AB „VIAMATIKA“ nuotr.

Nugriauto nacionalinio stadiono likučiams – antras gyvenimas

Nugriautas nacionalinis stadionas gali pavirsti pagrindu stovėjimo aikštelei ar privačiam keliui – iš perdirbtų šio pastato konstrukcijų pagamintas betono skaldos mišinys. Jo kokybė užtikrinama sertifikatais, nurodančiais, kad mišinio gamyba vyko tinkamai. Ilgus metus savo dienos laukę pastato griaučiai dabar galės būti panaudoti kitur. 

Ruošiantis statyti naująjį daugiafunkcį kompleksą su stadionu,  Vilniuje šių metų pradžioje buvo pradėta ruošti jam skirta teritorija. Sausio-balandžio mėnesiais išardyti 1993 metais užkonservuoti  neužbaigto nacionalinio stadiono griaučiai.

Balandžio 15 d. įmonei „Vilniaus BDT“, griovusiai neužbaigtas senojo nacionalinio stadiono betonines konstrukcijas, buvo išduotas atitikties sertifikatas. Sertifikuota trupinto betono skaldos mišinio gamyba mobilia įranga. Trupintuvais ir sijotuvais stadionui numatytoje teritorijoje Šeškinėje buvo pagamintas trupinto betono skaldos mišinys.

Iš viso planuojama pagaminti apie 30 tūkst. tonų šio mišinio. Jis bus pakartotinai panaudotas kelių tiesime, pagrindų po pastatų grindimis įrengime ir statybose.

Po griovimo likusių medžiagų paprastai laukia liūdnesnis likimas – jos laikomos tiesiog atliekomis. Jei pastatas nebuvo naudojamas, netenkama ir sunaudotų medžiagų, ir už jas sumokėtų pinigų. Taip pat švaistomi gamtos ištekliai, sunaudoti medžiagoms gaminti, transportuoti bei pačioms statyboms, kuriose jie buvo naudojami.

Poreikis didėja

Kad po nacionalinio stadiono griovimo likusios medžiagos netaptų statybinėmis šiukšlėmis, jos turi būti perdirbtos bei atitikti standartais nustatytus reikalavimus. Tai patvirtina valstybės valdomos įmonės AB „VIAMATIKA“ Sertifikavimo centro išduodami sertifikatai.

„VIAMATIKA“ Sertifikavimo centras pakartotinio naudojimo medžiagų sertifikavimo paslaugas teikia jau daug metų. Pastaraisiais metais antrinio panaudojimo populiarumas palengva auga.

„Jei anksčiau per metus buvo išduodamas tik vienas arba du perdirbtų medžiagų mišinių atitikties sertifikatai, praėjusiais metais išduoti jau šeši. O šiemet tiek išduota per pirmąjį pusmetį. Pavyzdžiui, sertifikuotos antriniam panaudojimui skirtų medžiagų gamybos aikštelės Kaune, Klaipėdoje, Akmenėje“, – pasakoja „VIAMATIKA“ Sertifikavimo centro vadovas Kęstutis Razbadauskis.

Europos Komisijos duomenimis, statybos ir griovimo atliekos sudaro daugiau nei trečdalį visų atliekų Europos Sąjungoje. Šias atliekas šalys tvarko skirtingai: ES valstybėse narėse perdirbama nuo 10 iki 90 proc. statybos ir griovimo atliekų. Lietuvoje ieškoma galimybių perdirbti daugiau – praėjusiais metais pradėta rengti Statybos atliekų prevencijos ir panaudojimo galimybių analizė.

„VIAMATIKA“ išduodami gamybos kontrolės atitikties sertifikatai prisideda prie racionalesnio išteklių vartojimo. Medžiagų parengimas pakartotiniam panaudojimui yra svarbus gamtai ir ekonomikai, todėl tikimės, kad suteikti galimybę perdirbti ir pernaudoti po griovimo likusias statybines atliekas galėsime vis dažniau“, – sako K. Razbadauskis.

Sertifikavimas neužtrunka

Sertifikavimo proceso reikalavimus medžiagoms, naudojamoms tik Lietuvoje, apibrėžia Statybos techninis reglamentas STR 1.01.04:2015. Jei sertifikuojamos medžiagos Europos Sąjungos ar Europos ekonominės erdvės rinkai, tai atliekama pagal Europos Parlamento ir Tarybos reglamentą (ES) Nr. 305/2011. Sertifikuojant pagal jį, antriniam panaudojimui paruoštos medžiagos gali būti žymimos „CE“ ženklu.

Sertifikavimo proceso metu įmonės pildo specialų klausimyną ir paraišką gamybos kontrolei sertifikuoti, pateikia bandymų rezultatus. Juos gali atlikti AB „VIAMATIKA“ ar kuri kita laboratorija, atliekami ir gamintojo savikontrolės bandymai gamybos vietoje. Sertifikuojant taip pat vertinama gamykla, įmonės darbuotojų kompetencija, dokumentacija, patalpos, įranga ir kt. Jei yra neatitikimų tarp reikalavimų ir įmonės pasiruošimo, juos galima pataisyti per 3 mėnesius.

Nuo dokumentų pateikimo iki sertifikatų išdavimo užtrunkama nuo dviejų savaičių iki keleto mėnesių. Išdavus sertifikatą kiekvienais metais atliekama tęstinė sertifikuotos gamybos kontrolės priežiūra ir vertinimas – tikrinamas gamintojo deklaruotų produkto eksploatacinių savybių pastovumas ir gamybos kontrolės atitiktis nustatytiems reikalavimams.

Kad vertinimas visuomet būtų tikslus ir nekiltų interesų konfliktų, Sertifikavimo centre, kaip ir kitose sertifikavimo įstaigose, taikomas vadinamasis „keturių akių“ principas – sprendimų priėmime dalyvauja bent du specialistai.

AB „VIAMATIKA“ – valstybės valdoma įmonė, teikianti susisiekimo infrastruktūros objektų priežiūros ir kontrolės paslaugas.


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: