Panevėžio „Šviesos“ specialiojo ugdymo centro mokinių įspūdžiai, iššūkiai ir patirtys „Žaliosios žinutės“ kelyje

Aplinka veikia žmogų, o žmogus savo veikla keičia aplinką, tirdamas ją ir pritaikydamas ją savo reikmėms. Tačiau dažnai pamirštama, kad gamta – visų mūsų  namai, kuriuos turime ne tik saugoti, bet  jais rūpintis ir puoselėti. Panevėžio „Šviesos“ specialiojo ugdymo centro mokiniai dalyvavo aplinkosaugos švietimo projekte „Žalioji žinutė“. Projekto metu buvo organizuojamos netradicinės veiklos, kurių metu centro mokiniai prisiminė primirštas, bei gilino naujas žinias apie gamtos saugojimą, tausojantį vartojimą, antrinių žaliavų panaudojimą, teisingą šiukšlių rūšiavimą.

Mokiniai nepabijoję rudeninės darganos ir čiupę grėblius į rankas, surengė tikrą aplinkos tvarkymo talką. Grėbė centro teritorijos lapus, rinko šiukšles. Kiekvienas centro mokinys džiaugėsi galėdamas prisidėti prie gražios, o svarbiausia tvarkingos savo mokyklos aplinkos puoselėjimo. Rudeninė talka sujungė centro mokinius į vieną didelę gamtos mylėtojų ir aplinkos puoselėtojų komandą.

Projekto metu veikė tikros meninės dirbtuvėlės. Esant pavojingai epidemiologinei situacijai Lietuvoje, dėl Covid-19 viruso, mokiniai pasiskirstę į mažas grupeles, kaip bitutės darbininkės, ne tik mokėsi, bet ir kūrė meninius šedevrus.

Vieną dieną meninės veiklos metu „Esu draugiškas aplinkai“ metu, mokiniai pririnkę pačių gražiausių, margaspalvių klevo lapų, jais papuošė seną, tamsų skėtį, kuris atgijo naujam gyvenimui, o mokiniai su nekantrumu laukė savo eilės kada galės palįsti po rudeniu, margaspalviu   ir pasidaryti nuostabią nuotrauką prisiminimui. Tuo tarpu kitos vaikų dirbtuvėlės, naudodamos klevo lapus kūrė linksmuolius pelėdžiukus ir storuliukes  kirmėlaites. Galiausiai visas gamtos ir vaikų sukurtas grožis papuošė centro foje kampelį, parodydamas koks ruduo spalvingas ir gražus metų laikas.

Projekto „Žalioji žinutė“  metu daug buvo kalbama apie žmogaus ir gamtos ryšį. Centro mokiniai, pasitelkę architektūrinius gebėjimus ir prisirinkę gamtinės medžiagos, sukūrė ir pagamino ekologišką, gamta alsuojantį kuo tikriausią „Eko“ taką. Taip mokiniai nustebino ne tik visą centro bendruomenę, bet ir pranoko savo lūkesčius, suprasdami kokia gamta nepakartojama, tik reikia įsijausti.

Projektui įsibėgėjant ir mokiniams vis labiau  įsitraukiant į projekto menines dirbtuvėles, kūrėme pasaulio žemėlapį. Kiekvieną pasaulio žemyno  trafaretą mokiniai aplikavo  spalvotu  popieriumi, prisimindami  geografines žinias, o visą pasaulio žemyno vaizdą sutalpino ant apvalaino skėčio, kuris priglaudė kiekvieną žemės gabaliuką, sukurdamas didingą  pasaulio žemėlapio vaizdą ir puikiai įprasmindamas meninės veiklos temą „Aš-žemės dalis“.

Taip pat projekto metu mokiniai dalyvavo šviečiamojoje paskaitoje „Tausojantis vartojimas. Antrinių žaliavų panaudojimas“. Daug dėmesio buvo skiriama ne tik teisingam šiukšlių rūšiavimui, bet ir antrinių žaliavų panaudojimui. Centro mokiniai patys gamino šiukšlių rūšiavimo dėžutes, taip kviesdami visą centro bendruomenę rūšiuoti atliekas ir taip prisidėti prie gamtos išsaugojimo. O šalia sukurtų atliekų rūšiavimo konteinerių, centro mokiniai padarė ir informacinį stendą, apie teisingą atliekų rūšiavimą, gamtos saugojimo būdus, atsakingą vartojimą.

Tuo kūrybinės „Žalioji žinutė“ projekto meninės veiklos nesibaigė ir mokiniai, paskatinti ir įkvėpti šviečiamosios paskaitos apie antrinių žaliavų panaudojimą, sugalvojo sukurti advento kalendorių, panaudodami tualetinio popieriaus ritinėlius. Buvo ne tik smagi ir jauki kūrybinė atmosfera, bet ir išradingai sukurtas Kalėdinis advento kalendorius, panaudojant antrines žaliavas.

Galiausiai savo įgytas žinias centro mokiniai pademonstravo vykusiame protų mūšyje „Aplinkosauga ir aš“. Pasiskirstę į dvi komandas, mokiniai varžėsi , kurie teisingai atsakys į pateiktus klausimus, susijusius su aplinkos saugojimu, atliekų rūšiavimu, antrinių žaliavų panaudojimu bei tausojančiu vartojimu. Komandoms puikiai sekėsi  atsakinėti į klausimus, vyko komandinis darbas komandose, o tai parodo, jog mokiniai ne tik domėjosi, klausėsi ir gilino pateikiamas žinias įvairių veiklų metu, bet puikias jas ir įsiminė. Abi komandos savo rezultatais buvo labai patenkintos, mokiniai džiaugėsi savo protų mūšio rezultatais.

O centro mokinių sukurti meniniai darbeliai, išgyventos emocijos nugulė į šviečiamąjį filmuką „Žalioji žinutė“, kuris buvo pristatytas visai centro bendruomenei, nepalikdamas abejingų centro bendruomenės narių.

Projektas dalinai finansuojamas Panevėžio m. savivaldybės aplinkosaugos švietimo lėšomis.

Panevėžio „Šviesos“ specialiojo ugdymo centras auklėtojos I. Šukienė, A. Čaprockienė, E.Miškinienė


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: