Panevėžio miškų technikos mokyklos dėstytojai ir moksleiviai. 20a. 3 dešimtmetis.

Panevėžio miškų technikos mokykla ( 20 a. 3 dešimt.) Fotografija

1921 metais M. Konkulevičius ėmėsi Panevėžyje organizuotis miškų technikos kursus, kurie vėliau išaugo į Panevėžio miškų technikos mokyklą. Jis ir tapo šios mokyklos direktoriumi.

Mykolas Konkulevičius gimė 1878 metais rugpjūčio 25 dieną. Savo jaunystę praleido Pranioniųdvare. Čia jo tėvas Povilas dirbo Kerbedžio dvarų prižiūrėtoju. Motina Petronėlė Kliučinskaitė buvo iš valstiečių. Mokslus ėjo Panevėžio realinėje mokykloje, Mintaujos ir Vyborgo gimnazijose.1904 metais baigė Petrapilio miškų institutą. Iki 1921 metų darbavosi carinės Rusijos valdiškose įstaigose. Grižęs į Lietuvą buvo labai vertinamas, nes miškų ūkio specialistų labai reikėjo besikuriančiai Lietuvos valstybei. Savo darbą 1921 metais Lietuvoje pradėjo Miškų Departamente. Kartu jam buvo pavestos ir Rytų Lietuvos ( Panevėžio rajono ) miškų inspektoriaus pareigos.

Didelis jo darbas miškų technikos mokyklos įkūrimas Panevėžyje. Ši mokykla įkurta 1921 metų gegužės 1 dieną. Ji ruošė miškų ūkiui reikalingus specialistus. Iš pradžių Kursuose mokslas tęsėsi 8 mėnesius. Jį sudarė 6 mėnesiai teorijos ir 2 mėnesiai praktikos. Priimama baigę ne mažiau kaip 6 gimnazijos klases. Baigusiems 4 ar 5 gimnazijos klases buvo rengiami papildomi egzaminai. Vasaros atostogų metu būdavo būsimųjų miškininkų praktika. Pirmąją laidą baigė 27 mokiniai. Baigę labai gerais pažymiais įgydavo I laipsnio miškų techniko teises. Keturiolika iš baigusiųjų dirbo miškų technikais ir taksatoriais. 1923 metais Kursai tapo pilnateise Panevėžio miškų technikos mokykla. Dabar mokslas trukdavo jau pilnus metus. Nuo 1924 metų mokslas truko 2 metus. Pirmieji Lietuvos miškotvarkininkai ir buvo Panevėžio mokyklos moksleiviai. Atsirado ir papildomos disciplinos. Atsirado bendrieji dalykai : žmogaus anatomija ir fiziologija, lietuvių kalba, tikyba. Aišku vyravo specialybės dalykai. Šios mokyklos direktoriumi M. Konkulevičius išbuvo iki 1926 metų kol ta mokykla veikė Panevėžyje. Jis ir dėstė pagindines disciplinas. Tai buvo miškotvarka ir taksacija. Per tą laiką mokykla paruošė 239 miškų specialistus. Mokykla iš viso išleido 5 laidas. Panevėžio miškų technikos mokyklos moksleiviai buvo didžiausi medelių sodinimo propaguotojai Panevėžio mieste. 1926 metais gegužės mėnesį jų pastangų dėka buvo apsodintos medeliais Panevėžio miesto kapinės Ramygalos gatvėje. Mokykla veikė panevėžyje iki 1926 metais liepos 1 dienos. Ji iškelta į Alytų. Paskutinės laidos moksleiviai praktikai skyrė jau 6 mėnesius. Mykolas Konkulevičius palaikė labai gerus santykius su Panevėžio vyskupu Kazimieru Paltaroku. Jo pastangomis buvo įveistas ir prižiūrimas didelis sodas prie vyskupo namo. Mykolas Konkulevičius buvo ir vienas iš Panevėžio Katedros statybos fundatorių. Jo pavardė yra įrašyta kaip vieno iš didžiausių Katedros fundatorių. Panevėžio miškų technikos mokykla paruošė pirmuosius kvalifikuotus specialistus labai reikalingus Lietuvos miškų ūkiui.
Fotonuotraukose:

Nr.1 Panevėžio miškų technikos mokyklos dėstytojai ir moksleiviai. 20a. 3 dešimtmetis.
Nr.2. Mykolas Konkulevičius – mokyklos įkūrėjas. 1926 m.
Nuotraukos iš M. Dirsės archyvo.

Donatas Pilkauskas


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: