Paįstrio kultūros centre ir padaliniuose vaikų laisvalaikis – meniškas

Plačiai paplitusią mintį, kad vaikai po pamokų laiką leidžia tik prie kompiuterių ekranų, pavyzdžiais neigia Paįstrio kultūros centras ir jo padaliniai. Čia darbo dienų popietėmis skamba varinių dūdų muzika, įvairiais ritmais trepsi mažos kojytės, scenoje skamba skardūs repetuojančiųjų balsai…

Šokio žingsniu tradicijų link

NVŠ „Jaunojo šokėjo mokyklėlė”, su vadove Nijole Vidžiūte priešaky, šokio pagalba lavina vaikų saviraiškos ir bendravimo kompetencija, ugdo ir puoselėja ne ką kitą, bet liaudies bei kitų šokių stilių tradicijas. Kaip dėti koją, kur tiesti ranką, kokiu žvilgsniu pasitikti judesius stebintį žiūrovą – štai kokių gudrybių pamokų metu išmoksta mažieji šokėjai.

„Labai tikimės, kad šių pamokų metu vaikai ne tik puoselės savo kinestetinį ir kūrybinį savitumą, bet ir ugdys savą meninę brandą. Jie čia ir tolerancijos pasimoko, pakantumo vieni kitiems, matau kaip mokyklėlėje užgimsta draugystės,” – sako N.Vidžiūtė.

Vaikų pasiekimus ir laimėjimus pamato, pastebi kiekvienas Paįstrio kultūros centro renginių lankytojas, mat jaunieji šokėjai dažni pagalbininkai išpildant spalvingus programos sprendimus.

Teatras ugdo asmenybes

Pirmą kartą į sceną užlipęs ir žodį vos gebėjęs ištarti vaikas po poros metų jau raiškiai deklamuoja poemą. Jo veidas tapo tvirtesnis, išraiškingesnis, emocijas jis valdo gerokai sklandžiau, o netikėtoje situacijoje jau senokai buvo pasimetęs. Teatro grupė jam tapo draugų būriu ir priežastimi, dėl kurios jis aplankė jau ne vieną Lietuvos miestą.

Ši situacija puikiai pažįstama Paįstrio kultūros centro teatro meno studijos „Skruzdėlė” vadovei Daivai Kiršgalvienei ir Bernatonių padalinio teatro studijos „Padauža” vadovei Daliai Dausienei. Jos ir lydį 6-14 metų vaikus per minėtą patirčių pasaulį.

„Manau, kad vaikams rajone net labiau pasisekė,” – sakė D.Kiršgalvienė. – „Paįstryje ir Bernatoniuose vykdomų neformaliojo vaikų švietimo programose mažieji teatralai gali vaidinti bene visi. Net grįžimas į atokiau nuo seniūnijos centro esančius namus jiems suorganizuojamas. O štai mieste į teatro pamokas pakviečiamas ne kiekvienas, vyksta didelė atranka.”

Teatro studijos vaikams – ne tik originali laisvalaikio praleidimo priemonė, tai erdvė išmokti reikšti ir valdyti jausmus, pažinti patį save, užaugti.

Žmogus – pučiamasis instrumentas

Jums tai gal ir naujiena, tačiau vaikų būrys, besirenkantis į Bernatoniuose ir Paįstryje vykstančias orkestrų repeticijas, besišypsodami galėtų patvirtinti šį faktą. Jie jau taip gerai pažįsta pučiamuosius instrumentus, kad net ir vieną kitą žmogaus kūno dalį galėtų prilyginti dūdų detalėms.

„Studijose „Pūsk į dūdą” ir „Dūdesys” groja ir pradedantieji, ir patyrę muzikantai. Jie vieni su kitais dalijasi žiniomis, mokosi. Bendraudami ir bendradarbiaudami jie įgyja  dar ir kultūrinės kompetencijos pagrindus, aktyviai dalyvauja bendruomenės gyvenime,” – sako orkestrų studijų vadovas Andrius Gudas. – „Programa naudinga vaikų meninių ir dvasinių gebėjimų

vystimuisi, muzikos supratimo plėtrai. Muzikoje reikalingi kvėpavimo pratimai naudingi vaiko sveikatai, skatinamas aktyvus smegenų darbas.”

NVŠ orkestro studijų dalyviai jau spėjo ir Lietuvos pučiamųjų instrumentų čempionate sudalyvauti, savas jėgas išbandyti. O ir patarlė čia labai tinka – „Ką išmoksi – ant pečių nenešiosi”. Jei savo ateities vaikai bei jaunuoliai su muzika ir nesieja, tai bent laisvalaikiu šeimos narius pučiamųjų muzika galės nudžiuginti.

—- —-

Neformaliojo vaikų švietimo paskirtis – tenkinti mokinių pažinimo, ugdymosi ir saviraiškos poreikius, padėti jiems tapti aktyviais visuomenės nariai.

Neformaliojo vaikų švietimo lėšos iš Europos Sąjungos finansinės paramos, bendrojo finansavimo ir kitų Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto yra skiriamos savivaldybėms neformaliojo vaikų švietimo plėtotei, siekiant didinti vaikų, ugdomų pagal NVŠ programas, skaičių.

Parengė Paįstrio kultūros centro Daukniūnų padalinio vadovė Arneta Matuzevičiūtė

Fotografijos Arvydo Gudo ir Arnetos Matuzevičiūtės


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: