Paminklas buvusiai valdančiajai koalicijai

Atliekant skandalais apaugusio Kirdonių daugiafunkcio centro pastato vidaus apdailos darbus teikta paraiška pinigams dėl pamatų ir sienų tvirtinimo.

Koalicijos cementas – Kirdonyse

Kirdonių kaimo daugiafunkcio centro statybą galima pavadinti Biržų rajoną valdžiusios Permainų koalicijos tvirtinimu („cementovke“). Buvo prognozių, kad 2011 metais susiformavusi konservatorės Irutės Varzienės vadovaujama rajono tarybos dauguma gali ir naujo bulvių derliaus nesulaukti. Tačiau atėjus rudeniui konservatoriai bulves kasė jau ne tik su liberalsąjūdiečiais, „darbiečiais“ ir „tvarkiečiais“. Politinio bulviakasio pozicijos laukuose atsirado talkininkai iš opozicijos – „valstiečiai“. Žemdirbiškos partijos atstovai ištikimai triūsė konservatorės valdomuose plotuose, savo balsais palaikydami trapią permainų koaliciją. Derlių kapstyti padėjo ir darbininkų interesams prijaučiantys sociademokratai.

Politiniai talkininkai dirbo be vadinamųjų koalicinių sutarčių – panašiai kaip nelegalai. Už talką jiems atlyginta įvairiais pamaloninimais. Vienas iš jų – daugiafunkcio centro statyba Kirdonyse. Kitaip tariant, rajono tarybos Kontrolės komiteto ir Kirdonių kaimo bendruomenės pirmininko „valstiečio“ Audrio Šimo valdose. Šiame kaime vystomas ir žemdirbiškos partijos skyriaus pirmininko Viktoro Rinkevičiaus sūnaus verslas.

2012 metų spalį I. Varzienė pasirašė Biržų rajono tarybos sprendimą Europos Sąjungos fondų paramos pinigus nukreipti į Kirdonis – kurti kaime universalų daugiafunkcį centrą. Sprendime nurodyta galima bendra projekto vertė (įskaitant savivaldybės 15 proc. įnašą) – 1 372 528 Lt.

Nors minėtų centrų kūrimas paprastai vykdomas siekiant išsaugoti ketinamų uždaryti mokyklų veiklą, tinkamai išnaudojant pastatus bendruomenių veiklai, europinės paramos lėšos tąsyk aplenkė ir neseniai atnaujintus, tačiau permainų koalicijos sunaikinti pasmerktus Kvetkus ir Germaniškį. Perkalbėta ir Parovėjos bendruomenė, norėjusi centrui pritaikyti senus pastatus. Laimė nusišypsojo Kirdonims ir aktyviems šio kaimo gyventojams. Centrą kurti nutarta prieš keliolika metų uždarytos mokyklos ir darželio pastate.

Dovanėlė naujai valdžiai

Kirdonių daugiafunkcio centro kūrimui bei statybai buvo skiriamas ypatingas politinis dėmesys. Ir ne tik politinis. Šis objektas pareikalavo projektuose nenumatytų papildomų lėšų. Būtent papildomų pinigų augimas kėlė abejonių tiems, kurie žinojo apie nenumatytus darbus. Jų būtinybės ir kainos rajono taryba neaptarė.

Tačiau dėl Kirdonių į derybas su rangovais esą tiesiog veržėsi įvairaus lygio rajono vadovai – nuo merės iki jos patarėjo bei administracijos direktoriaus. Pasakojami anekdotai, kad netgi rungtynės vyko, kas geriausiai atstovaus Kirdonių interesams.

Kaip ten bebūtų, derybų rezultatas yra. Ir suma nemenka – 51 tūkst. eurų (176 tūkst. Lt). Dėl šios sumos Biržų rajono valdžia sudarė „paskutinės minutės“ sutartį. Su darbus Kirdonyse atliekančia UAB „Stapora“ papildomų darbų sutartis pasirašyta 2015 metų sausį – prieš pat savivaldybių rinkimus.

Įsipareigojimas vykdyti kadenciją baigiančios komandos sutartį – viena iš dovanėlių naujos valdžios komandai. Nežinia, kaip į Biržų rajono savivaldybės prašymą finansuoti papildomus, tai yra pagrindinėje sutartyje nenumatytus darbus, reaguos Centrinė projektų valdymo agentūra (CPVA) . Į ją savivaldybė kreipėsi šių metų vasarį. Nuo CPVA sprendimo priklausys, kiek teks pakratyti savivaldybės biudžeto piniginę – ar privalomus 15, ar visus 100 procentų.

CPVA sprendimą lems ir lėšų poreikio nustatymo pagrindimas. Dėl to teks koreguoti techninį projektą. Šis darbas taip pat kainuos. Teks organizuoti viešąjį pirkimą ir sumokėti projektuotojams. Kokios sumos gali prireikti, dar nežinia.

Pasak projekto vadovės, Ekonomikos ir investicijų skyriaus vyriausiosios specialistės Jurgos Bagamolovienės, projektui skirta 1,372 mln. Lt lėšų suma jau anksčiau buvo padidinta iki 1,5 mln. Lt. Biržų rajono savivaldybė šiuos pinigus gavo kaip likučius nuo kitų Panevėžio apskrityje savivaldybių vykdytų projektų.

Skylančios sienos ir pamatai

„Be sutarties dėl papildomų darbų negalima įvykdyti pagrindinės sutarties“, – sako projekto vadovė. Anot jos, atsakymas dėl papildomo finansavimo iš CPVA dar negautas, o Kirdonių objektas turi būti užbaigtas iki gegužės 30 dienos. Pasak už statybinę dalį atsakingo Vietinio ūkio skyriaus vyriausiojo specialisto Kęstučio Jasiko, šiuo metu vykdomi vidaus apdailos darbai.

„Objektas paprastas, tačiau darbai vyko labai sudėtingai“, – sako specialistas.

Jau praėjusių metų liepą buvo aišku, kad Kirdonių daugiafunkciam centrui teks kloti papildomų pinigų. Tada į statybos aikštele virtusią rekonstruojamos Kirdonių mokyklos – darželio teritoriją rinkosi užsakovų (savivaldybės), rangovų ir kaimo bendruomenės atstovai. Rangovai informavo, kad išlindo kolūkinių statybų brokas – irsta blogai sutvirtinta pastato siena, skyla pamatai. Pastatas byra toje vietoje, kur buvo katilinė.

Rangovo (UAB „Stapora“) atstovai rodė katilinės sienas, pamatus. Visiems, išskyrus savivaldybės administracijos atstovus, buvo akivaizdu, kad norint tęsti darbus – dengti stogą, tinkuoti pastatą – būtina atlikti sienų ir pamatų tvirtinimo darbus.

„Mes nekalti, kad taip dirbo mūsų seneliai ir tėvai“, – kalbėjo rangovo atstovas – darbų vadovas Mindaugas Černiauskas. Jo mintims antrino už techninę projekto priežiūrą atsakingas savivaldybės Vietinio ūkio skyriaus vyriausiasis specialistas Kęstutis Jasikas.

„Cementas išvogtas, vidinės ir išorinės sienos nesurištos“, – sovietų laikų statybininkų darbą vertino K. Jasikas.

Ar seno statinio ardymas ir jo vietoje naujo kūrimas nėra pernelyg brangus projektas? Kirdonių kaimo bendruomenės pirmininkas A. Šimas tada paaiškino, kad naujai statybai nebūtų galima panaudoti daugiafunkcių centrų kūrimui skiriamų lėšų. Jos skiriamos tik veiklai, siekiant iš dalies išsaugoti kaimo mokyklų veiklą senąsias ugdymo įstaigas perorganizuojant į daugiafunkcius centrus.

Į klausimą, ar projektuojant nebuvo galima atlikti ekspertizės dėl senojo pastato būklės, atsakė inžinierius projektuotojas R. Vailionis.

„Stengėmės viską daryti minimaliomis sąnaudomis, tai yra kuo pigiau. Toks buvo projektą užsakiusios savivaldybės pageidavimas“, – kalbėjo inžinierius. Dirbant teko projektą koreguoti – pavyzdžiui, išgriauti vidines sienas, kurios, kaip paaiškėjo, laikėsi tik ant sieninių spintų.

Rangovų ir bendruomenės atstovų nuomone, pastato, kuriame bus ugdomi vaikai, negalima rengti atmestinai.

Kas ką tvirtino?

Kas Biržų rajono savivaldybėje ir Kirdonių daugiafunkcio centro statybos vietoje vyko nuo 2014 metų liepos, nežinia. Neaišku, ką taip ilgai tarpusavy ir su statybininkais tarėsi atskirai pas rangovus važinėję rajono vadovai. Artėjant rinkimams Kirdonių centro finansavimas buvo tapęs uždarų pokalbių ir derybų tema. Faktas yra tas, kad papildomų darbų sutartis sudaryta tik 2015 metų sausį.

Jokie ekspertai papildomai nevertino būtinų darbų apimties, vertės. Pasak savivaldybės specialisto K. Jasiko, ekspertų neprireikė – papildomų darbų apimtis nustatė ir pateikė rangovas UAB „Stapora“, jas vertino savivaldybės administracijos direktoriaus Vytauto Džėjos įsakymu sudaryta darbo grupė. Taip pat vertino ir projekto vykdymo techninę priežiūrą atliekanti UAB „Šiltas namas“, kurią pasamdė rangovas. Bendrovė „Šiltas namas“ atliko ir kitą paslaugą rangovui – rengė statybos darbų darbo projektą.

Papildomų darbų sutartį su rangovu sudaręs V. Džėja Biržų savivaldybėje nedirba. Bent jau kol kas. Išsipildžius jo ketinimams grįžti į Vietinio ūkio skyrių, buvęs direktorius kartu su naujo mero komandoje atsirasiančia buvusia mere I. Varziene galės pasirūpinti Kirdonių projekto sėkme.

Šiuo metu vykstantys baldų ir įrangos Kirdonių centrui viešieji pirkimai kelia pavydą bendrojo lavinimo ir sporto mokykloms. Pasak švietimo bendruomenės atstovo, „širdį skauda dėl tokios neteisybės“. Tačiau šis „valstiečių“ laimėtas koalicinis sprendimas yra tikras džiaugsmas Kirdonių kaimui ir jo gyventojams. Kitaip tariant, tvirtinant byrančius koalicijos pamatus dar labiau sutvirtėjo kaimo bendruomenės namų sienos bei pamatai. Pastato tvirtybės kaina ir įtaka biudžetui rajono taryboje aptariama nebuvo.
Nuotraukoje: Prieš pat rinkimus Biržų rajono savivaldybė pasirašė 51 tūkst. eurų vertės sutartį su UAB „Stapora“. Tiek lėšų prireikė Kirdonių daugiafunkcio centro sienoms ir pamatams tvirtinti.

 

Alfreda Gudienė

 

siaures_rytai


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: