Panevėžio muziejininkų kelionė į Tartu – Estijos muziejų miestą

2017 m. kovo 8–9 d. Panevėžio kraštotyros muziejaus darbuotojų grupė vyko su darbo stebėjimo vizitu į Tartu miesto muziejus. Kelionės tikslas – susipažinti su pažangia Estijos muziejų darbo patirtimi.

Per trumpą dviejų dienų laikotarpį aplankėme tris didžiausius Tartu muziejus, susipažinome su Estijos muziejų darbo sistema, bendravome su atskirų sričių specialistais, apžiūrėjome modernias ekspozicijas.

Estijos muziejų patrauklumas slypi jų modernume – tą pastebėjo visi vizito dalyviai. Pasak Raimondos Gvozdienės, „muziejų veiklos pagrindiniai organizatoriai yra lankytojai, jie sprendžia, kokių renginių, veiklų pageidauja, o Estijos nacionalinis muziejus šią galimybę ir suteikia. Vieni lankytojai siūlo idėjas, kiti balsuoja už jiems patikusias, ir taip atrankos būdu muziejuje kuriamos ekspozicijos ir parodos, aktualios visiems“. Didžiausią įspūdį paliko erdvės. Muziejų architektūriniai sprendimai tokie, kad juose vietos užtenka viskam: ekspozicijoms, eksponatų saugykloms, koncertų salėms ir restoranams. Koncertai, organizuojami kiekvieną savaitgalį, todėl muziejai gausiai lankomi, populiarūs. Estijos nacionalinis muziejus kasdien sulaukia arti tūkstančio lankytojų.

Kitas vizito dalyvius dominęs klausimas – vartotojų poreikius atitinkančios paslaugos. Prieš kiekvienos naujos paslaugos įdiegimą muziejuose estai pirmiausia išsiaiškina vartotojų poreikius. Pasak Estijos nacionalinio muziejaus mokslinių tyrimų skyriaus darbuotojos Agnes Aljas, atidarius muziejų po rekonstrukcijos, jame veikė tik kavinė. Pastebėjus, kad ji negali aptarnauti visų lankytojų, muziejuje papildomai įrengtas ir restoranas. Kitas pavyzdys – darbo laikas. Kartą per savaitę, trečiadienį, muziejus dirba iki devintos valandos vakaro – taip suteikiama galimybė visiems aplankyti muziejų. Yra pastebėta, kad žymiai populiaresnis yra penktadienis, todėl muziejininkai jau planuoja prailgintą darbo laiką perkelti į penktadienį.

Mus sužavėjo didžiausias Baltijos šalyse mokslo centras AHHAA. Čia mokslinius eksperimentus išbandė visi muziejininkai. Edukacijos ir informacijos skyriaus vedėja Vaida Goberienė atkreipė dėmesį į didžiausią Baltijos šalyse esantį uždarų patalpų skruzdėlyną. Pasak muziejininkės, Panevėžio kraštotyros muziejaus gamtos ekspozicijoje jau kuris laikas planuojama įrengti skruzdėlyną. Su AHHAA centro darbuotojais pasikonsultavus dėl techninių skruzdėlyno įrengimo sprendimų, ši idėja tapo labai reali.

Atviras, dinamiškas ir jaukus pasirodė trečiasis iš aplankytų muziejų, Tartu priemiestyje esantis Ledynmečio centras. Muziejus išsiskiria naujausių technologijų gausa: trys kino teatrai, didžiuliai išmanieji televizoriai, mokomosios programinės ekspozicijos.

Atkreipėme dėmesį, kad visi muziejai sukurti taip, kad juose lankytojai praleistų kiek įmanoma daugiau laiko, kartais net ir visą dieną.

Po intensyvaus profesinio darbo dar spėjome pasisemti ir atmintinų įspūdžių istoriniame Estijos mokslo ir kultūros mieste.

Vyresnioji muziejininkė – atstovė informacijai
Raimonda Gvozdienė


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: