JAV ambasados Vilniuje nuotrauka.

Panevėžiečiai respublikiniame konkurse Spelling Bee

Paskutinę pavasario dieną, gegužės 31, Vilniuje vyko Spelling Bee konkurso finalas. Tai yra anglų kalbos taisyklingo žodžių tarimo konkursas, kurio tikslas yra kilnus – apjungti skirtingų kultūrų ir tautybių jaunus žmonės iš visos Lietuvos. Pirmasis etapas vyksta mūsų šalies regionuose įvairiose mokyklose, o finalas – šalies sostinėje, Vilniuje. Moksleiviai varžosi dėl galimybės tapti geriausiems anglų kalbos žodžių žinovams. Tai yra didelis iššūkis, nes patys žodžiai atspindi įvairias gyvenimo sritis, o vertinimo komisija yra ypač griežta.

Šiais metais finalinio konkurso data Lietuvoje sutapo su didžiuoju finalu Amerikoje, kur renginys, pasak žiniasklaidą, turi didesnį populiarumą, negu  NBA finalas! Konkursas Spelling Bee turi įdomią atsiradimo istoriją. Taisyklės atsirado JAV, kur 1925 metais vyko pirmas nacionalinis konkursas, kurio laimėtoju tapo vienuolikmetis berniukas Frank Luiz Neuchauser. Jis sėkmingai pasakė paraidžiui žodį „kardelis” – „gladiolus“. 2019 metais JAV valstijoje Merilande įvyko 92-asis nacionalinis konkursas, kuris tęsėsi nuo gegužės 26 iki gegužės 31 dienos. Dėl vis gausėjančio dalyvių skaičiaus ir neįtikėtino populiarumo pirmą kartą istorijoje buvo ne vienas arba du nugalėtojai, o net aštuoni. Nugalėtojais tapo: Rishik Gandhasri, taisyklingai paraidžiui ištaręs „auslaut“, kurio reikšmė yra „paskutinis žodžio garsas“, Erin Howard su žodžiu „erysipelas“ – „infekcinė liga rožė“, Saketh Sundar su „bougainvillea“ – lietuviškai „bougainvilėja“, Shruthika Padhy su „aiguillette” – „pečiajuostė“, Sohum Sukhatankar su „pendeloque“ – „kriaušės formos brangakmenių šlifavimas“, Abhijay Kodali su „palama“ – „paukščių kojų plėvelė“ ,Christopher Serrao, kuris gerai paraidžiui pasakė „cernuous“ – „lenkiantis“ ir Rohan Raja su „odylic“ – „paveiktas gamtos jega“.

Lietuvoje konkursas tapo populiarus po to, kai JAV-LT Alumni asociacijos viceprezidentė ir Vilniaus Vasilijaus Kačialovo gimnazijos mokytoja Jelena Grigorjeva 2016 metais parašė projektą ir gavo grantą iš JAV ambasados konkurso pravedimui. Taip buvo sėkmingai pradėtas gražus, tapęs tradiciniu, konkursas, apjungiantis įvairias šalies mokyklas. Nuo senovės Lietuvoje žodis „bičiulis“ kilęs žodžio „bitė“, angliškai – „bee“. Bitė (anglų kalba „bee“) tapo savotišku simboliu, nes anglų ir lietuvių kalbos žodis turi labai panašią etimologiją. Anglų kalboje antras „bee“ vertimas yra susirinkimas, o mūsų šalies protėviai tikėjo, kad bitės sujungia žmones ypatingu ryšiu. Tokiu būdu, konkurso ,,Spelling Bee“ pavadinimas turi savo prasmę.   

Mūsų šalies mokiniai turėjo išmokti po 200 žodžius mokyklos etapui, po 500 (5 – 7 klasių moksleiviai) ir 600 (8-9 klasių) žodžių regioniniam konkursui ir 100 žodžių respublikiniam finaliniam konkursui. Finale susirinko patys stipriausi varžovai, kurie sėkmingai iškovojo pirmas vietas regionų etapuose. Šalies nugalėtojais tapo:

5 –  7 klasių tarpe:
I vieta – Domantas Greblikas (7 klasė) Kauno r. Zapyškio pagrindinė mokykla, anglų kalbos mokytoja Žydrūnė Puodžiukienė
II vieta – Čeprakova Marija (7 klasė) Vilniaus ”Santaros” progimnazija, anglų kalbos mokytoja Tatjana Bruskina
II vieta – Aistis Gvazdauskas (7 klasė) Panevėžio Vilties progimnazija, anglų kalbos mokytoja Jolanta Švegždienė 
III vieta – Emilija Ilzė Kriščiuns  (6 klasė) Vilniaus Jono Pauliaus II progimnazija, anglų kalbos mokytoja  Malogožata Vasilevska
III vieta – Edgaras Ronskij (7 klasė)  Klaipėdos Maksimo Gorkio progimnazija, anglų kalbos mokytoja Marina Muzyka

8 – 9 klasių tarpe:
I vieta – Denis Olechnovič (9 klasė) Vilniaus „Ateitės” mokykla, anglų kalbos mokytoja  Irina Miler
II vieta –  Nikolas Bilanovič  (9 klasė) Klaipėdos „Pajūrio“ progimnazija, anglų kalbos mokytoja Liudmila Barvenova
II vieta – Beatričė Navikaitė (8 klasė) Panevėžio Velžio gimnazija, anglų kalbos mokytoja  Rasa Stakienė
III vieta Tomas Bazaras (9 klasė) Panevėžio „Minties” gimnazija, anglų kalbos mokytoja Irina Dementjeva
III vieta Evan Aleksander Elliston  (9 klasė) Klaipėdos „Žaliakalnio“ gimnazija, anglų kalbos mokytoja Natalja Račkovskaja

Konkurso metu kiekvienas dalyvis gauna savo eilės numerį. Konkurso vedėjas pasako žodį, dalyvis jį pakartoja, tuomet pasako žodį paraidžiui ir vėl pakartoja tą patį žodį, kaip jis skamba anglų kalba. Kam teko mokytis anglų kalbą žino, kad dažniausiai žodžių rašyba ir tarimas labai skiriasi ir čia vyksta labai atkaklus ir atsakingas komisijos darbas – pastebėti klaidas ir atrinkti stipriausius, nes jeigu konkurso dalyvis suklysta, jis iš karto baigia dalyvavimą konkurse.  Vilniaus finalinio konkurso vedėja buvo JAV kultūros atašė p. Meghan Lucket. Po konkurso visi dalyviai aplankė JAV ambasadą pabuvojo įspūdingoje ekskursijoje anglų kalba Valdovų rūmuose.

Mes esame dėkingi JAV ambasadai ir Tautinių mažumų departamentui ir Tautinių Bendrijų namams už bendradarbiavimą ir galimybę organizuoti tokio masto konkursą šalyje. Įvairių miestų mokyklos organizavo regionų etapus – Vasilijaus Kačialovo gimnazija ( anglų kalbos mokytojos-organizatorės Jelena Grigorjeva, Galina Kurčevskaja ir Irina Borodenkova), Kauno Aleksandro Puškino gimnazija (organizatorė pavaduotoja ir anglų kalbos mokytoja Edita Vainienė), Panevėžio „Minties“ gimnazija (organizavo mokytoja ekspertė Rasa Širmulienė ) ir Klaipėdos „Pajūrio” progimnazija (organizavo pavaduotoja Marina Kuznecova ir anglų kalbos mokytoja Margarita Saurbaeva). Skirtingų mokyklų mokinius ir jų mokytojus šiltai priėmė išvardintų mokyklų bendruomenės nariai ir administracija. Konkurso metu buvo organizuoti sveikinimo mini koncertai muzikos mokytojų pagalba: Irinos Borodenkovos iš Vilniaus Vasilijaus Kačialovo gimnazijos, Svetlanos Gorovajos ir Liudmilos Suchonickajos iš Kauno Aleksandro Puškino gimnazijos, Eglės Šarauskienės iš Panevėžio „Minties“ gimnazijos. Anglų kalbos mokytojos iš kitų mokyklų aktyviai bendradarbiavo, ruošė savo mokinius, skatino juos priimti iššūkį ir pasiryžti naujam patyrimui. Smagu, kai bendras tikslas jungia į vieną komandą skirtingus žmonės, suteikia motyvaciją mokytis kalbas. Kalbų mokėjimas praturtina žmogų, nes kuo daugiau žmogus žino kalbų, tuo platesnis ir atviresnis jam šiuolaikinis pasaulis.

Projektą finansuoja JAV ambasada

Nuotraukos gautos iš JAV ambasados Vilniuje

Irina Dementjeva

Panevėžio „Minties“ gimnazijos anglų kalbos mokytoja-metodininkė                                                               


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: