Panevėžio 3 – oji pradinė mokykla

Pradinis mokslas Lietuvoje ir Panevėžyje trečiame dešimtmetyje tapo vis labiau populiarus. 1928 metais Panevėžio mieste ir iki 1931 metų Panevėžio apskrityje tapo privalomas. Bet gerų mokyklų patalpų labai trūko. Kai kurios mokyklos iš viso neturėjo savo patalpų. Patalpas reikėjo nuomotis. Ypač prastose sąlygose dirbo pradžios mokykla Nr.3.

Jai buvo nuspręsta pastatyti tam tinkamas patalpas. Seniau mokykla neturėjo savo patalpų. Glaudėsi samdytų namų antrame aukšte. Klasės buvo dviejuose kambariuose ir virtuvėlėje. Suolai buvo sulūžę. Mokytojos vietoj kėdžių naudojo kalades. Mokykla laikinai buvo prisiglaudusi adresu Laisvės aikštė Nr. 24. Mokyklai vadovavo Palmira Bielinienė. Vėliau į tas pareigas paskirtas Petras Bliumas.

Mokyklos statybai žemė pirkta iš Ch. Chazanienės už 13.500 litų. Pagal kitus šaltinius žemė priklausė savivaldybei. 1935 metais gegužės mėnesį pradėta statyba. Tai buvo mūrinė mokykla, statoma pagal miesto inžinieriaus Antano Gargaso projektą. Statyba buvo patikėta rangovams. Statybos darbus prižiūrėjo technikas Percharavičius. Darbai vyko ūkiniu būdu ir kainavo pigiau. Vieno kubinio metro statyba kainavo tik 28 litus, kai seniau kainuodavo 50 litų.Dalis rangovų buvo rusų tautybės. ,,Lietuvos aidas“ 1935 metų gegužės 21 numeryje rašė,, Rangovai su darbininkais kalba tik rusiškai ir nežmoniškai rusiškai kolioja“. Iš tiesų gal buvo ir konkurentų tam tikras nepasitenkinimas. Ji baigta gruodžio 1 dieną. Atidarymas suorganizuotas gruodžio 7 dieną. Į atidarymo iškilmes atvyko vidaus reikalų ministras Julius Čaplikas, savivaldyvių departamento vadovas Barkauskas, vyriausias statybų inspektorius inžinierius Novickas ir pradžios mokyklų referentas Sluoksnaitis. Iškilmėse dalyvavo ir miesto burmistras Tadas Chodakauskas.

Atidarymo ceremonijos metu tautinį kaspiną perkirpo vidaus reikalų ministrasJ. Čaplikas. Šventinimo apeigas atliko kunigas P. Šidlauskas. 1935 metais Panevėžyje atidaryta moderniausia Panevėžio apskrityje pradžios mokykla Nr.3. Atidarymo metu buvo pažymėta, kad mokykla turėtų būti dvasinė ligoninė. Pradžios mokyklos moksleiviai atliko muzikinę programą. Moksleiviai suvaidino ir operetę ,, Lūšnelė“. Čia įrengta patalpos 10 klasių ,didžiulė salė su scena,valgykla ir dušas. Taip pat įrengtas ir mokyklos sargui butas. Erdvus buvo įrengtas ir mokytojų kambarys. Atskirai įrengta mokslo priemonių kambarys ir kambarys skirtas muziejui. Mokykla buvo pritaikyta mokytis 400 moksleivių. Mokykla statyta buvusios turgavietės vietoje. Buvusios turgaus būdelės perkeltos į Margių gatvę, kur buvo miesto savivaldybės žemė. Statyba kainavo apie 230 tūkst. litų. Pagal kitus duomenis šiek tiek daugiau.

Tą pačią dieną suorganizuotas ir kitos mokyklos, pastatytos 1933 metais, pašventinimas.

1936 metais Panevėžio apskrityje buvo 173 pradžios mokyklos. Cariniais laikais buvo tik 30 pradžios mokyklų. Nuo 1937 metų pradžios mokyklos daugiausiai statomos jau mūrinės.

1939 metais Lietuvai netekus Klaipėdos krašto į tas patalpas atkeltas Klaipėdos pedagoginis institutas. Balandžio 17 dieną institutas pradėjo savo darbą. 1939 metais institutą baigė 63 merginos ir 11 vaikinų. Pastatas išlikęs iki šių dienų. Šiuo metu šiame pastate taip pat veikia pradžios mokykla.
Donatas Pilkauskas

Fotonuotraukoje :

Pradžios mokyklos Nr.3 pastatas
Nuotrauka iš A. Gedeikio kolekcijos.


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: