Kino teatras ,, Garsas“ 20 a. 5 deš.

Panevėžio kino teatrai 20 a. 5 dešimtmetyje

Pirmaisiais pokario metais kino teatrai buvo vertinami kaip propagandos priemonė. 1944 metų liepos 22 dieną sovietinė armija užėmė Panevėžio miestą.

Labai greitai buvo nuspęsta atkurti kino teatrų tinklą. 1944 metais rugpjūčio 1 dieną organizuojamas Panevėžio apskrities kinofikacijos skyrius. Viršininku paskiriamas Chmelevskis Ipolitas Ipolitovičius. Jis paskiriamas respublikinės Kinofikacijos valdybos prie Lietuvos TSR sprendimu. Buhalteriu paskiriamas Norbertas Liudkevičius. Direktoriui paskiriama 900 rublių, o buhalteriui 600 rublių alga. 1945 metais Panevėžio mieste buvo 2 kino teatrai: ,,Garsas“ ir ,,Menas“. Kiekvienam kino teatrui priskiriama po 17, 5 etato. Direktoriui nustatoma 400 rublių alga , didžiausia buhalteriui 500 rublių alga. Pagal etatus kino teatre dar dirbo : administratorius, mechanikas, kasininkas, kontrolieriai, dailininkas, valytoja, kiemsargis ir sargas. Mažiausia buvo nustatyta valytojos alga 130 rublių. Dailininkas gaudavo tokį pat atlyginimą kaip direktorius 400 rublių.

1946 metais Panevėžio apskrities kinofikacijos viršininku paskirtas Stepanovas. Panevėžio apskrityje dar buvo kino teatras ,,Odeonas“ Šeduvoje ir ,,Aušra“ Kupiškio mieste. Praėjus neilgam laikui kinofikacijos viršininku paskirtas O.Kalašnikovas. Abu vėliau buvo apkaltinti , kad dingo neatsiskaitę už bilietus. Stepanovas pradangino bilietų už 7450 rublių, o O. Kalašnikovas už 300 rublių. 1947 metais išeikvojimai siekė apie 55 tūkstančius rublių.

Kai kuriems piliečiams buvo suteikta teisė kino teatrus lankyti nemokamai. Jie turėdavo specialius talonus. 1947 metais rugsėjo 23 dieną Panevėžio apskrities kinofikacijos viršininku paskiriamas Balys Jančiauskas – buvęs ,, Garso“ kino teatro direktorius. Jo alga 1948 metais siekė 980 rublių. ,,Garso „ kino teatrui vadovauti paskiriamas Antanas Markevičius. Nuo to laiko abiems kino teatrams vadovavo vienas žmogus. Kino teatrų reklama buvo vertinama kaip prasta, jie patys buvo šiukšlini. Mieste buvo ir kilnojamas kino teatras ,,Svajonė“. Jame mechaniku dirbo Vladas Nakrošis, motoristu Petras Reingardas ir vairuotoju Antanas Barvičas. Panevėžio apskrities kino teatras ,,Odeonas“ buvo perduotas 1948 metų sausio 15 dieną Radviliškio apskrities kino tinklui.

1948 metais kino teatrų ,,Garsas „ ir ,,Menas „ vadovai buvo kritikuojami, nes juose įsigalėjo sisteminis darbo drausmės pažeidimas darbo metu. 1949 metais Panevėžio apskrities kinofikacijos viršininku paskirtas Antanas Markevičius. Kino teatrams ,,Garsas“ ir ,,Menas” vadovavo vienas direktorius Jonas Petrauskas. 1950 metais kino teatrams nurodyta ypač reklamuoti filmą ,,Berlyno žlugimas“. Kino teatrai dirbo nuostolingai.

Prastokai buvo vertinamas darbininkų darbas. Dalis darbuotojų iš tiesų dirbo neblogai. 1951 metais sausio 3 dieną Jonas Petrauskas atleistas iš kino teatrų direktoriaus pareigų. Kino teatro ,,Menas“ direktoriumi paskirtas Mišovas Genadijus, o kino teatro ,,Garsas“ direktoriumi paskirtas Antanaitis Kazys. Bet nepaisant įvairių nesklandumų kino teatrai buvo pakankamai gausiai lankomi. Mieste dar buvo labai mažų pramogų. Tokie buvo pagrindiniai įvykiai Panevėžio apskrities kino teatrų veikloje 5 dešimtmetyje.


Fotonuotraukoje:

Kino teatras ,, Garsas“ 20 a. 5 deš.

Nuotrauka iš Panevėžio kraštotyros muziejaus kolekcijos.

 

Donatas Pilkauskas

 


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: