Panevėžio TLK nuotr.

Panevėžio kolegijos studentams rūpi sveikatos temos

III kurso bendrosios praktikos slaugytojai, besimokantys  Panevėžio kolegijos Biomedicinos mokslų fakultete, pakvietė ligonių kasos atstovus pasidalinti informacija apie privalomąjį sveikatos draudimą (PSD) ir su juo susijusius dalykus. Tarp šių studentų yra jau dirbančių gydymo įstaigose, tad Panevėžio teritorinės ligonių kasos Gyventojų aptarnavimo skyriaus patarėja Laura Nakrošienė vos spėjo atsakinėti į smalsios ir aktyvios auditorijos klausimus.

Ar yra ribos, kiek kartų galima naudotis Europos sveikatos draudimo kortele (ESDK)?

Ar vaikui reikalinga atskira ESDK, jei jis į kitą Europos šalį vyksta su tėvais?

Ar PSD skolos yra paveldimos?

Kam atitenka už prirašytus gyventojus gydymo įstaigoms skiriamos nepanaudotos lėšos, jei ne visi gyventojai lankosi poliklinikose?

Jei gyvenant užsienyje, bet norint gydytis Lietuvoje naudinga turėti dokumentą S1, kaip gauti šį dokumentą iš kitos šalies?

Klausimai – aktualūs ne vienam, tad pateikiame atsakymus į juos.

Naudojimasis ESDK nėra vienkartinis. PSD apdraustam žmogui, turinčiam galiojančią ESDK, kitoje Europos Sąjungos (ES) šalyje, taip pat Lichtenšteine, Islandijoje, Norvegijoje, Šveicarijoje ir Jungtinėje Karalystėje būtinoji medicinos pagalba dėl ūmaus susirgimo teikiama tiek kartų, kiek to prireikia. Suteiktų paslaugų išlaidas apmoka tos šalies ligonių kasa (arba panašias funkcijas atliekanti institucija), kurioje buvo išduota ESDK.

Kiekvienam Lietuvoje PSD apdraustam vaikui, net ir kūdikiui, išduodama atskira ESDK. Šios kortelės išdavimas yra nemokamas.

PSD skolos, kaip ir kitos gyventojų skolos, yra paveldimos. Dėl tokių skolų paveldėjimo detalių išaiškinimo reikia kreiptis į notarą. Gyventojams primename, kad PSD įmokas mokėti būtina visiems, kurie yra deklaravę gyvenamąją vietą Lietuvoje. Kitaip skolos gali tapti našta ne tik pačiam, bet ir turtą paveldintiems artimiesiems.

Už prirašytus gyventojus skiriamos lėšos lieka gydymo įstaigoje, net jei dalis gyventojų ir nesilanko pas šeimos gydytojus. Iš tų lėšų gydomi sunkiau sergantys ir dažniau pas gydytojus besilankantys pacientai, mokami atlyginimai medikams, perkama įranga ir priemonės, atsiskaitoma už komunalines paslaugas ir kt.

Nemažai gyventojų pas šeimos gydytoją lankosi kelis kartus per metus, jiems atliekami tyrimai, procedūros. Kadangi sveikatos sistema grįsta solidarumo principu, labiau sergantiems pacientams gydyti gali būti sunaudojama daugiau kaip už vieną prirašytą gyventoją skiriamų pinigų.

Gydymo įstaigų iš ligonių kasų gaunamas skirtingas pagal amžiaus grupes bazinis metinis mokėjimas už prirašytą gyventoją nėra didelis. Jis be priedų svyruoja apytiksliai nuo 40 iki 130 eurų už 1 gyventoją per metus.

Kurios nors ES šalies, Norvegijos, Islandijos, Lichtenšteino, Šveicarijos ar Jungtinės Karalystės apdraustieji, persikėlę gyventi į kitą ES šalį, turi teisę į nemokamą sveikatos priežiūrą gyvenamojoje šalyje. Taigi tokią teisę turi ir Lietuvoje gyvenantys, tačiau kitose ES šalyse dirbantys bei socialinio draudimo įmokas mokantys mūsų piliečiai. Kaip viskas vyksta?

Privaloma deklaruoti gyvenamąją vietą Lietuvoje ir teritorinėje ligonių kasoje registruoti šalies, kurioje esate apdrausti socialiniu draudimu, atsakingos įstaigos išduotą dokumentą S1.

Jei kitoje šalyje kreiptis į įstaigas dėl tam tikrų dokumentų, pažymų gavimo Jums sudėtinga – trūksta informacijos, yra kalbos barjeras ar kt. priežastys – teritorinės ligonių kasos specialistai gali tarpininkauti ir padėti kitoje šalyje užsisakyti dokumentą S1.

Norint pasinaudoti šia galimybe, ligonių kasai reikia pateikti prašymą, kurio formą galite rasti čia.

Užregistravus dokumentą S1 ligonių kasoje, gyventojas įtraukiamas į draudžiamųjų PSD registrą ir gydymo įstaigose gali gauti sveikatos priežiūros paslaugas tokiomis pat sąlygomis, kaip visi Lietuvos apdraustieji. PSD įmokų Lietuvoje jam mokėti nereikia.

Dėkojame Panevėžio kolegijos Slaugos ir akušerijos studijų krypties slaugos studijų programos komiteto pirmininkei Vidai Elijošaitienei už organizuotą susitikimą, o studentams – už žinias ir aktyvumą!

Panevėžio teritorinė ligonių kasa


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojame parsisiųsti:

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: