AtodangosIstorijos puslapiaiNAUJAUSIOS ŽINIOS

Panevėžio miesto sodas

Respublikos gatvė buvo pagrindinė miesto gatvė Respublikos laikais. Joje labiausiai mėgdavo lankytis ir poilsiauti miestiečiai.

Panevėžio miesto sodas buvo mėgstama panevėžiečių poilsio vieta. 1923 metais miesto sodas prižiūrėti buvo atiduotas ugniagesiams, o 1924 metais ,,Darbo federacijai” ir miestas neimdavo nuomos mokesčio. 1925 metais kovo 10 dieną buvo paskelbtos varžytinės miesto sodo nuomai. Nuomoninkui buvo nustatyta nemažai reikalavimų. Jis turėjo suteikti teisę savivaldybei vasaros laikotarpyje leisti surengti 5 nemokamus renginius, sode kasmet pasodinti 40 medelių ir pavasarį pasodinti gėlynus. Nuomininkas turėjo palaikyti švarą sode ir saugoti medžius ir krūmus. Vietoje nulaužtų buvo privaloma atsodinti naujus. Visi pastatai sodo teritorijoje privalėjo būti suremontuoti ir atiduoti po trijų metų savivaldybei. Taip pat atitenka savivaldybei ir visi naujai pastatyti pastatai. Nuomininkui buvo privaloma prižiūrėti Respublikos ir Puzino gatves.

Nuoma numatyta 3 metams. 1925 metų varžytinėse dalyvavo tik 2 kandidatai. Tai akcinė bendrovė ,,Spindulys” ir savanorių ugniagesių kuopa. Varžytines laimėjo ,,Spindulys”. Jų atstovas P. Chmieliauskas . Jis pasiūlė didesnę kainą už nuomą. Ji siekė 605 litai metams. Nuomos sutartis sudaryta 3 metams 1925 metų kovo 11 dieną. 1926 metais kovo mėnesį nuoma perleista P. Chmieliauskui. Vėliau dar pratęsta. 1929 metais Povilas Chmieliauskas nuomos atsisakė. 1929 metais sutartis perleidžiama Juzei Juzulėnienei ir Aleksandrui Mečinskui. 1930 metais gegužės 17 dieną nuoma patikėta Kaziui Varneckui, gyvenančiam Pušaloto gatvėje. Jis ne visada norėjo mokėti nuomą. Kartais net tekdavo įsikišti policijai. Miesto sode buvo rodomi kino filmai ir vyko kiti renginiai. Respublikos laikais Respublikos gatvė buvo pagrindinė miesto gatvė. Aišku kaip ir dabar ir tuo metu buvo pakankamai kritikų. Pagal jų atsiliepimus spaudoje matome, kad jie rašė, kad tai katinų ir šunų susirinkimų vieta.

1934 metais balandžio 22 dieną ,,Panevėžio balsas“ rašė, kad pati savivaldybė tvarko miesto sodą. Savivaldybė nutarė kapitaliai sutvarkyti miesto sodą. Buvo iškasami medžiai, sodinami dekoratyviniai krūmai, įrengiamos lysvės ir jose bus sodinamos gėlės. Panevėžiečių džiaugsmui 1934 metais miesto sode buvo įrengtas fontanas. Apie fontano įrengimą ,,Panevėžio balsas“ rašė gegužės 25 dienos numeryje. Darbams buvo samdoma ,,Antakalnio“ daržinininkystės įmonė. Jai vadovavo J. Stauskas. Ji buvo registruota adresu Stoties gatvė Nr.2. Juozo Stausko įmonė buvo viena iš tų, kurie labai daug prisidėjo prie miesto sodo tvarkymo Buvo įrengta pakankamas kiekis suoliukų. Vasarą žydėdavo gražus gėlynas. Miesto sodas radosi dviejų judėjimo gatvių kampe: iš gatvių plaukė dulkės ir didelis dundėjimas. Tai kažkiek trukdė poilsiautojų ramybę. Bet nepaisant kai kurių nesklandumų tai buvo mėgiama panevėžiečių poilsio vieta.

Fotonuotraukose:
Nr.1 J. Stausko bendrovės ,,Antakalnis“ darbuotojai daug prisidėję prie miesto sodo įrengimo. 20 a. 4 deš.

Nr.2 Miesto sodas sovietiniais metais.

Nuotraukos iš A. Gedeikio kolekcijos.

 

Donatas Pilkauskas


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!

Tags

Siūlome perskaityti

Panevėžio naujienos

Aukštaitijos naujienos

Komentarai

Lietuvos naujienos

Kultūros naujienos

Laisvalaikis

AINA TV

Istorijos puslapiai

Bendruomenės naujienos

2 Comments

  1. Netoli B.V. ir I.K. nekilnojamojo turto, kurio vertės kilimu tuojau bus pradėta rūpintis.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Back to top button