Paminėtos Europos kultūros paveldo dienos Zarasų viešojoje bibliotekoje

Rugsėjo 9-18 dienomis, minint Europos kultūros paveldo dienas skirtas tvariam paveldui, Zarasų rajono savivaldybės viešoji biblioteka pakvietė moksleivius į pažintinį pasivaikščiojimą ir edukacinę programą „Legenda ir stebuklai“. Veikla organizuota siekiant supažindinti moksleivius su krašto kultūros paveldu – Šaltupės koplytėle, su Jėzaus Nazariečio ir Marijos skulptūromis joje.

Rugsėjo 13 dienos popietę Vaikų literatūros skyriuje apsilankė Zarasų Pauliaus Širvio progimnazijos Kūrėjų klubo nariai su vadove, lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja Andželika Vitkūniene. Dalyviai sužinojo koks Europos kultūros paveldo dienų tikslas, kad Lietuva yra viena iš 50-ties valstybių pasirašiųsių Europos kultūros konvenciją. Patys pasakojo kas yra paveldas ir kuo jis svarbus kiekvienai šaliai.

Susipažino su rašytiniuose šaltiniuose užfiksuotais faktais apie Koplytėlės pastatymą, sunaikinimą ir kaip tikinčiųjų bendruomenės pastangomis ji vėl buvo atstatyta. Išgirdo Jėzaus Nazariečio ir Marijos skulptūrų joje atsiradimą. Zarasiečių Reginos ir Jono Triponų vaikystės dienų, praleistų šalia Koplytėlės, prisiminimus. Kunigo Stanislovo Krumpliausko, spaudoje publikuotus įspūdžius, kai su artimaisiais vaikystėje lankydavosi prie Koplytėlės eidami pasisemti vandens, iš tuo metu tikėta gydomųjų galių turinčio Šaltupės šaltinio. Po išgirstų istorinių faktų ir prisiminimų kūrėjai klausėsi legendos ir prisipažino, kad nebuvo jos girdėję.

Mokytoja Andželika paaiškino kas yra legenda, koks jos turinys ir pakvietė moksleivius sukurti legendas apie jau žinomus objektus esančius kultūros vertybių registre ir apie naujus, svarbius jiems ir vietos bendruomenei.

Iš moksleivių sukurtų legendų bus kuriama rankraštinė knygelė, skaitytojams primenanti apie kultūros paveldo svarbą.

Zarasų „Santarvės“ pradinės mokyklos IV b klasės moksleivių (mokytoja Danute Tumalovičienė) pažintinis pasivaikščiojimas prasidėjo Vaikų literatūros skyriuje. Dalyviai susipažino su Europos kultūros paveldo dienų tikslais, svarbiausiu atributu – vėliava. Pasidžiaugė dovanotais atšvaitais ir tatuiruotėmis. Klausėsi istorinių faktų apie 1824 m. Antano Zarenbergo pastatytą koplytėlę, jos istoriją pamatė nuotraukų albume. Pasiklausę legendos pasakojančios apie Koplytėlės atsiradimą, stebuklingos galios turėjusią Kristaus statulėlę, pasipuošę balionais su Europos kultūros paveldo simbolika iškeliavo prie Šaltupės koplytėlės.

Po netrumpos kelionės, pasiekę Šiaulių gatvės pabaigoje stovinčią Koplytėlę moksleiviai prisipažino, kad čia lankosi pirmą kartą. Tik Danielius pasakojo, kad pro šalį pas senelius vyksta. Apžiūrėdami antrame jos aukšte pamatė Jėzaus Nazariečio skulptūrą, kurią išdrožė P. Kochanka, o apatiniame aukšte stovinčią Švč. Mergelės Marijos skulptūrėlę – ją prie Aušros vartų Vilniuje įsigijo ir į Zarasus parvežė Henrika Kavaliauskienė, o Lionginas Kavaliauskas skulptūrėlę įtaisė už įstiklinto langelio. Tikintieji, atvyksta prie jos pasimelsti, rūpinasi aplinka, sutvarko, papuošia gėlėmis.

Aplankė ir netoliese esantį Šaltupės šaltinėlį, apie kurį pasakojama, kad anksčiau tikėta gydomųjų galių turintį jo vandenį, keliautojai pažadėjo čia apsilankyti su artimaisiais.

Zina Černovienė,

Zarasų raj. sav. viešosios bibliotekos vyresn. bibliotekininkė

Nuotraukos I. Dumbravienės ir D. Merkio


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: