Linos Kovalevskienės nuotr.

Pagerbtas partizanų atminimas

Tradiciškai trečiąjį gegužės savaitgalį minima Partizanų pagerbimo, kariuomenės ir visuomenės vienybės diena.  Šiai dienai skirti renginiai gegužės 21 dieną vyko  ir Ignalinos rajone. Juos organizavo Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos Ignalinos filialas ir Ignalinos rajono savivaldybė. Nuo ryto buvo lankomi partizanų kapai ir atmintinos vietos, Švedriškės bažnyčioje aukotos šv. Mišios, po jų aikštelėje prie bažnyčios prisiminti istoriniai faktai apie partizaninę kovą Ignalinos krašte, kalbėjo to laiko liudininkai, skambėjo dainos ir eilės.

Prieš minėjimą Ignalinos rajono savivaldybės meras Laimutis Ragaišis, vicemeras Imantas Umbražiūnas ir Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos Ignalinos filialo pirmininkas Vytautas Gimžauskas padėjo gėlių partizanų atminimo vietose, apie partizanų kovą ir žūtis pasakojo istorikas Laimonas Abarius. Atmintinas vietas lankė ir būrelis ignaliniečių bei jaunieji kariūnai iš Lietuvos gynybos, kultūros ir švietimo asociacijos.

Švedriškės Šv. Jono Krikštytojo bažnyčioje šv. Mišias aukojęs klebonas Rimantas Rimkus pamoksle sakė, kad tikėjimas yra meilė, o meilės be aukos nebūna. Partizanai, jo teigimu, pasirinko meilę ne per atstumą, o pačia aukščiausia forma – aukodami savo gyvybes. Po mišių visi pakviesti į atminimo popietę, kurią vedė Sausio 13-osios medalininkė, aktyvi Sąjūdžio dalyvė ignalinietė Nijolė Nagurnaitė. Į Švedriškę atvyko ir prie jaunųjų kariūnų vėliavų sargyboje prisidėjo Lietuvos kariuomenės kūrėjų sąjungos Utenos apskrities skyriaus nariai. Dalyvavo Seimo narys Gintautas Kindurys, savivaldybės vadovai, Lietuvos gynybos, kultūros ir švietimo asociacijos vadovas Jurandas Rusteika, kt. svečiai.

Sugiedotas Lietuvos Respublikos himnas, žuvusiųjų už laisvę atminimas pagerbtas tylos minute. Lietuvos laisvės gynėjams skirtas eiles skaitė Gabija Butkūnaitė, patriotines dainas atliko ignalinietė Olga Paukštienė ir dvi viešnios – žurnalistės Aistė Plaipaitė ir Živilė Kropaitė Basiulė. Viena iš dainų skirta renginyje dalyvavusiai Živilės močiutei, politinei kalinei, tremtinei Onai Butrimaitei Laurinėnienei, jaunystėje tris savo brolius partizanus apraudojusiai. ,,Jiems tuomet niekas nerūpėjo, tik tėvynę apginti. Mačiau, kaip jie šalo, badavo, kaip žuvę ir išniekinti gulėjo. Mačiau savo mamos juodą skausmą, kaip jūrą be krantų. Tiek daug ašarų, kraujo ir kančių ant laisvės aukuro sudėta. Visada tikėjau, kad bus laisvė, tikėjau, kad Dievas išgirs maldas…“,– jausmingai kalbėjo partizanų ryšininkė Ona, dabar jau 94 savo gyvenimo metus skaičiuojanti.

Savivaldybės meras Laimutis Ragaišis garbingai mūsų krašto patriotei įteikė gėlių, linkėjo stiprios sveikatos. Jis sakė, kad nėra nė vienos giminės, kurios nebūtų palietę kruvini pokario metų įvykiai, tremtis. ,,Daug mūsų žemelė matė, daug priglaudė žuvusių kovotojų, partizanų, jiems talkinusių drąsių žmonių. Visiems jiems – amžina garbė. O šiandien aš džiaugiuosi matydamas mūsų gražų jaunimą, čia esančius savanorius, kurie perims ir bus atsakingi už tautos atminties, istorijos, tradicijų saugojimą.“,– kalbėjo meras. Istorikas Laimonas Abarius apžvelgė partizaninę kovą Ignalinos krašte. Jis sakė, kad praėjo 70 metų nuo paskutinių partizanų žingsnių šiuose miškuose, o mūsų pareiga – pažymėti ir saugoti visas jų atminimo vietas.

Renginio pabaigoje visi dalyvavusieji pakviesti kartu sudainuoti dainą ,,Stoviu aš parimus“. Jautrios ir įsimintinos buvę akimirkos…

Švedriškėje užbaigta kelias valandas trukusi partizanų pagerbimo kelionė, kuri rytą prasidėjo  Ignalinoje. Pirmiausia gėlių padėta ir žvakelės uždegtos prie paminklo žuvusiems už Lietuvos laisvę. Nusilenkta laisve tikėjusiais, už ją patį brangiausią – gyvybę – atidavusiems, kalbėta apie laisvės kainą, jos trapumą,  būtinybę saugoti, ginti, puoselėti. Vėliau važiuota į Ignalinos kapines ir pagerbti čia palaidoti keturi nežinomi partizanai. Gražiame Strazdų kaime savanorių vėliavomis ir gėlėmis pagerbtas atminimas, kurį žymi paminklas 1951 m. balandį J. Čibiro sodyboje žuvusiems 7 partizanams ir 4 kaimo gyventojams. Tuomet į spąstus jie buvo įvilioti Juozo Bulkos. Partizanus planuota sušaudyti miške, bet buvo tamsu ir jie atėjo į kaimo sodybą. Kaimas išgyveno tikrą siaubo naktį.

Trumpam stabtelėta ir Ažvinčių girioje. Čia prie keliuko stovintis paminklas primena apie Aukštaglynio kaimo apylinkėse buvusiame Vytauto apygardos Lokio rinktinės štabo bunkeryje 1951 m. sausio 27 d. žuvusį rinktinės vadą Praną Račinską ir jo adjudantą Simaną Purą. Uždegtos žvakelės Jakėnų kapinėse, kur, dabar jau neatpažįstamuose, žole užžėlusiuose kapeliuose, palaidoti du partizaninio pasipriešinimo dalyviai. Rūgšteliškio kaime aplankyta partizanų ryšininko Broniaus Kandratavičius našlė Angelė. 92 metų moteris dabar gyvena su dukros Rimos šeima. Tremtinė ir politinė kalinė jau nebeturi aiškios atminties, moteris neatsiminė ir jai gėlių atvežusio mero Laimučio, geriausio jos sūnaus Vido vaikystės draugo. Dukra pasakojo apie mamos  kelionę namo iš Sibiro, kai mirus Stalinui jai buvo suteikta amnestija. Pasiekusi Ignaliną tuomet moteris iš džiaugsmo plazdančia širdimi naktį pėsčiomis į namus parėjo…

Po minėjimo padėta gėlių prie paminklo Švedriškės kapinėse, kur palaidoti trys nežinomi Lietuvos partizanai.  2014 m. rugsėjo mėnesį Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimų centro užsakymu archeologai Ignalinos rajono Kazitiškio seniūnijoje Miškiniškių kaime ekshumavo partizanų, žuvusių 1944 m. gruodžio mėnesį, palaikus. Švedriškės kapinėse palaikai palaidoti 2015 metais. Šiose kapinaitėse nusilenkta prie partizano Petro Gurkšnio kapo ir prie Onos Butrimaitės Laurinėnienės trijų brolių partizanų – Broniaus, Povilo ir Stasio – paminklo. Sesuo Ona prie brolių kapo visiems linkėjo vienybės ir meilės Lietuvai.

Lina Kovalevskienė


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: