
Nacionalinio kraujo centro direktorius Daumantas Gutauskas (Asm. nuotr.).
NKC dovanojami geležies papildai per metus paskatino sugrįžti 49 proc. juos vartojusių kraujo donorų
Iniciatyvos dalinti maisto papildus su geležimi bei vitaminu C šalies gyventojams prieš metus ėmęsis Nacionalinis kraujo centras (NKC) skaičiuoja su kaupu pasiteisinusius rezultatus. Per metus Lietuvoje iš viso buvo išdalinta daugiau nei 3800 papildų pakuočių norintiems dovanoti kraują, bet negalintiems to padaryti dėl per žemo hemoglobino ar feritino kiekio. Iš papildus gavusiųjų per šį laikotarpį pakartotinei donorystei sugrįžo net 49 proc. kraujo donorų.
Didelis pakartotinei donorystei sugrįžusių donorų kiekis yra ypač svarbu, nes pernai sulaukta ir daugiausiai donorų, kurių kraujas netiko dėl žemų rodiklių. Įvertinus pirmųjų metų iniciatyvos rezultatus, geležies papildų dalijimo iniciatyva tęsiama ir toliau.
NKC duomenimis, iš tų kraujo donorų, kurie pakartotiniam tyrimui ar donacijai į NKC padalinius po papildų vartojimo kurso sugrįžo, net 60 proc. hemoglobino rodiklis buvo ženkliai pagerėjęs.
Tęsti maisto papildų su geležimi dalijimo iniciatyvą NKC paskatino tai, kad vis dar nemaža dalis kraują dovanoti norinčių gyventojų to negali padaryti dėl prastų jo rodiklių. Praėjusiais metais rekordiškai daug atvykusiųjų negalėjo iš karto dovanoti kraujo, nes jų kraujyje trūko geležies – 9 proc. atvejų iš daugiau nei 77 tūkst. Tuo tarpu ankstesniais metais šis procentras buvo 7-8 proc. nuo kraujo dovanoti atvykusiųjų.
NKC direktoriaus Daumanto Gutausko teigimu, didelis pakartotinei donorystei sugrįžusių donorų skaičius, kuriems iš pirmo karto donorais tapti nepavyko – puikus visuomenės supratingumo, drąsos bei noro padėti kitiems pavyzdys.
„Nuoširdžiai dėkojame visiems, kurie atvyksta dovanoti kraujo ir be galo didžiuojamės tais, kurie sugrįžta vėliau, kuomet iš pirmo karto to padaryti nepavyksta. Akivaizdu, kad geležies papildų dalijimas ženkliai prisideda prie to, kad kraujo donorystė būtų prieinama kuo didesniam gyventojų ratui. NKC visuomet buvo svarbi ne tik recipientų, bet ir kiekvieno kraujo donoro sveikatos būklė, tad ir toliau visais įmanomais būdais sieksime, kad donorų sveikata būtų gera, o jie ir toliau visuomenei rodytų, kad kraujo donorystė – be galo kilnus poelgis“, – sako D. Gutauskas.
Pasak NKC donorystės organizavimo skyriaus vadovės Editos Urbonienės, papildai kraujo donorams yra išduodami tą pačią dieną vos tik paaiškėja, kad jo kraujyje trūksta geležies. Tai yra daroma konsultuojantis su donorystės vietoje dirbančiu NKC donorų atranką vykdančiu asmeniu.
Ji taip pat priduria, kad iniciatyvos dalinant maisto papildus su geležimi lūkesčiai buvo viršyti ne tik dėl didelio pakartotinei donorystei sugrįžusiųjų donorų skaičiaus, bet ir dėl to, kad daugumai jų neprireikė pilno papildų vartojimo kurso, norint atstatyti tinkamus kraujo rodiklius.
„Tipinis dovanojamų papildų su geležimi vartojimo kursas yra trys mėnesiai. Visgi, kaip parodė praktika, daliai donorų pilno laikotarpio neprireikė – jie pakartotinei donorystei grįžo jau ir po mėnesio ar dviejų. Tai yra išties džiuginantis rodiklis“, – teigia E. Urbonienė.
NKC duomenimis, kraujo donorų skaičius kasmet reguliariai auga. Per 2024 metus kraujo dovanojusių žmonių iš viso buvo 41,2 tūkst., o atliktų donacijų – 76,9 tūkst. Palyginimui, 2023 metais kraujo dovanojusių donorų buvo 40,1 tūkst., atliktų donacijų – 72,3 tūkst.
Praėjusiais metais pirmakarčių donorų NKC sulaukė kiek mažiau nei 2023-aisiais, tačiau daugiau nei 2022 metais. Niekada neaukojusių kraujo, kurie nusprendė prisidėti prie gyvybių gelbėjimo ir tapo kraujo donorais skaičius 2024-aisiais siekė daugiau nei 7 tūkst.

Pamatykite naujienas pirmi!
Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!