Orangutanus iš sniego sukūręs menininkas siekia atkreipti dėmesį į ekologines problemas

Dėl žmonių veiklos, Borneo ir Sumatros salų drėgnuosiuose atogrąžų miškuose gyvenantiems orangutanams gresia išnykimas. Į šią opią pasaulio problemą dėmesį atkreipė Anykščiuose gyvenantis belgų skulptorius René Maria N. Maes. Menininkas svarsto, kad šiandieniniam pasauliui galimai nepakanka mokslininkų prognozių dėl liūdno miškų naikinimo ir klimato kaitosscenarijaus – jis tikisi visuomenės širdis pasiekti per meną.

Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Botanikos sode praėjusią žiemą buvo galima aplankyti beveik dviejų metrų aukščio orangutanę mamą Eglę, prie savęs glaudžiančią orangutano mažylį Ąžuolą. Dviejų metrų aukščio ir visą toną sverianti sniego skulptūra buvo sukurta iš maždaug keturių tonų sniego masyvo. Dvi dienas skulptūrą formavęs menininkas R. M. N. Maes sako, kad menas iš tiesų gali atkreipti dėmesį į nevaldomas klimato kaitos pasekmes.

„Sniego orangutanų žvilgsnis yra kupinas liūdesio, nusivylimo ir neatsakytų klausimų: kodėl iš mūsų atimami namai, kartu su mūsų šeimos nariais, kodėl vietoj atogrąžų miškų šiandien driekiasi miestai. Orangutanai nesupranta, kodėl atogrąžų miškuose vis aktyviau veikia žmonės ir kodėl į jų erdvę plečiasi urbanizuotos teritorijos”, – sako belgų kilmės menininkas. Šia skulptūra menininkas siekia atkreipti visuomenės dėmesį į tai, kad dėl tiesioginio žmogaus įsikišimo, drėgnieji atogrąžų miškai nyksta itin sparčiai, o orangutangai praranda savo namus.

Į kovą su klimato kaita stoja „aplinkos menas”

Nuo neatmenamų laikų gamta menininkams buvo įkvėpimo šaltinis, tačiau pastaraisiais metais, vis sparčiau kylant jūrų ir vandenynų lygiui, nykstant ištisoms ekosistemoms, masiškai naikinant miškus ir jų vietoje sodinant alyvpalmių plantacijas,menininkai visame pasaulyje savo kūrybą naudoja kaip platformą, didinti visuomenės sąmoningumą apie klimato kaitą.

„Labai liūdna, kad turime kovoti su ekologinėmis problemomis, tačiau dar liūdniau, kad reikia tiek daug pastangų, kad žmonės suprastų, kaip svarbu yra saugoti gamtą ir rūpinantis aplinka, kurioje gyvename. Menas yra gera terpė apie tai kalbėti ir padėti žmonėms suvokti, kaip savo veikla prisidėjome prie to, kas šiuo metu vyksta pasaulyje”, – pastebi R. M. N. Maes ir prisipažįsta, kad šis projektas ir jį patį palietė asmeniškai.

Jau ketverius metus Anykščių krašte gyvenantis menininkas sąmoningumą ir pagarbą gamtai puoselėja ir kasdienėje veikloje. Jis rūpinasi beveik 100 hektarų plotu, kuriame auga miškai, driekiasi pelkės, laukai ir vyrauja didelė biologinė įvairovė. Bendraudamas su Aplinkos ministerija, menininkas ieško įvairių būdų apsaugoti gamtą – toks įsitraukimas į aplinkosaugą be abejonės paveikė jo kūrybą.

„Nuo tada, kai apsigyvenau Lietuvoje, taip arti gamtos, klimato kaitos tema man tapo dar aktualesnė. Apmaudu, bet turiu pripažinti, kad ankstesni mano kūriniai turėjo tam tikros žalos aplinkai, tačiau esu laimingas, kad pabudau laiku ir, tikiuosi, daugiau žmonių gyvens kartu su gamta, o ne prieš ją. Man, kaip kūrėjui, tai yra ilgas kelias, siekiant išsiaiškinti, kaip sukurti terpę gamtai ir menui sugyventi kartu”, – sako skulptorius.

Pasak jo, orangutanų sniego skulptūra ne tik neša ypatingą žinutę, bet pasižymi ir labai mažu anglies pėdsaku. Žvelgdamas į tolimesnius kūrybinius planus, menininkas sako, kad jam ypač svarbu galvoti apie tam tikro kūrinio poveikį aplinkai, rinktis natūralias medžiagas.

Šia menine akcija B. Galdikas fondo savanoriai taip pat siekė paminėti šios garsios Lietuvių kilmės mokslininkės, orangutanų tyrinėtojos, 50 metų veiklos sukaktį.


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: