L. Kovalevskienės nuotr.

Paminėtas Rojaus 100-metis

Nelabai šiltą rugsėjo 17 dieną šiltai paminėtas Ignalinos rajono Rojaus kaimo vardo 100-metis. Nepaprastas šis kaimas, turintis įdomią istoriją. Čia nuo 1961 m. veikiančiame muziejuje saugomas žymaus pomologo, Peterburgo miškų instituto profesoriaus Adomo Hrebnickio atminimas. 1886 m. baigęs mokslus jaunuolis Adomas vedė Stanislavą Stankevičiūtę ir pasogos gautą 24 ha akmenuotą ir apleistą sklypą, žmonių Velnyne vadintą, per keliolika metų pavertė žydinčiu Rojaus sodu (14 ha). Ant kalnelio  priešais sodus pasistatė gražų didelį namą, iškasė tvenkinius. 1922 m. įteisintas ir Rojaus kaimo pavadinimas.

Iš didelės meilės kurtame Rojuje išvesta beveik 1200 įvairių vaismedžių veislių. Bene pati žinomiausia – Beržininkų ananasas. Profesoriaus palikimas apie 500 mokslinių straipsnių, labai vertingi jo selekcijos darbai, augalų žydėjimo tyrimai. Muziejaus eksponatai saugomi dvariškai gražiame, laiko jau kiek nuliūdintame profesoriaus name bei jaukioje medinėje klėtelėje. Viename iš kambarių eksponuojami žymiausi A. Hrebnickio veikalai ir rankraščiai, kitame nuotraukos, padėkos raštai, vaisių, uogų muliažai. Profesoriaus kabinete – jo asmeniniai daiktai, rašyti laiškai, muziejų puošia vitražai su jo atvaizdu. Įrengtas ir sodo maketas, o dukters Marijos kambaryje sukabinti jos tapyti paveikslai.

Rojuje kasmet rengiamos mielos šventes pavasario žydėjime, minint Tarptautinę muziejų dieną, o  rudenį būtinai su pintine obuolių, žydinčiais jurginais ir obuolių pyragu. Visko buvo ir šįkart: sveikinimų, padėkų, mielų dovanėlių. Vaišintasi ir šviežiais, ir keptais obuoliais, skaniausiu pyragu, džemu… Buvo ir pirmą kartą Rojų aplankiusių, išsivežusių geriausių emocijų. Šventę papuošė medinėje klėtelėje dailininkės Nijolės Trinkūnienės paroda ,,Rojaus šviesa“ –  nuostabūs žydinčių sodų vaizdai, natiurmortai su obuoliais, kriaušėmis… Nutapytas ir profesoriaus namas, taip romantiškai ir iškiliai atrodantis nuo sodų pusės. O prie visos renginio aplinkos ir nuotaikos labai derėjo Arūno Paškevičiaus saksofono muzika…

Gražiu gamtos kampeliu ir reikšminga vietove džiaugėsi Ignalinos rajono savivaldybės mero pavaduotojas Juozas Rokas, seniūnas Antanas Šakalys, Europos parlamento nario sveikinimus perdavęs jo padėjėjas Henrikas Šiaudinis. Vicemeras dėkojo šiemet 10-metį švenčiančio Ignalinos krašto muziejaus kolektyvui ir seniūnijai už rūpestingai prižiūrimą Rojaus muziejaus aplinką, saugomas ekspozicijas ir gražius renginius. Linkėta mielo pabuvimo, šilto bendravimo. Seniūnas minėjo, kad parke šiai sukakčiai šimtamečių ąžuolų draugijoje buvo pasodinti 5 maži ąžuoliukai.  Prisiminta, kaip minint profesoriaus 150-metį Rojuje lankėsi didelė Lietuvos ir užsienio mokslininkų grupė, kurie domėjosi unikaliu dalyku – išlikusia sodo genetika.

Šventės svečiams ir pagalbininkams, taip pat apie Rojų rašantiems  dovanoti akmeniniai obuoliai, simbolizuojantys sveikatą, brandą, harmoniją. Ignalinos krašto muziejaus direktorė Renata Veličkienė sakė, kad jai pačiai Rojus nepaprastai brangus, savas, tiek metų puoselėtas. Čia, kaip sakė, pamatė tikrąjį metų laikų grožį… Šventę vedė naujoji Rojaus šeimininkė, muziejininkė Janina Čirikienė. Ji džiaugėsi, kad jau spėjo pamilti šią nuostabią vietą. Muziejui linkėta, kad didelė meilė ir didelės svajonės čia prikviestų ir gerų permainų.

Lina Kovalevskienė


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: