Nuteistųjų susipažinimas su kūryba ir saviraiška skaitmeninėje erdvėje

Spalio pabaigoje projekto „Ne | tobuli. Antras žingsnis” komanda vėl aplankė Panevėžio pataisos namus (PPN) ir Kauno tardymo izoliatorių (KTI). Pirmosios sesijos metu bausmę atliekantieji buvo kviečiami tapyti; šį kartą veiklos buvo perkeltos į skaitmeninę erdvę bei virtualią realybę.

Sesiją vedė 4 Performatyvaus dizaino asociacijos nariai. Dovilė Gaižauskienė ir Arturas Bukauskas sesijoje dalyvavo gyvai, o Šarūnė ir Aurimas – nuotoliniu būdu.

Performatyvaus dizaino specialistė, edukatorė Dovilė taip apibūdino sesijos idėją: „Mūsų tikslas – atrasti galimybes: technologijos gali mus atskirti, tačiau gali mus jungti. Pasirinktos priemonės leidžia sukurti netiesioginį kontaktą – pokalbį, su kitu žmogumi galbūt net nesančiu toje pačioje erdvėje, ir  patirti pokalbio vaizdais malonumą.”

Sesijos dalyviai „keliavo” po vienas kito kūrybinę erdvę ir visiškai kitokią virtualią erdvę. Bausmę atliekantys neturi galimybių savo realybę susikurti patys. Sesijos moderatorių dėka dalyviai skirtingose erdvėse pabandė savo lauką susikurti vis kitaip.

Procesas prasidėjo, kai į planšetėje esančią piešimo programėlę dalyviai perkėlė savo tapybos darbo elementus. Tuomet dalyviai buvo kviečiami imti kitą planšetę, kito asmens darbą, ir toliau tęsti kito jau pradėtą darbą, įterpti savo elementus taip, kad jie derėtų. Su kiekvienu dalyviu kūrybiniu planšetės langu dalinosi per atstumą bendraujantis menininkas, taip įtraukdami kiekvieną į kūrybinį dialogą. 

Toks bendras kūrybos būdas dalyviams buvo naujas, neįprastas, ir sukėlė įvairių emocijų. Partneriaujančio, bet fiziškai nematomo menininko pasiūlymas kartais džiugino, kartais kėlė nepasitenkinimą, bet visada intrigavo ir skatino galvoti, ką daryti dabar, kai pirminis planas staiga pasikeitė. Šiame bendros kūrybos procese kiekvienas dalyvis turėjo mažiau asmeninės kontrolės. Niekas negalėjo numatyti, kaip skaitmeninis piešinys galų gale atrodys. Rezultatai buvo stebinantys ir nuoširdžiai džiuginantys. Performatyvaus dizaino komanda rinko medžiagą apie besikeičiančius piešinius ir juos čia pat pavertė animaciniais gif failais.

Sesijos dalyviai išbandė ir „piešimą” virtualioje realybėje. Užsidėję VR akinius, dalyviai atsidūrė jaukiame kambaryje arba kanjono viduryje. „Kai veiksmas vyksta 3D erdvėje, tai labiau konstravimas, nei piešimas” – taip procesą apibūdino VR specialistas Arturas Bukauskas. „Paėmę” virtualų pieštuką ar kitą priemonę jie galėjo kurti naujas formas erdvėje, susikurti sau daiktus, plokštumas ar sienas, erdvėje kabantį „piešinį” apeiti iš skirtingų pusių.“

Pasak Arturo, toks veikimas virtualioje erdvėje visiškai išlaisvina veikiantį žmogų. Čia nėra balto lapo, kuris sukelia klausimus „kaip čia reikia daryti” arba „ar čia gražu”. Virtualios realybės erdvėje esi visiškai vienas, niekas kitas nemato, kas vyksta, todėl nėra kritikos, vertinimo, hierarchijos ar noro įtikti, lieka tik klausimas, ką aš pats noriu čia veikti. Tokia aplinka ne tik neįpareigoja, o net yra paveiki saviraiškai. Nieko nereikalaujant iš savęs ir neturint reikalavimų iš išorės, dalyviui tiesiog smalsu būti su savimi – tokia būsena kažkiek primena vaiko žaidimą. Tas 15 minučių kiekvienas dalyvis galėjo praleisti kurdamas savo pasaulį, vadovaudamasis vien savo intuicija, laisvai eksperimentuodamas, žaisdamas.

Šiek tiek skyrėsi bausmę atliekančių moterų ir jaunuolių požiūris į virtualios realybės patirtį – moterys į ją žiūrėjo smalsiai, bet kiek atsargiau, o vyrukai nekantravo išbandyti ir entuziastingai ėmėsi užduoties, dalinosi įspūdžiais, smalsavo apie vienas kito sukonstruotus kūrinius.

Sesijos pabaigoje prašėme dalyvavusių pasidalinti vienu žodžiu, apibūdinančiu jausmą ar mintį, kurį jie iš sesijos išsineša. Dažniausiai sutinkamas žodis buvo „džiaugsmas” arba „ačiū”. Kad ir kokios pamokas ar mintys išliktų po mūsų apsilankymo, tikimės, kad džiaugsmas ir prisiminimai išliks dar kurį laiką ir praskaidrins vis tamsėjančias rudens dienas. 


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: