
Pixabay nuotr.
Panevėžio ligoninė pirmena apie akių ligas ir profilaktiką
Akys – svarbiausias žmogaus jutimo organas. Net 80 proc. visos informacijos gauname per akis. Akimis matome, jaučiame, mylime, kalbame…Regėjimas leidžia pažinti mus supantį pasaulį, bendrauti, grožėtis, saugotis nuo aplinkos pavojų. Menkiausias regėjimo sutrikimas sukelia žmogui daug problemų. Dažnai net nesusimąstome, kaip turime tausoti, saugoti akis ir joms padėti.
Kasmet vis daugėja vaikų, turinčių regos sutrikimų. Didžiausią vaidmenį vaidina visuomenės evoliucija, į kasdienį gyvenimą atnešusi didžiausius regėjimo priešus – televizorių, kompiuterį, išmaniuosius telefonus. Vaikams augant, ypač pradėjus lankyti mokyklą, padidėja jų akims tenkantis krūvis, jos greičiau pavargsta.Tėveliai ir pedagogai turėtų nuolat stebėti vaikus, atkreipti dėmesį į tai, ar nėra kokių nors požymių, galinčių rodyti silpną ar silpstantį vaiko regėjimą. Laiku pradėję gydyti regėjimo sutrikimą, galima ne tik sustabdyti silpnėjantį regėjimą, bet ir visiškai jį atkurti.
Kompiuteris – mūsų pagalbininkas darbe, tačiau akių įtampa ir jos sukelti negalavimai – dažni dirbančiųjų su videoterminalais nusiskundimai. Vienas iš daugelio negalavimų – sausų akių sindromas. Sausų akių sindromas (SAS) (naujai vadinama sausų akių liga – SAL) yra daugelio veiksnių sukeliama ašarų ir akių paviršių liga, pasireiškianti nemaloniais pojūčiais (simptomais), regėjimo sutrikimais bei ašarų plėvelės nestabilumu, kuris gali sukelti akies paviršiaus pažeidimus. Mūsų akys yra nuolat drėkinamos tam tikro drėkinamojo sluoksnio – ašarų plėvelės, kuri saugo akis nuo įvairių infekcijų. Ragenoje atsiradus sausai vietelei, akys iš karto į reaguoja lyg į svetimkūnį – parausta, bijo šviesos, dega. Tai reiškia, kad žmogaus akys yra nepakankamai drėkinamos, būtent dėl ašarų plėvelės sutrikimo – nepakankamo drėgmės kiekio. Tiems, kurie dirba su kompiuteriais, dažnai žiūri televizorių, dievina kompiuterinius žaidimus, akys sausėja nuo nepakankamo mirksėjimo. Normaliai žmogus mirksi apie 12-15 kartų per minutę, o įsistebeilijus į ekraną mirksime daug rečiau, tad ašarų plėvelė mažiau drėkina mūsų akis. Dirbantiems prie kompiuterio Vilniaus visuomenės sveikatos biuro specialistai rekomenduoja pasinaudoti reglamentuojamomis papildomomis ir specialiomis pertraukomis. Jų tikslas – išsaugoti darbuotojų darbingumą, gerinti darbo našumą ir kokybę, apsaugoti darbuotojus nuo nuovargio ar pervargimo, kad būtų išvengta profesinių ligų ir nelaimingų atsitikimų darbe, mažėtų galimas nepalankių sveikatai veiksnių poveikis.
„Dėl daugelio akių ligų pacientai oftalmologo konsultacijai atvyksta patys, pajutę regėjimo pokyčius, todėl tokias ligas pavyksta diagnozuoti gana anksti ir, jeigu reikia, skirti gydymą. Deja, bet tokių ligų, kaip glaukoma, debetinė retinopatija, vaikams greitai progresuojanti trumparegystė, pradinėse stadijose sukeliamų simptomų pacientai nejaučia, todėl diagnostikos ir gydymo sėkmė priklauso nuo profilaktinių tyrimų. Labai džiaugiuosi stiprėjančiu mūsų regiono optikų optometristų ir Respublikinės Panevėžio ligoninės gydytojų oftalmologų bendradarbiavimu – vis dažniau sulaukiame pacientų atvykstančių konsultacijai, kuriems optikose buvo nustatytas padidintas akispūdis ar įtarti patologiniai pakitimai parenkant akinius. O laiku atvykusio paciento visapusiškam ištyrimui ligoninėje turime visas šiuolaikiškas priemones. Visi mūsų gydytojai kasdienėje praktikoje naudojasi moderniu koherentiniu tomografu, lazeriniu diagnostiniu prietaisu, kuriuo galime diagnozuoti ankstyviausius glaukomai būdingus pakitimus ir pastebėti net kelių mikronų pokyčius tinklainėje. Tokie vaizdiniai tyrimai taip pat labai padeda vizualiai pacientams paaiškinti, kokią patologiją jiems diagnozuojame, kodėl būtinas sekimas ir kodėl kartais būtini vaistai, kurių efekto pacientas gali ir nejausti. Jei turite įtarimų, kad Jus kamuoja akių liga, norite profilaktinio ar išsamaus ir visapusiško akių tyrimo, neatidėliokite akių sveikatos patikrinimo – kreipkitės į mūsų ligoninėje dirbančius gydytojus specialistus“, – apie akių ligas, jų profilaktiką bei gydymą mintimis dalinasi Respublikinės Panevėžio ligoninės Akių ligų skyriaus vedėjas, gydytojas oftalmologas Eugenijus Žvykas.
„Respublikinė Panevėžio ligoninė daug ir nuolat investuoja į naujos, šiuolaikiškos akių ligų diagnostikos ir gydymo įrangos įsigijimą ir, tuo būdu, ne tik gerina, bet ir plečia teikiamų diagnostikos ir gydymo paslaugų spektrą, į kurį šiuo metu patenka ir iki šiol mūsų gydymo įstaigoje nenaudotas glaukomos gydymo metodas – selektyvinė lazerinė trabekuloplastika , kuris papildo senuosius – operacinį ir medikamentinį gydymą. Stengiamės neatsilikti, sekame naujoves ir, esant galimybei, pritaikome jas savo darbe, taip tobulindami save, profesionaliai padėdami pacientams bei nuolat papildydami priemonių akių ligoms gydyti arsenalą“, – pasakoja Respublikinės Panevėžio ligoninės direktorius Arvydas Skorupskas.
Kad akys būtų sveikos – sveikai maitinkitės, reguliariai atlikinėkite akių mankštas bei pasirūpinkite akių drėkinimu. Linkime Jums saugoti savo sveikatą ir sielos veidrodį – akis!
VšĮ Respublikinės Panevėžio ligoninės informacija

Pamatykite naujienas pirmi!
Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!