržiūrėti savo asortimentą, kad „Maximos“ parduotuvėse būtų kuo įvairesnių ekologiškų švaros priemonių. Didžiuojamės, kad su „Naująja Ringuva“ bendradarbiaujame kone nuo pat mūsų veiklos pradžios, beveik 30 metų. Ši partnerystė leidžia pirkėjams pasiūlyti vis daugiau šio Lietuvos gamintojo produkcijos. Itin didelį dėmesį kartu skiriame inovatyviems, ekologiškiems produktams, nes puikiai suprantame, kad jie svarbūs rūpinantis tiek aplinka, tiek savo ir savo šeimos sveikata“, – sako „Maximos“ komunikacijos ir įvaizdžio departamento direktorė Ernesta Dapkienė.

Dar dvejojantiems dėl ekologiškų priemonių naudojimo J. Žilvinskaitė primena, kad jau seniai laikas pamiršti mitą – esą ekologiškos valymo ir švaros savo veiksmingumu negali neprilygti tradicinėms.

„Ekologiškos sertifikuotos priemonės nenusileidžia savo efektyvumu, nors jų sudėtyje ir nėra tam tikrų agresyvių medžiagų. Tik reikia atrasti, kurios priemonės yra labiausiai tinkamos“, – sako „Naujosios Ringuvos“ vadovė.

Pasak jos, milžinišką progresą padaryti leido tobulėjantys technologijos, gamybos procesai, bendras chemikų, technologų, alergologų ir klinikinių imunologų darbas, taip pat tvirti ryšiai su patikimais partneriais.


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: