Foto Valentinos Mitrikienės

Pamatyta ir išgirsta lankant Kelmę, Tytuvėnus

Birželio 6 d. buvo surengta kelionė į Kelmę, Tytuvėnus. Ją rengė Panevėžio „Europe Direkt“ informacijos centro vadovė Alina Misiūnienė kartu su Lietuvai pagražinti draugijos Panevėžio skyriaus pirmininke Danute Kriščiūniene. Grupę sudarė įvairių organizacijų nariai iš Panevėžio, Jonavos, Kėdainių, Vilniaus.

Grupę sutikusi Kelmės gidė papasakojo miesto įsikūrimo istoriją, apibūdino miesto geografinę padėtį. Aplankėme Kelmės Švč. M. Marijos Ėmimo į dangų bažnyčią, pastatytą XX a. pradžioje neogotikos stiliumi (arch. Eduardas Karlas Strandmanas). Bažnyčios šventoriuje apžiūrėjome J. Liaudansko iškaltą antkapinį paminklą pagal jam būdingą stilių. Šio meistro darbų mieste esama ir daugiau. Vėliau matėme J. Liaudansko akmeninį paminklą rašytojui Broniui Laucevičiui-Vargšui (1884-1916).

Kelmėje kas du metai būna akmeninių skulptūrų plenerai. Menininkai savo kūrinius dovanoja miestui. Netoli bažnyčios stovi trys kūriniai: Angelas, Rūpintojėlis ir Šv. Cecilija. Paėjėję gatve matėme ne vieną akmens skulptūrą. Visus sudomino paveikslų galerijos gatvėse, ypatingai įdomi ekspozicija ant tilto virš tvenkinio prie senojo malūno.

Miesto centre aplanke paminklą pirmajam Lietuvos šaulių sąjungos pirmininkui, spaudos darbuotojui, visuomenės veikėjui Vladui Putvinskiui-Pūtviui (1873-1929). V. Putvinskis palaidotas Kelmės kapinėse.

Į Kelmės dvaro sodybą važiavome autobusu, bet dar smagiau yra eiti pėsčiomis užtvenkto Vilbėno upelio pakrante. Pasitinka dviaukščiai dvaro vartai, statyti 1668 m. Jų pirmame aukšte buvo nusižengusių baudžiauninkų daboklė-kalėjimas. Antrame aukšte buvo dvaro archyvas, didelė biblioteka, turėjusi 5000 tomų knygų. Atvira arkada buvo skirta orkestrui. Tai puikus daugiafunkcinis statinys išsilaikęs iki šių dienų, dabar antrame aukšte yra parodų salė.

Kelmės dvaro ansamblio mūriniai baroko bruožų turintys rūmai statyti 1780 m. Yra trijų aukštų, išlaikę pirmykštį statinio vaizdą. Rūmus statė dvaro savininkas Jurgis Gruževskis (1753-1807). Dvaro rūmuose yra Kelmės krašto muziejus.

Dvaro svirnas yra seniausias medinis svirnas Lietuvoje. Jis restauruotas ir yra mažai pakitęs, išlaikęs savo pirmykštį tūrį, fasadų struktūrą bei medžiagiškumą. Teritorija prie dvaro svirno yra tinkama vieta etninės kultūros šventėms ir renginiams organizuoti. Dvaro sodybos teritorija kartu su parku – 15 ha.

Vienas iš senesnių pastatų yra evangelikų reformatų bažnyčia, pastatyta 1615 m. žemaičių seniūno Jurgio Gruževskio lėšomis. Tai vienas gražiausių Lietuvoje išlikusių mišraus gotikos ir renesanso stiliaus statinių. Kelmėje senamiesčio nėra, nes buvę mediniai namai per karą sudegė.

Grįždami aplankėme Tytuvėnų Švč. M. Marijos Angelų Karalienės bažnyčios ir bernardinų vienuolyno ansamblį. Didingos bažnyčios architektūroje vyrauja gotikos, renesanso ir baroko stilių derinys. Vidus išpuoštas sienų tapyba, devyni įspūdingi altoriai. Vargonų prospektas, puoštas mediniais drožiniais, yra vienas vertingiausių Lietuvoje vargonų prospektų. Tytuvėnų sakralinį ansamblį sudaro Kryžiaus kelio stotys su Kristaus laiptų koplyčia. Šis ansamblis garsus arkadomis, uždarais kiemais, senoviniais pastatais, mažai pakeitęs pirminę savo išvaizdą ir yra vienas vertingiausių ne tik mūsų šalyje, bet ir Šiaurės Europoje.

Aplankėme vienuolyno patalpas su ten įrengtomis ekspozicijomis, primenančiomis buvusį vienuolišką gyvenimą, maldas, darbines veiklas. Sunku atkurti tai kas buvo, nes vienuolynas uždarytas 1864 m. Mus lydėjusi gydė puikiai supažindino su dabarties erdvėms, daug medžiagos pateikdama apie praėjusį laikmetį.

Ona Striškienė. Lietuvai pagražinti draugijos Panevėžio skyriaus narė


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojame parsisiųsti:

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: