(Organizatorių nuotr.).

Panevėžiečiai kviečiami į rūbų ir daiktų mainytuves Siauruko perone

Rugsėjo 17 dieną nuo 13 iki 17 val. panevėžiečiai ir miesto svečiai, kuriems rūpi atsakingas vartojimas ir tvari mada, laukiami Aukštaitijos siaurajame geležinkelyje (Geležinkelio g. 23, Panevėžys), kur vyks „Atiduovių perono“ renginys. Išskirtinėje vietoje – nacionalinės reikšmės inžineriniame paveldo objekte (Siauruke) veiks daiktų ir tekstilės atnaujinimo dirbtuvės, drabužių ir daiktų mainytuvės-atiduotuvės. Nemokamo renginio „Atiduotuvių peronas“ dalyviai taip pat galės sudalyvauti rūšiavimo turnyruose bei laimėti prizų.

Šis renginys užbaigs visą savaitę Panevėžyje vykusias Europos paveldo dienas, kurių tema šiais metais – „Tvarus paveldas“.

„Šiemet organizuodami Europos Paveldo dienų renginius norėjome atkreipti visuomenės dėmesį į sėkmingai  naujoms funkcijoms pritaikytą kultūros paveldą, supažindinti su sėkmingomis objektų atgimimo istorijomis, pasidžiaugti, kiek pridėtinės vertės tai suteikia vietovei, jos bendruomenei, –  sako renginio organizatorė, Panevėžio plėtros agentūros turizmo projektų vadovė Vilanda Reikalienė. – Paveldas ir tvarumas labai artimai persipina, pastaruoju metu pastebima tendencija seną pritaikyti naujam – baldus, butą, namą – o ne pirkti naują. Todėl panevėžiečius ir miesto svečius kviečiame ne tik pažinti miesto paveldą, bet ir leistis į tvarią kelionę, išskirtiniame objekte – Siauruke.“

Seniems rūbams ir daiktams – antras gyvenimas

Į renginį ateinantys panevėžiečiai kviečiami atsinešti nebereikalingus, bet naudojimui dar tinkamus rūbus ir kitus tekstilės gaminius (pvz.: staltieses, servetėles, užuolaidas), avalynę, aksesuarus, žaislus, indus, suvenyrus – „Atiduotuvių perone“ veiks mainytuvės ir atiduotuvės. Specialiai tam paruoštose vietose lankytojai galės palikti atneštus daiktus ir pasiimti kitų paliktus.

„Tvarus gyvenimo būdas akivaizdžiai populiarėja – daugėja lietuvių, kurie kasdieniame gyvenime, buityje ne dėl taupumo, bet noro prisidėti mažinant klimato krizę, ieško tvaresnių sprendimų: mažiau vartoja, atsakingiau rūšiuoja, perdirba, atnaujina, perkuria senus daiktus. Tai skatina sutelkti tvarios mados atstovus, baldų restauratorius, atliekų tvarkytojus, ekologus ir kitus tvarius kūrėjus organizuoti edukacijas, dirbtuves ir taip šviesti visuomenę. Labai džiaugiamės, kad galime papildyti Panevėžio Europos paveldo dienas 2022 savo edukacijų programa“, – teigia virtualios mainytuvių ir atiduotuvių platformos „giver tag“ įkūrėja Karolina Barišauskienė.

Vasarą vykę renginiai kituose Lietuvos miestuose parodė, kad tai – puiki galimybė nemokamai žmonėms atnaujinti savo drabužinę ir namus, dovanojant seniems daiktams antrą gyvenimą.

Po renginio likę nieko nesudominę mainytuvių ir atiduotuvių daiktai iškeliaus į Panevėžio regiono atliekų tvarkymo centrą.

Patarimus dalins tvarios mados atstovės

Kaip atrasti „perliukų“ atiduotuvėse ar dėvėtų rūbų parduotuvėse, patars „Atiduotuvių perone“ lankytojus konsultuosianti kaunietė, tvarios mados puoselėtoja Augustė Barbora. Jos paskyros „dressedherring“ socialiniame tinkle „Instagrame“ sekėjai puikiai žino, jog Augustė Barbora nuo seno domisi tvaria mada ir prikelia drabužius antram gyvenimui, o vėliau juos parduoda. Kūrybingumo jai nestinga ir pristatant dėvėtų rūbų parduotuvėse surastus originalius drabužius, avalynę ar aksesuarus.

Renginyje Augustė žada patarti, kaip susikurti originalų ir tvarų drabužinės turinį, išvengiant greitosios mados parduotuvių. Taip pat papasakoti, į ką atkreipti dėmesį ieškant „savo“ daikto dėvėtų drabužių pardavimo vietose.

„Jei atsibodusį ar netikusį rūbą išmesti gaila, atiduoti nežinai kam, o pardavinėti neturi kada, geriausia jį išmainyti“, – sako „kuistukų fėja“ save vadinanti Augustė Barbora.

„Kuistukų fėja“ Augustė Barbora (Organizatorių nuotr.).

Jai pritaria ir iš Šiaulių atvyksianti Kristina, „Instagram“ tinkle atpažįstama kaip „k.dolerine“. Mergina atveš ne tik savo spintos turinio, bet ir pristatys leidyklos „Dvi tylos“ išleistą knygą „Namai be atliekų“. Visų mainytuvių metu bus galima įsigyti šią didelio populiarumo sulaukusią amerikiečių autorės Bea Johnson knygą ir savo namų tvarkymo, priežiūros įpročius patobulinti, kad gyventi būtų paprasčiau. Beje, knygoje gausu patarimų, kaip susitvarkyti spintą, kaip ją pildyti. Renginyje bus galima dalintis mintimis apie savo spintų tvarkymo įpročius. Mainytis patirtimi, ne tik daiktais.

Mokysis atnaujinti baldus, kurti papuošalus

Neišmesti, bet perkurti ir naudoti iš naujo. Tokį receptą seniems ir pabodusiems papuošalams, knygoms, vaikų žaislams siūlo aplinkosauginės iniciatyvos „Kita forma“  atstovės. „Atiduotuvių perone“ jos kvies pasimokyti, kaip atnaujinti nudėvėtą ar suplyšusią knygą, susiverti apyrankę, karolius ar kitą papuošalą, naudojant ne naujas priemones, bet senas – sutrūkusias grandinėles, užsilikusius karoliukus, medžiagų skiautes, gumeles ir pan. Kol vieni kurs savo svajonių papuošalą, kiti galės išbandyti tvarius žaidimus: „Kita forma“ atstovės žada atsivežti iš antrinių žaliavų sukurtų žaislų ir žaidimų – boulingą, kaladėlių „šachmatus“, žvejonę ir kitus.

„Tvarios idėjos plinta – tai rodo tokie renginiai, kaip „Atiduotuvių peronas“ ir į juos ateinantys žmonės. Jų klausimai apie teisingą atliekų rūšiavimą, ilgesnį daiktų naudojimą, galų gale – atsakingą atsisveikinimą su jais atiduotuvėse, rodo, jog daugeliui norisi gyventi sąmoningiau“, – savo nuomonę išsakė „Kita forma“ vadovė, ekologė Vaida Griškevičienė.

Siauruko perone vyksiančiame renginyje kūrybingai pažvelgti į senus daiktus kvies ir du baldų restauratoriai bei tvarios gyvensenos puoselėtojai – kaunietė Roberta Gabalaitė ir Panevėžio rajone gyvenantis Vytautas Gutauskas. Fizinio ugdymo mokytojas restauravimą atrado per karantiną. Kaip pats mėgsta pajuokauti, gyvenimas privertė. Tačiau ta „prievarta“ greit virto ne tik jam, bet ir visai bendruomenei džiaugsmą keliančiu tvariu gyvenimo būdu. Vytauto atnaujintos senos kėdės virsta spalvingais baldais. Dalis jų puošia daugiabučio, kuriame restauratorius gyvena, kiemą. Ant jų susėdę kaimynai mėgsta gurkšnoti kavą ir šnekučiuotis.

Vytautas neslepia, kad pirmąsias kėdes rado prie konteinerio: kažkam nebereikalinga „šiukšlė“ patekusi į jo rankas virto patogiu ir žaismingu baldu. Beje, taisydamas kėdes panevėžietis naudojo tuos įrankius, kuriuos turėjo – specialiai nieko naujo nepirko, net ir dažymui naudojo tai, kas buvo likę. Tik vėliau, daugėjant darbo, įsigijo ir daugiau reikalingų priemonių bei įrankių.

Į „Atiduotuvių peroną“ užsukusiems lankytojams Vytautas žada pademonstruoti baldų atnaujinimo pradžiamokslį bei priminti, kad atnaujinta kėdė gali tarnauti ne tik pagal tiesioginę paskirtį. Jo paties restauruotos kėdės, kurias jis noriai skolina, dažnai tarnauja ir kaip švenčių, kambario akcentas, pvz., pasidėti vazai su gėlėmis, ar paveikslams.

Parodys, ką įdomaus padaryti iš senų pakabų

Vielinių pakabų namuose turbūt turime kiekvienas. Būtent jas atnaujinti, o ne mesti į konteinerį kvies dar viena „Atiduotuvių perono“ edukatorė – „Coo Coo“ dirbtuvių įkūrėja ir tvaraus gyvenimo būdo puoselėtoja Roberta Gabalaitė.

„Vielinių pakabų tikrai galima rasti kiekvienoje spintoje. Dažnai jas metame lauk, nes yra nepatvarios, o ir atrodo nekaip. Tačiau iš tiesų jos gali puikiai tarnauti – tereikia pagražinti. Beje, taip pakabos ne tik atrodys gražiau, bet ir bus tvirtesnės“, – sako renginyje Panevėžyje dalyvausianti kūrėja.

Kad vielinė „pelenė“ virstų akį traukiančia „princese“ tereikia vos kelių priemonių: vielinės pakabos, žirklių, lipalo, teptuko ir jums patinkančio rašto audinio. „Iš esmės tinka bet koks audinys. Tačiau kuo audinys plonesnis, tuo geriau priglunda prie pakabos ir ji gražiau pasidengia“, – patarė restauratorė.

Prieš kelerius metus Roberta įkūrė antrinio dizaino dirbtuves „Coo Coo“, kurių svarbiausias tikslas – mažinti vartojimą ir iš turimų daiktų padaryti unikalų ir funkcionuojantį baldą.

„Man svarbu matyti pasaulį ne tik aplink save, bet ir aplink kitus. Tvarus požiūris į vartojimą yra reikšminga to dalis. Kiekvienas galime prisidėti ir padaryti labai daug. Mažiau perkant naujus daiktus ir pasistengiant panaudoti tai, kas jau yra mūsų aplinkoje“, – savo požiūrį į tvarumą atskleidė Roberta.

Kviesis išbandyti savo žinias rūšiavimo turnyre

Kur keliauja mūsų šiukšlės – nuo buitinių atliekų, tekstilės iki statybinių medžiagų likučių? Pasitikrinti turimas žinias ir sudalyvauti viktorinoje kvies „Atiduotuvių perone“ visų lauksiančios „Žaliojo taško“ atstovės.

Apie tai, ko reikia, kad sąmoningumas rūšiuojant atliekas taptų neatsiejama mūsų kasdienybės dalimi, renginyje pasakos „Žaliojo taško“ atstovai.

„Šią vasarą organizavome akciją „Misija: švari vasara ‘22“, kurios svarbiausias tikslas – ugdyti atsakingesnius ir tvaresnius visuomenės vasarojimo įpročius. Visą vasarą raginome poilsiautojus ne tik susirinkti savo ar pakelti svetimas neatsakingai gamtoje paliktas šiukšles, bet ir jas surinkus tinkamai išrūšiuoti. Tačiau trijų mėnesių pakeisti įsisenėjusius įpročius nepakanka – atsakingas rūšiavimas turi tapti neatsiejama kiekvieno mūsų gyvenimo dalimi. Todėl svarbu žmones šviesti, edukuoti, pasakojant kokios yra atliekų šalinimo bei perdirbimo sąlygos ir nauda, o kokios grėsmės kyla elgiantis ekologiškai neatsakingai“, – įsitikinusi „Žaliojo taško“ rinkodaros ir komunikacijos vadovė Simona Rasalė.

Renginį finansuoja Panevėžio miesto savivaldybė ir Kultūros paveldo departamentas prie Kultūros ministerijos.

(Organizatorių nuotr.).
(Organizatorių nuotr.).
(Organizatorių nuotr.).


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: