Pixabay nuotr.

Nuo erkinio encefalito gelbsti skiepai

Lietuvoje siaučia gripas ir peršalimo ligos, tačiau reikia nepamiršti, kad artėja pavasaris, o kartu su juo ir erkių aktyvumo periodas. Panevėžio visuomenės sveikatos centro (toliau – Centras) specialistai primena, kad vienintelė ir efektyvi priemonė, padedanti išvengti erkinio encefalito (toliau – EE) yra skiepai. Vakcinaciją nuo EE rekomenduojama pradėti ankstyvą pavasarį, kol dar neprasidėjęs erkių aktyvumo laikotarpis.

EE yra centrinės nervų sistemos liga, pasireiškianti ilgalaikėmis neurologinėmis komplikacijomis. Erkei siurbiant kraują virusas patenka į žmogaus organizmą. Galimas ir kitas žmonių užsikrėtimo kelias per nepasterizuotą erkinio encefalito virusu infekuotą ožkų ar karvių pieną.

Centro duomenimis, šiais metais sausio mėnesį buvo užregistruotas pirmasis EE atvejis Panevėžyje. Kasmet EE pasaulyje suserga 10 – 13 tūkst. žmonių. Panevėžio apskrityje nuo 2011 m. stebimas sergamumo EE didėjimas (2011 m. sergamumo rodiklis siekė 1,1 atv./10 tūkst. gyv., 2012 m. – 3 atv./10 tūkst. gyv., 2013 m. – 2,79 atv./10 tūkst. gyv., 2014 m. – 1,81 atv./10 tūkst. gyv.). Praėjusiais metais didžiausi EE sergamumo rodikliai registruoti Rokiškio ir Panevėžio rajonuose (atitinkamai 2,77 ir 2,68 atv./10 tūkst. gyv.), mažiausi – Panevėžio mieste ir Pasvalio rajone (atitinkamai 1,15 ir 1,13 atv./10 tūkst. gyv.). EE dažniau serga vyresni žmonės. Daugiausiai susirgusiųjų buvo 45-54 metų amžiaus grupėje. Vyrai dažniau serga EE nei moterys.

2014 metais Panevėžio apskrityje iš viso nuo EE paskiepyta 4507 kartus, iš kurių vaikai iki 17 metų amžiaus – 991. Tai mažesnės apimtys nei 2013 metais, kai iš viso buvo paskiepyta 5626 kartus (iš kurių vaikai iki 17 metų amžiaus – 1182).

Skiepai nuo EE yra neatlyginami iš valstybės biudžeto, imunoprofilaktikos kainą ir apmokėjimo tvarką nustato skiepijimus atliekanti įstaiga. Vakcinavimo schemos yra dvi: įprastinė ir pagreitinta. Įprastinės skiepijimo schemos pirmosios dvi dozės įskiepijamos 1-3 mėn. intervalu; trečiosios ir sustiprinančiųjų dozių įskiepijimo intervalai gali būti skirtingi, priklausomai nuo vakcinos gamintojo, ir nurodomi vakcinos charakteristikų santraukoje. Pagreitinta skiepijimų nuo EE schema taikoma prieš pat erkių aktyvumo sezoną ar jam jau prasidėjus. Ši schema įvairių gamintojų vakcinoms gali būti skirtinga, ji nurodoma vakcinos informaciniame lapelyje.

Žmogus tampa pilnai apsaugotas nuo EE, praėjus 2 savaitėms nuo antrosios dozės suleidimo (tiek taikant įprastinę, tiek pagreitintą vakcinacijos schemą). Svarbu atminti, kad EE vakcinomis galima skiepyti vyresnius nei 1 metų vaikus. Jaunesnio amžiaus vaikai skiepijami tik išimtiniais atvejais, esant realiai grėsmei užsikrėsti. EE vakcinos gali būti skiriamos nėščiosioms ar žindyvėms, tik įvertinus vakcinacijos naudą ir galimą riziką.


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: