Panevėžio pataisos namų moterys ugdys verslo ir socialines kompetencijas

Projektas COMPETENT TO DO – „Kompetencijų, kurios padėtų tobulinti įkalinimo įstaigose esančių arba išėjusių moterų verslo ir socialines kompetencijas, mokymų vadovams perkėlimas“ prasidėjo 2013 m. lapkritį. Vienas iš projekto tikslų yra padėti kalėjimuose dirbantiems specialistams įgyti kompetencijų, reikalingų sėkmingai dirbti su moterimis pataisos namuose. Projekto paraiškoje taip pat buvo numatyti mokymai moterims, esančioms pataisos namuose Lietuvoje ir Slovėnijoje. Pagr. uždavinys – padėti moterims įgyti verslumo ir socialinių kompetencijų sėkmingam mokymuisi išėjus į laisvę, lengvesnei integracijai į darbo rinką ir padidinti jų galimybes susikurti darbo vietą.

Projekto partneriai yra iš keturių Europos Sąjungos šalių – Slovėnijos, Lietuvos, Vokietijos ir Kroatijos. Projekto koordinatoriai yra organizacija CDI Univerzum iš Slovėnijos. Lietuvoje projektą įgyvendina VšĮ Žmogiškųjų išteklių stebėsenos ir plėtros biuras (Šiauliai) kartu su Panevėžio SMC skyriumi, esančiu Panevėžio pataisos namuose.

2013 m. gruodžio 5-6 d. įvyko pirmasis projekto partnerių susitikimas Liublianoje (Slovėnija).

2014 m. balandžio 9-11 d. projekto „Competent to Do“ (CTD) partneriai iš Slovėnijos, Kroatijos ir Lietuvos lankėsi pas partnerius iš Vokietijos. Gana didelė delegacija atvyko į FrauenComputerZentrumBerlin e.V. (FCZB) organizuojamus mokymus perimti gerąją vokiečių mokymų moterų kalėjime organizavimo patirtį. Projekto dalyviai buvo supažindinti su „LIOVA“ ir „Member“ programomis, sėkmingai įgyvendintomis moterų kalėjime. FCZB darbuotojai turi daugiau kaip 10 metų inovatyvių mokymų programų kalėjimuose kūrimo ir įgyvendinimo patirties.

Kitas projekto susitikimas vyko rugsėjo 4-5 d. Zagrebe (Kroatija). Buvo aptartas bandomųjų mokymų moterų pataisos namuose Lietuvoje ir Slovėnijoje turinys ir forma.

Mokymai, numatyti projekte, Lietuvoje prasidėjo 2015 m. sausio mėnesį ir tęsėsi iki balandžio 21 d. Slovėnijoje mokymai vyks iki gegužės pradžios.

Panevėžio pataisos namuose bausmę atliekančios moterys mokėsi įvairių dalykų. Pirmiausia, moterys mokėsi dirbi su kompiuteriu. Kai kurioms tai buvo pirmieji bandymai įvaldyti šį kitiems jau įprastą darbo, laisvalaikio praleidimo, mokymosi įrankį. Taip pat moteris konsultavo VšĮ Žmogiškųjų išteklių stebėsenos ir plėtros biuro savanorės psichologės. Kai kurios moterys minėjo, kad visiškai pakeitė savo neigiamą nuomonę apie psichologus. Moterys labai džiaugėsi, kad galėjo išsipasakoti apie savo poreikius, norus, svajones, o taip pat ir baimes, kurios užklumpa po 3,5 ar 7 metų išėjus į laisvę, kai viskas pasikeičia, kai neturi kur ir pas ką grįžti, kai darbdaviai į tave žiūri neigiamai. Kai kurios moterys minėjo, kad pataisos namuose „baigė viską, kas tik siūloma“. Iš pradžių jos džiaugiasi, kad užsiimant kokia nors veikla greičiau bėga laikas pataisos namuose, o vėliau sužino, kad yra gabios kirpėjos, ar puikiai moka dekoruoti nagus. Mokymų vadovės moterims vis primindavo, kad savo pomėgius, gebėjimus (tiek turimus iš anksčiau, tiek įgytus pataisos namuose) gali panaudoti susikurti darbo vietą sau.

Balandžio 28-29 d. Šiauliuose lankėsi projekto „COMPETENT TO DO“ partneriai iš Slovėnijos, Kroatijos ir Vokietijos. Tai buvo jau ketvirtasis  jų susitikimas. Per dvi susitikimo dienas reikėjo spėti daug nuveikti. Pirmąją dieną socialinių programų koordinatorė Gintarė Černikienė ir Ula Brank Pečko pristatė, kaip sekėsi vykdyti bandomuosius mokymus Panevėžio pataisos namuose (Lietuva) ir moterų kalėjime Ig (Slovėnija). Projekto vidiniai vertintojai ir išorinė ekspertė pristatė savo pastebėjimus apie socialinių ir verslumo kompetencijų mokymus, kurie vyko sausio-balandžio mėn. Lietuvoje. Slovėnijoje šie mokymai  užsitęs iki gegužės mėn. pabaigos. Po įtempto pirmojo pusdienio partneriai nuvyko susipažinti su Panevėžio moterų pataisos namais. Kadangi dauguma projekto partnerių dirba įkalinimo įstaigose, jiems buvo įdomu daugiau sužinoti apie vienintelius tokius pataisos namus Lietuvoje. Antrąją susitikimo dieną projekto partneriai daugiausia dėmesio skyrė aptarti pagrindinį projekto produktą – gidą / vadovą specialistams sėkmingai vesti verslumo ir socialinių kompetencijų mokymus įkalinimo įstaigose.

Paskutinis projekto susitikimas numatytas rugsėjo 3-4 d. Liublianoje (Slovėnija)

Projekto partneriai:

  • CDI UNIVERZUM – projekto pareiškėjas ir koordinatorius iš Slovėnijos
  • CENTER SPIRALA, Slovėnija (atsakingi už projekto vertinimą)
  • MiT – Institution for a wider social acceptability and acceptance, Slovėnija (vykdo mokymus Slovėnijos moterų kalėjime)
  • Female Prison Ig – tylusis partneris iš Slovėnijos (moterų kalėjimas, kuriame vykdomi mokymai)
  • The Employment Service of Slovenia – tylusis partneris iš Slovėnijos (įdarbinimo tarnyba)
  • FCZB – Frauen Computer Zentrum Berlin, Vokietija (organizacija, dirbanti moterų kalėjime Berlyne)
  • University College of Economics, Entrepreneurship and Management Nikola Šubić Zrinski in Zagreb, Kroatija (atsakingi už atviros mokymų programos kūrimą)
  • VšĮ „Žmogiškųjų išteklių stebėsenos ir plėtros biuras”, Lietuva (atsakingi už projekto ir mokymų vykdymą Lietuvoje)
  • Panevėžio SMC – tylusis partneris (atsakingi už mokymus pataisos namuose)

Gintarė Černikienė


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: