Petras AUSTREVICIUS in the EP in Strasbourg

P. Auštrevičius ir grupė europarlamentarų įspėja F. Mogherini dėl nešvarios Astravo elektros energijos

Petras Auštrevičius, europarlamentaras, Europos liberalų ir demokratų frakcijos „Renew Europe“ narys EP

Liberalas Petras Auštrevičius kartu su grupe Europos Parlamento narių bendrame pareiškime teigia, kad į ES rinką negalima įsileisti Astravo atominėje elektrinėje ketinamos gaminti nešvarios elektros energijos, pačiai elektrinei neatitinkant ES saugumo standartų. Tai 53 europarlamentarai pažymėjo savo kreipimesi į Europos Sąjungos vyriausiąją įgaliotinę užsienio reikalams Federicą Mogherini, spalio 4-5 d. kartu su ES valstybių užsienio reikalų ministrais besirengiančiai vizitui į Minską.

„Mes, Europos Parlamento nariai, esame ypač susirūpinę dėl nepakankamo Baltarusijos įsipareigojimų vykdymo branduolinio saugumo srityje. Raginame Jus užtikrinti, kad dvišalių santykių tarp Europos Sąjungos ir Baltarusijos gilinimas nebūtų vykdomas ES ir Baltarusijos piliečių saugumo ir gerovės sąskaita“, – sakoma bendrame Europos liberalų ir demokratų frakcijos „Atnaujinkime Europą“ nario P. Auštrevičiaus ir europarlamentarų grupės kreipimesi į F. Mogherini.

Pareiškime F. Mogherini taip pat pabrėžiama, kad Astravo atominė elektrinė yra Rusijos valstybinės korporacijos „Rosatom“ ir jos dukterinės įmonės finansuojamas bei įgyvendinamas projektas, o tarp pagrindinių Astravo elektrinės tikslų yra tiekti elektros energiją ES rinkai. „Žinodami žemus Astravo elektrinės saugos standartus, negalime įsileisti šios nešvarios elektros energijos į ES rinką“, – rašoma bendrame europarlamentarų pareiškime.

Jame taip pat primenama apie jau anksčiau skelbtus Astravo atominės elektrinės streso testų, kuriuos vykdė Europos branduolinės saugos reguliuotojų grupė, rezultatus ir išvadas. Po rezultatų paskelbimo Europos Komisija paragino Baltarusijos valdžią parengti Nacionalinį veiksmų planą, pagal kurį turėjo būti atsižvelgta į pastabas dėl saugumo. „Baltarusijos pusė ignoravo gautas rekomendacijas, neinicijavo siūlyto plano parengimo ir toliau tęsė atominės elektrinės Astrave, esančios vos už 30 km. nuo ES išorinės sienos, statybas. (…) Tai vyko tuo pačiu metu, kai ES pagal Branduolinės saugos bendradarbiavimo instrumentąteikė dosnią paramą Baltarusijos atominės energetikos reguliavimo tarnybai“, – rašoma kreipimesi.

Greta bendro europarlamentarų pareiškimo, Europos liberalų ir demokratų frakcijos „Atnaujinkime Europą“ narys P. Auštrevičius pabrėžia, kad Lietuvos Vyriausybės ir mūsų šalies užsienio reikalų ministro L. Linkevičiaus dabartiniai veiksmai, o tiksliau – jų nebuvimas, bei pozicija Astravo ir Baltarusijos atžvilgiu yra smarkiai nuvilianti. 

„Dar daugiau – dabartinė ministro pozicija kelia grėsmę, kad gali būti išduoti gyvybiškai svarbūs Lietuvos piliečių interesai. Puikiai žinome, kad Astravo elektrinė pripažinta grėsme Lietuvos nacionaliniam saugumui, tačiau aktyvių veiksmų iš Lietuvos aukščiausių pareigūnų, atsakingų už užsienio politiką, nematyti. Ypač apmaudu tai, kad Lietuvos užsienio reikalų ministras vyksta į Minską neturėdamas būtino politinio pritarimo Lietuvos Seime, o pačioje Europos Sąjungoje nesugeba išaiškinti pagrįstos Lietuvos pozicijos ir argumentuoti pasiūlymų. Tokiu būdu taip ir neįvardyta lieka būtinybė stabdyti Astravo atominės elektrinės veiklą blokuojant nešvarios elektros energijos pardavimą Lietuvos ir Europos piliečiams. Todėl mūsų bendras Europos Parlamento narių kreipimasis į F. Mogherini turi išskirtinę reikšmę”, – pabrėžia P. Auštrevičius.

Raginimą imtis veiksmų užtikrinant, kad Baltarusija laikytųsi savo įsipareigojimų branduolinio saugumo srityje ir kreipimąsi į F. Mogherini pasirašė šie 53 Europos Parlamento nariai:

  1. Petras Auštrevičius, RE, Lithuania
  2. Nicolae Stefanuta, RE, Romania
  3. Ivan Štefanec, EPP, Slovakia
  4. Klemen Grošelj, RE, Slovenia
  5. Juozas Olekas, SD, Lithuania
  6. Phil Bennion, RE, UK
  7. Karen Melchior, RE, Denmark
  8. Bronis Ropė, Greens, Lithuania
  9. Urmas Paet, RE, Estonia
  10. Viola von Cramon-Taubadel, Greens, Germany
  11. Nathalie Loiseau, RE, France
  12. Kim van Sparrentak, Greens, Netherlands
  13. Inese Vaidere, EPP, Latvia
  14. Esther de Lange, EPP, Netherlands
  15. Michèle Rivasi, Greens, France
  16. Aušra Maldeikienė, EPP, Lithuania
  17. Franc Bogovič, EPP, Slovenia
  18. Abir Al-Sahlani, RE, Sweden
  19. Jan-Christoph Oetjen, RE, Germany
  20. Anna Fotyga, ECR, Poland
  21. Rasa Juknevičienė, EPP, Lithuania
  22. Andrius Kubilius, EPP, Lithuania
  23. Clotilde Armand, RE, Romania
  24. Caroline Roose, Greens, France
  25. Damien Carême, Greens, France
  26. Claudia Gamon, RE, Austria
  27. Frédérique Ries, RE, Belgium
  28. Andrey Kovatchev, EPP, Bulgaria
  29. Martin Horwood, RE, UK
  30. Molly Scott Cato, Greens, UK
  31. Salima Yenbou, Greens, France
  32. Ramona-Victoria Strugariu, RE, Romania
  33. Bernard Guetta, RE, France
  34. Liudas Mažylis, EPP, Lithuania
  35. Neena Gill, SD, UK
  36. Ellie Chowns, Greens, UK
  37. Reinhard Bütikofer, Greens, Germany 
  38. Jutta Paulus, Greens, Germany
  39. Benoît Biteau, Greens, France 
  40. Klaus Buchner, Greens, Germany
  41. Michal Šimečka, RE, Slovakia
  42. Vilija Blinkevičiūtė, SD, Lithuania
  43. Michael Gahler, EPP, Germany
  44. Martin Hojsík, RE, Slovakia
  45. Karin Karlsbro, RE, Sweden
  46. Bas Eickhout, Greens, Netherlands
  47. Karima Delli, Greens, France
  48. Catherine Rowett, Greens, UK
  49. Judith Bunting, RE, UK
  50. Robert Biedroń, SD, Poland
  51. Hilde Vautmans, RE, Belgium
  52. Julie Ward, SD, UK
  53. Gina Dowding, Greens, UK


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: