Panevėžio apskrities savivaldybės pastatas

Panevėžio apskritis ilgai neturėjo savo veiklai pritaikyto pastato. Iš pradžių Panevėžio miesto ir apskrities viršininkas dirbo pastate Vasario 16 gatvėje. Viršininko butas buvo Marijos gatvėje.

1933 metais apskrities viršininkas ir administracija įsikėlė į naujas patalpas Respublikos gatvėje. Administracijos adresas buvo Respublikos gatvė Nr.34. Tuo metu tai buvo ,,Rambyno“ viešbučio patalpos. Patalpos buvo nuomojamos. Apskrities viršininko butas buvo Ramygalos gatvėje. Pastato apskrities viršininkui ir administracijai statyba buvo vis atidėliojama. Statyba buvo planuota pradėti 1937, vėliau 1938 metais, bet buvo pradėta tik 1939 metais. Pastatas buvo planuojama, kad užims 7000m². Čionai buvo suplanuota įkelti apskrities administracijos darbuotojus ir apskrities pavaldume esančias įstaigas. Statyba pagal pirminius planus turėjo kainuoti 350 tūkst. litų. Tuo metu kartu vyko ir pradžios mokyklos Nr. 2 statyba. Statyba pradėta gražioje Jakšto prospekto vietoje. Jakšto prospektas tuo metu pamažu tapo viena gražiausių Panevėžio vietų. Statyba vykdoma pagal statybos inžinieriaus Petro Lelio projektą.

Petras Lelis buvo garsus inžinierius ir architektas. Jis gimė 1904 metais Skaistgiriuose. Jo tėvai Anelė ir Ignas Leliai. Šeimoje augo 11 vaikų. Šeimoje 4 vaikai baigė aukštuosius mokslus. Petras iš pradžių mokėsi pas kaimo daraktorių, vėliau Spirakių ir Skaistgirių pradžios mokyklose. Baigęs pradžios įstojo į Panevėžio valstybinę gimnaziją. Jos nebaigęs išvyko į Dotnuvos technikumą. Jį baigęs igijo kultūrtechniko specialybę. Jau dirbdamas toliau studijavo Kauno universitete technikos fakultete. 1928 metais išvyko mokytis į Prancūziją. Čionai mokėsi statybos inžinieriaus ir architekto specialybės. Mokslus Prancūzijoje baigė 1930 metais.1937 metais pradėjo dirbti Panevėžio apskrities inžinieriumi. Juo išdirbo iki 1940 metų. 1944 metais pasitraukė į vakarus ir nuo 1948 metų gyveno Kanadoje. Panevėžio apskrities savivaldybės rūmų projektas vienas iš sėkmingiausių jo darbų,

Rūmų statyba vyko sudėtingomis sąlygomis. Statybos darbus vykdė Gurvičiaus ir Judelevičiaus firma laimėjusi statybos konkursą. Statybų vertė išaugo iki 400 tūkst. litų. Joje turėjo įsikurti be apskrities valdybos dar apskrities viršininko administracija, apskrities policijos vadas, apskrities agronomas, žemės tvarkytojas, mokesčių inspekcija, žemės ūkio rūmų technikas ir dar kai kurios įstaigos. Taip pat statomi ir ūkiniai pastatai, 2 garažai ir 2 butai vairuotojams. 1940 metų birželį dar buvo vykdomi vidaus apdailos darbai. Greitai čia įsikūrė sovietinės įstaigos. 1941 metų lapkričio mėnesį čia įsikūrė Panevėžio apygardos komisaras Valteris Noimas. Tai buvo aukščiausias nacistinės Vokietijos pareigūnas Panevėžio mieste. Sovietiniais metais čia maždaug nuo 1950 metų buvo Panevėžio rajono vykdomasis komitetas. 1974 metais Panevėžio rajono vykdomasis komitetas persikėlė į naujas patalpas dabartinėje Vasario 16 gatvėje. Vėlesniais metais, išsikėlus rajono vykdomajam komitetui, čia įsikūrė Panevėžio rajono poliklinika. Dabartiniu metu šiame pastate taip pat yra medicinos įstaiga.

1940 metais pastatyti Panevėžio apskrities rūmai tarnauja panevėžiečiams ir šiuo metu.
Fotonuotraukoje: Buvęs Panevėžio apskrities savivaldybės pastatas 2013 metais.
T. Stasevičiaus nuotrauka.
Donatas Pilkauskas


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: