
Paroda Taikomosios dailės ir dizaino muziejuje (Pakruojo r. sav. arch. nuotr.)
Pakruojis tiki Stasio Ušinsko sėkme: tai – pasaulinio lygio menininkas
Šiemet minimos pakruojiečio, pasaulyje garsaus dailininko, vitražisto, scenografo, lėlininko profesoriaus Stasio Ušinsko 120-osios gimimo metinės. Jau prieš porą metų pakruojiečiai ėmėsi iniciatyvų išpopuliarinti Stasio Ušinsko kūrybą. Sulaukus jubiliejinių metų dėmesio sulaukė šios neeilinės Pakruojo krašto asmenybės ištakos ir šaknys – vieta, kur prabėgo jo vaikystė, kur kilo pirmosios kūrybinės inspiracijos. Didelė dalis S. Ušinsko kūrybos bus parvežta ir į gimtąjį Pakruojį – birželio 6 d. 16 val. Pakruojo sinagogoje bus atidaryta paroda „Kūrybos genas“.
Šio Lietuvos modernizmo pradininko kūryba ir veikla sulaukė pripažinimo meno pasaulyje ir gimtinėje, ir užsienyje. Stasio Ušinsko meno kūrinius vertina meno kolekcioninkai ir muziejininkai, nors nedaugelis yra girdėję, kad būtent Stasys Ušinskis sukūrė pirmąjį pasaulyje garsinį marionečių filmą „Storulio sapnas“. Tad kurgi slypi S. Ušinsko kūrybos sėkmė?
Nuo vitražinių paukščių iki gaminių linijos
Pakruojo padangėje, nušvitus pirmiesiems pavasariniams saulės spinduliams, nutūpė vitražiniai paukščiai – taip simboliškai, pirmiausia, pakruojiečiams paskelbta džiugi žinia apie menininko atgimimą ir savotišką grįžimą į gimtinę.
Profesorius Stasys Ušinskas (1905–1974) – vienas žymiausių XX a. lietuvių dailininkų, išskirtinio talento tapytojas, grafikas, vitražistas, stiklo dailininkas, scenografas, dailės pedagogas. Įkvėpimo savo kūrybai jis pirmiausia sėmėsi iš kubizmo ir konstruktyvizmo.
Savo dailės studijas pradėjęs pas Fernandʼą Léger ir vėliau mokęsis iš ukrainiečių ir žydų scenografijos meistrės Oleksandros Ekster, Stasys Ušinskas sukūrė savitą ir nepakartojamą kūrinių stilistinę kryptį, kurios pėdsakų šiandien matome įvairiose vaizduojamojo ir scenos meno srityse.
S.Ušinskas laikomas ir šiuolaikinio Lietuvos vitražo tėvu, ištobulinusiu šią technologiją, tad Pakruojyje nutupę vitražiniai paukščiai pasirinkti siekiant priminti šią turtingą menininko palikimo dalį. Be Stasio Ušinsko neįsivaizduojama ir Lietuvos tarpukario teatro istorija. Jis sukūrė scenovaizdžių ir kostiumų Valstybės teatro spektakliams, o jo kurti scenografijos eskizai Williamo Shakespeare‘o komedijai „Dvyliktoji naktis“ ir Balio Dvariono baletui „Piršlybos“ (pastatyti 1933 m.) 1937 m. pasaulinėje parodoje Paryžiuje apdovanoti Aukso medaliu.
Prisiminus ir peržvelgus S. Ušinsko kūrybos palikimą Pakruojui kilo idėja sukurti savotišką gaminių liniją, puoštą menininko kūriniais, juolab, kad užrašytuose prisiminimuose likęs senasis Pakruojo turgus ir ten pardavinėti gaminiai. Ši idėja sudomino Pakruojo vietos verslininkus, tad kurie mielai ėmėsi įgyvendinti įdomų sumanymą. Šiuo metu jau įpusėjo naujos produktų linijos kūryba.
Parodos ir Pakruojyje
Pakruojo rajono savivaldybė, kuri ėmėsi plano populiarinti S. Ušinsko kūrybą, pirmiausia visą dėmesį skyrė pakruojiečiams ir rajono gyventojams – kiekvienas turėtų kuo daugiau sužinoti apie neeilinių gebėjimų kraštietį, sulaukusį tarptautinio pripažinimo. Nuo pirmųjų bandymų garsinti Ušinsko paveldą tapo akivaizdu, kad pakruojiečiai mielai lankosi visuose su S. Ušinsko kūryba susijusiuose renginiuose. Didelio atgarsio sulaukė balandžio pabaigoje Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus (LNDM) Taikomosios dailės ir dizaino muziejuje atidaryta paroda „Stasys Ušinskas: Lietuvos modernizmo ledkalnis“.
Plačiai S. Ušinsko kūrybą apžvelgiančios parodos kuratorė yra prof. dr. Ramutė Rachlevičiūtė, projekto vadovė ir LNDM Taikomosios dailės ir dizaino muziejaus direktorė – Džiuljeta Žiugždienė, parodos dizaineris – Marius Žalneravičius, vitražo dailininkas ir istorikas – dr. Žydrūnas Mirinavičius, lėlių teatro režisierius ir dailininkas – Rimas Driežis. Paroda nepaprastai nudžiugino ir Stasio Ušinsko dukrą Rasą Ušinskaitę.
Didelė dalis S. Ušinsko kūrybos bus parvežta ir į gimtąjį Pakruojį – birželio 6 d. 16 val. Pakruojo sinagogoje bus atidaryta paroda „Kūrybos genas“. Eksponatai bus pristatomi trijose kultūrinėse erdvėse – Pakruojo sinagogoje, Pakruojo ugniagesių draugijos stoginėje ir Pakruojo spaustuvėje. Kiekvienoje erdvėje lankytojų lauks unikali pažintis su genialiojo menininko kūrybiniu palikimu. Svarbiausioje parodos erdvėje – Pakruojo sinagogoje – numatoma parodyti visą menininko kūrybos spektrą: nuo tapybos iki vitražo, nuo originalios marionetės eksponavimo iki scenografijos ir kostiumų eskizų. Parodoje demonstruojami eksponatai iš Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus, Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus, Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejaus, Lietuvos nacionalinio muziejaus, Šiaulių „Aušros“ muziejaus, Lietuvos meno pažinimo centro „TARTLE“, Vilniaus teatro „Lėlė“ muziejaus, Trakų istorijos muziejaus ir iš privačių kolekcijų. Tokios apimties ir svarbos profesionali paroda Pakruojyje bus atidaryta pirmąkart. Ji veiks iki pat rugsėjo 27 d.
Kartu su parodos organizavimu imamasi ir kitų iniciatyvų: meno gerbėjams bus pristatyta apžvalginė S. Ušinsko kūrybos knyga, rugsėjo mėnesį Pakruojo dvare organizuojama konferencija, vyks du S. Ušinskui skirti plenerai – tapybos ir skulptorių, kurie tradiciškai rugpjūčio mėnesį dirbs AB „Dolomitas“ karjeruose.
Jubiliejinius renginius remia Pakruojo rajono savivaldybė ir Lietuvos kultūros taryba. Projektą globoja Lietuvos nacionalinė UNESCO komisija.

Pamatykite naujienas pirmi!
Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!