Panevėžio miesto bei rajono gyventojai sprendžia dėl dalies savivaldybės biudžeto

Kas ketvirta savivaldybė (15 iš 60) įgyvendina dalyvaujamąjį biudžetą: kas aštunta (8 iš 60) savivaldybė kviečia gyventojus spręsti dėl dalies biudžeto, tiek pat savivaldybių (7 iš 60) ruošiasi tai daryti jau artimiausiu metu, rodo „Transparency International“ Lietuvos skyriaus atlikta apžvalga.  

Nuo 2018 m. Lietuvos savivaldybių gyventojai (Alytaus m., Kretingos raj., Lazdijų raj., Panevėžio m., Panevėžio raj., Šiaulių m., Vilkaviškio raj.) bendrai nusprendė dėl 1 mln. 40 tūkst. eurų, pateikę 156 projektus ir išsirinkę 23 geriausias iniciatyvas. 4 laimėję projektai yra pilnai įgyvendinti (Alytaus m. savivaldybė). Savivaldybės kviečia gyventojus siūlyti ir balsuoti dėl 7-150 tūkst. eurų vertės iniciatyvų. Kai kurios savivaldybės dalyvaujamajam biudžetui skiria iki 300 tūkst. eurų kasmet.

Savivaldybės teigia, jog dalyvaujamojo biudžeto pagalba sieks didinti piliečių įtraukimo į biudžeto formavimą galimybes, skatinti diskusijas miesto plėtros tema, burti bendruomenes, gerinti socialinę ir gyvenamąją aplinką bei skatinti verslo kūrimą ir dalyvavimą savivaldos veiklose. 

Dvi savivaldybės (Klaipėdos m. ir Klaipėdos raj.) rengia dalyvaujamuosius biudžetus ir mokyklose.

9 iš 10 savivaldybių teigia, jog nuo 2019 m. pradžios bent sykį siekė įtraukti gyventojus į savivaldos gyvenimą. Savivaldybių atstovai dažniausiai konsultuojasi su gyventojais (bent 213 iš 316 paminėtų veiklų) dėl bendrojo savivaldybės biudžeto, infrastruktūros, pramogų, aplinkosaugos, kultūros, aptarnavimo kokybės savivaldybės įstaigose ir kitų klausimų. 

Kas devinta savivaldybė (7 iš 60) (Birštono, Biržų raj., Kaišiadorių raj., Plungės raj., Radviliškio raj., Švenčionių raj. ir Vilniaus raj.) nenurodė nė vienos gyventojų įtraukimo veiklos. 

„Dalyvaujamieji biudžetai yra piliečių biudžetai. Tai yra puikus būdas visų mūsų sąmoningumui didinti. Džiaugiuosi, jog vis daugiau vietos lyderių tampa jų fanais. Labai norėčiau, kad kiekviena savivaldybė ir mokykla Lietuvoje netrukus turėtų po savo dalyvaujamąjį biudžetą,“ – sakė TILS vadovas Sergejus Muravjovas. 

Ši apžvalga buvo parengta analizuojant savivaldybių pateiktą informaciją pagal 2020 m. rugpjūčio mėn. TILS užklausą apie gyventojų galimybes įsitraukti į sprendimų priėmimo procesą savivaldybėse bei vietos savivaldos naudojamas priemones didesniam gyventojų aktyvumui ir susidomėjimui skatinti. Savivaldybėms siųstą klausimyną galite rasti čia.  

Dalyvaujamasis biudžetas – tai būdas kartu su gyventojais priimti sprendimus, kuomet jie siūlydami idėjas ir už jas balsuodami nusprendžia, kaip turėtų būti išleistos viešos lėšos. Daugiau informacijos apie dalyvaujamojo biudžeto iniciatyvas: www.dalyvaujamasisbiudzetas.lt.

Trumpą TILS atliktos apžvalgos pristatymą rasite čia. Detalų savivaldybių pateiktų duomenų „žemėlapį“ rasite čia (kalba netaisyta).  

Iniciatyva finansuojama iš Vokietijos ambasados Lietuvoje lėšų. 


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: