Panevėžio ligoninėje atlikta unikali operacija padėjo išgelbėti paciento inkstą

Inkstai – tai nedidelis porinis pupelės formos organas, esantis nugaros dalyje šalia stuburo, žemiau diafragmos. Žmogaus organizme inkstai atlieka išskiriamąją, reguliacinę ir endokrininę funkcijas. Inkstų ligomis serga įvairaus amžiaus moterys ir vyrai. Didžiausią riziką susirgti turi tie, kurių giminėje buvo sirgusiųjų šiomis ligomis. Inkstų ligos dažniausiai yra „tylios“ – jos vystosi lėtai, be skausmo, pirmieji simptomai dažnai pastebimi tik ligoms pasiekus vėlyvą stadiją.

Respublikinėje Panevėžio ligoninėje pacientai, segantys inkstų ligomis, yra gydomi Nefrologijos skyriuje, o dializuojami Hemodializės skyriuje. Kovo mėnesį į ligoninės specialistus kreipėsi vyresnio amžiaus pacientas, kuris savaitę laiko buvo be šlapimo, turėjo nemažai gretutinių ligų. Situacija buvo rimta, tad, šiuo atveju, buvo aišku, kad, norint padėti šiam pacientui, neužteks vien tik nefrologų gydymo – teks kreiptis pagalbos ir į kitus gydytojus specialistus.

Apie šį išskirtinį atvejį ir jo sėkmės istoriją pasakoja gydytoja nefrologė Rasa Šriupšienė ir Intervencinės radiologijos skyriaus vedėjas, dr. Andrius Pranculis.

Rasa Šriupšienė, gydytoja nefrologė: „Į ligoninę pacientas pateko būdamas sunkios būklės, buvo pakilęs kraujospūdis, visiškai neturėjo šlapimo ir šlakai kaupėsi organizme nuodydami jį, turėjo nemažai gretutinių ligų. Gydymas buvo pradėtas taikant pakaitinę inkstų terapiją ir hemodializę, buvo pagalvota apie inkstų kraujagyslių užsikimšimą. Tyrimų metu nustatyta, kad yra užsikimšusios abi inkstų kraujagyslės ir inkstai  negauna kraujotakos, yra visiškas inkstų nepakankamumas. Dr. A. Pranculis ryžosi atlikti operaciją, kurios dėka pavyko atstatyti dešiniojo inksto kraujotaką ir inkstas po truputį, tačiau pradėjo funkcionuoti. Tad džiugu, kad bendrų pastangų dėka pavyko pasiekti tokių puikių rezultatų – pacientui nebereikėjo tęsti hemodializės ir šiuo metu jis yra gydomas namuose. Priešingu atveju šis pacientas visą likusį gyvenimą būtų privalėjęs 3 kartus per savaitę po 4 valandas atlikti hemodializės procedūras. Džiaugiamės, kad viskas pavyko, rezultatas – puikus“.

Andrius Pranculis, dr., Intervencinės radiologijos skyriaus vedėjas: „Džiaugiamės visi, nes tai – sėkmės istorija. Šiuo atveju liga jau buvo pažengusi, virtusi lėtine, jo vienintelis inkstas jau buvo dializuojamas, kraujotakos nebebuvo, tad apie tokius pacientus yra sakoma, kad jie visą likusį  gyvenimą  bus dializuojami. Tačiau niekada nereikia prarasti vilties, jaučiau, kad, gal būt, dar pavyks tą inkstą išgelbėti. Operavau –  reikėjo išvalyti visas kraujagyslės šakas ir šakutes, kurios buvo stipriai užkalkėjusios ir inkstas pradėjo veikti. Taigi, dabar yra didelė tikimybė, kad ateityje šiam pacientui nebebus panašių problemų, žinoma, jei jis tinkamai prižiūrės save ir nuolat tikrinsis pas gydytojus specialistus. Tad noriu informuoti ir pakviesti visus – jei pacientas serga ateroskleroze, jam mažėja šlapimo išsiskyrimas, tokiam pacientui būtina skubiai išsitirti arterijas ir kraujagysles, nes, gali būti, kad dar yra galimas jų inkstų veiklos atstatymas“.

Mes galime padėti savo inkstams laikydamiesi sveikos gyvensenos, sportuodami, valgydami sveiką maistą, atsisakydami žalingų įpročių, sekdami savo kraujospūdį ir cukraus kiekį kraujyje, be reikalo nevartodami vaistų, ypač tų, kurių nepaskyrė gydytojas. Rizikos grupei priklausantiems asmenims bent kartą per metus būtina išsitirti kreatinino kiekį kraujyje ir pasidaryti šlapimo tyrimą.

Respublikinės Panevėžio ligoninės informacija


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: