Panevėžio savivaldybės nuotr.

Pagal naują Seimo priimtą įstatymą merai nebebus tarybų nariais

Seimas priėmė naują Vietos savivaldos įstatymo redakciją ir lydimųjų teisės aktų pakeitimus, kuriais nuspręsta patvirtinti naują merų įgaliojimų modelį. Jei niekas nepasikeis, nuo kitų metų merai nebebus tarybos nariais ir taps nebe atstovaujančiąja, o vykdomąja institucija. Jie galės vetuoti tarybos sprendimus, tačiau politikai tam paklūsti neprivalės. Nebeliks savivaldybių administracijos direktorių pavaduotojų pareigybių, tačiau lieka neatsakyta, ką veiks administracijų direktoriai jei jų funkcijas perims merai…

Panevėžio miesto ir rajono politikų jau patvirtintų kandidatais į merus bei realiai galinčių dalyvauti tiesioginiuose merų rinkimuose pasiteiravome, kaip jie vertina Vietos savivaldos įstatymo pataisas.

Seimo narys, buvęs Panevėžio miesto vicemeras bei Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos kandidatas į Panevėžio miesto merus Deividas Labanavičius sakė, kad pagrindinis jo troškimas, kad žmonės savo atstovą – merą galėtų rinkti tiesiogiai, pasitvirtino, o tai ir yra svarbiausia. Pašnekovo teigimu, visi kiti pakeitimai yra tik detalės ir išrinkti politikai turės prie to prisitaikyti.

Asm. archyvo nuotr.

Kitas „valstiečių“ kandidatas į Panevėžio rajono merus Smilgių seniūnijos seniūnas Edmundas Toliušis visą laiką „buvo už ryšio ribų“, todėl jo nuomonės išgirsti nepavyko.

Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ Panevėžio miesto skyriaus pirmininkė Solveiga Dagė prisipažino atostogaujanti Palangoje, naujo įstatymo neskaičiusi, todėl nuo bet kokių komentarų susilaikė.

Šios sąjungos Panevėžio rajono skyriaus pirmininkas buvęs Seimo narys Petras Nevulis net ir būdamas už „furos“ vairo sakė naujo įstatymo nevertina niekaip, nes įstatymus privalu vykdyti. Anot jo, pagal naują įstatymo redakciją merams suteikiamos didesnės galios, tačiau jie nebebus tarybų nariais.

Asm. archyvo nuotr.

„Pagyvensim, pamatysim. Daugiau bus aišku kai pradėsime dirbti. O gal dar ir neišrinks“,- samprotavo P.Nevulis.

Panevėžio miesto tarybos narys ir socialdemokratų kandidatas į mero postą Ramūnas Vyžintas sakė, kad naujame įstatyme yra nemažai pliusų, bet ir nemažai minusų bei neaiškumų.

„Per mano politinę karjerą nuo 2000 metų tai jau trečias merų rinkimų modelis. Iš pradžių merus išsirinkdavo tarybos, paskui buvo patvirtinti tiesioginiai merų rinkimai, o dabar išrinktas meras net nebebus tarybos nariu, o taps savotišku savivaldybės administratoriumi, nors liks ir savivaldybės administracijos direktorius. Teigiama tai, kad meras labiau privalės įsiklausyti opozicijos, jis bus labiau kaip ūkininkas ar ūkinis vadovas, tačiau nesuprantu veto ir vetavimo prasmės. Seimo nariai kiauras dienas dirbdami Seime kažkodėl nesupranta, kad tarybos nariai yra momentiniai politikai ir visokiems vetavimams gaišti neturės laiko“,- sakė R.Vyžintas.

Ramūnas Vyžintas (AINA.LT nuotr.)

Galiausiai jis sutiko, kad naujasis įstatymas iš dalies yra geras, bet yra ir nemažai neaiškių dalykų, kurie gali įnešti nemažai sumaišties. Panevėžiečio teigimu bene keisčiausiai atrodo, kad ilgesniu laikotarpiu merą galėtų pavaduoti ne vicemeras, o tarybos narys, kuris vėlgi eidamas mero pareigas tuo tarybos nariu nebegalėtų būti. Visiškai neapibrėžtos ir savivaldybės administracijos direktoriaus funkcijos.

Panevėžio rajono socialdemokratų kandidatas į merus, rajono vicemeras Antanas Pocius sakė, kad įstatymo pataisas vertinti gana sudėtinga. Anot jo, gerai, kad ir toliau meras bus renkamas tiesiogiai, tačiau keista, kad jis vesdamas tarybos posėdžius nebus tarybos nariu.

Panevėžio rajono socialdemokratų lyderis A.Pocius (Panevėžio rajono savivaldybės nuotr.)

„Visai nelogiška. Turbūt niekas nesuprastų ir jei tarkim Seimo posėdžiams vadovautų Prezidentas, bet tai jau ne man spręsti. Kaip bebūtų, manau, prisitaikysime“,- sakė A.Pocius.

Gintautas SUBAČIUS


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: