Panevėžio statybos sovietmetyje

Šiandieninis Panevėžys su jį supančiais pramonės įmonių rajonais ir stambiais gyvenamųjų namų kvartalais išaugo sovietmetyje. Buvo rekonstruota ir centrinė miesto dalis. Trumpai apžvelkime ano meto Panevėžio statybas.

Pagal 1947 metais sudarytą Panevėžio miesto generalinį planą (architektas Kazys Šešelgis) buvo atkuriama per karą sugriauta pramonė, remontuojami ir statomi gyvenamieji namai. Šį generalinį planą pakoregavus ir 1951 metais patvirtinus iš naujo, numatyta pramonės įmones statyti arčiau geležinkelio, o miesto centre atsiradusius tuščius plotus užstatyti daugiabučiais gyvenamaisiais namais. Vienas iš šių namų buvo pastatytas Kranto gatvėje vietoj karo metais sugriauto „Lietūkio“ malūno.

1961 metais buvo patvirtintas naujas Panevėžio miesto generalinis planas (architektė Irena Daujotaitė). Pagal šį planą pramonė pradėta plėtoti dviejuose rajonuose: šiaurės rytų ir šiaurės vakarų. Gyvenamuosius namus numatyta statyti: mažaaukščius individualius – šiaurinėje miesto dalyje, o daugiaaukščius plytinius – P. Rotomskio (dabar Marijonų), J. Basanavičiaus, Vilniaus gatvių rajonuose. 1965 metais Smėlynės gatvėje pastatytas pirmasis stambiaplokštis surenkamas namas.

Iš tokių daugiausia penkiaaukščių stambiaplokščių namų 1966 metais pradėtas statyti Tulpių gyvenamasis rajonas. Jo projekto autoriai – architektai Sigitas Katilius ir Nijolė Garbaliauskienė. Tuo metu Panevėžyje sparčiai besivystanti pramonė ir didėjantis gyventojų skaičius reikalavo dar labiau plėsti gyvenamųjų namų statybą. 1970 metais iš penkiaaukščių ir devynaukščių namų su mokyklomis, vaikų lopšeliais-darželiais, keliais prekybos centrais pradėtas statyti didelis Klaipėdos gyvenamasis rajonas, kurio projekto autoriai – architektės I. Mumšienė ir G. Bimbienė.

Vėliau šiame rajone buvo pastatyti pirmieji dvylikaaukščiai monolitiniai namai. 1978 metais tarp Velžio kelio, Beržų, Aukštaičių ir Staniūnų gatvių iškilo Žemaičių kvartalas su įvairaus dydžio plytiniais gyvenamaisiais namais. Projekto autoriai – architektai N. Eigminienė ir M. Steponavičius. Nutiesus apvažiavimo žiedą apie miesto centrą, į pietus nuo Nemuno gatvės 1981 metais pradėtas statyti Pilėnų kvartalas. Čia numatyta pastatyti ir individualius blokuotus namus su 4 arų sklypais. Šio kvartalo projekto autorė – architektė G. Bimbienė.

1984 metais pastatyti pirmieji Kniaudiškių gyvenamojo rajono namai. Buvo planuojama, kad visą šią miesto dalį sudarys 4 mikrorajonai ir juose gyvens daugiau, kaip 30 tūkstančių gyventojų. Dominuoti čia turėjo stambiaplokščiai penkių ir devynių aukštų namai. Kniaudiškių gatvės pradžioje buvo numatyta pastatyti naują autobusų stotį. Kad apsisaugoti nuo transporto triukšmo, kitoje gatvės pusėje pastatyti plytiniai ekraniniai namai. Deja, tiek autobusų stoties, tiek ir viso rajono nespėta iki sovietmečio pabaigos pastatyti. Rajoną projektavo architektai Mindaugas Steponavičius ir Vaclovas Andriuška.

Jau 1961 metais parengtame Panevėžio miesto generaliniame plane buvo numatyta centro rekonstrukcija. Vėliau ji buvo labiau detalizuota 1973 metais patvirtintame naujame miesto generaliniame plane (architektas Vytautas Bugailiškis). Pagal 1979 metais parengtą centro detalaus išplanavimo projektą čia numatyta dar gerų senų namų vietoje pastatyti naujus didelio tūrio pastatus. Vieni jų pirmieji politechnikumo (dabar kolegijos) pastatas, teatras ir viešbutis jau buvo iškilę Laisvės (sovietmetyje Lenino) aikštėje.

Anuomet Panevėžio centre pastatyti nauji visuomeninės ir kultūrinės paskirties pastatai daugelio yra vertinami prieštaringai. Straipsnyje „Sovietinis modernizmas Panevėžio centre“, atspausdintame 2017 metų „Senvagės“ žurnale Nr. 1, juos plačiau aptarė architektūrologas Evaldas Vilkončius. Čia dar reikia paminėti nenusisekusius planus šių pastatų pastatyti daugiau palei 1988 metais pradėtą tiesti naują Respublikos gatvės trasą. Šiuos ketinimus šiandien mena kvartale tarp Respublikos ir A. Smetonos gatvių iki šiol likusios nugriautų namų laukymės.

Svarbiausius miesto civilinių statybų projektus rengė Panevėžyje veikę Miesto statybos ir Komunalinio ūkio projektavimo institutų skyriai. Daugumos šių statybų užsakovu buvo Panevėžio miesto vykdomojo komiteto Kapitalinės statybos skyrius. Statybos darbus vykdė Panevėžio statybos trestas bei Statybos ir remonto valdyba. Stambiaplokščius gyvenamuosius namus statė Šiaulių namų statybos kombinato Panevėžio aikštelė (valdyba).

Nuotraukose:

  1. Naujieji Panevėžio statiniai. 1978 m.
  2. Panevėžio pramoninis šiaurės vakarų rajonas. 1985 m.
  3. Gyvenamųjų namų statybos vakarinėje miesto dalyje. 1985 m.

Nuotraukos iš interneto portalo miestai.net

Leonas Kaziukonis


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: